Jesteś tu: Strona główna GOSPODARKA Artykuł

Jak odzyskać lokatę po zmarłym

Dodano: 21 listopada 2008, 0:25 Autor:

Bliscy zmarli z reguły pozostawiają po sobie zdeponowane w bankach, pieniądze. Ich odzyskanie nie zawsze i nie przez wszystkich będzie możliwe.
Posiadacz rachunku może zlecić dokonanie wypłaty pieniędzy wskazanym przez siebie osobom.

Posiadacz rachunku może zlecić dokonanie wypłaty pieniędzy wskazanym przez siebie osobom. (fot. Fot. Wojciech Zatwarnicki)

Czytelników Nowin informuje Irena Skowron, radca prawny i adwokat z Rzeszowa.

Prawo bankowe zna dwa przypadki możliwości wypłacenia pieniędzy osobom uprawnionym po śmierci posiadacza rachunku bankowego bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego.

Najpierw dokumenty

W przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:

- kwotę wydaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła dokumenty stwierdzające poniesione przez nią koszty. Wysokość rachunków nie może przekraczać kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku,

- kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.

W przypadku rozliczenia kosztów pogrzebu spadkodawcy zagadnieniem kontrowersyjnym może być zaliczenie do nich pieniędzy, jakie wydaliśmy na postawienie nagrobka. Biorąc jednak pod uwagę orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym zakresie wydaje się jednak, że brak jest podstaw do odmowy rozliczenia tego rodzaju inwestycji.

Zgodnie z ostatnią wolą

Posiadacz rachunku oszczędnościowego lub terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej.

Kwota wypłaty, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w sierpniu 2008 r. wynosiło 3 162,61 PLN.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.

Podstawa prawna

Art. 55 prawa bankowego i art. 56 prawa bankowego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.