Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubaczowie odkryto "podkarpacki Biskupin" (video)

mmazur
- W Lubaczowie jest tak wiele tajemnic do odkrycia, że wystarczy mi zajęcia do emerytury - mówi Grzegorz Dąbrowski z Muzeum Kresów, pokazując fragment obwarowań średniowiecznego grodu.
- W Lubaczowie jest tak wiele tajemnic do odkrycia, że wystarczy mi zajęcia do emerytury - mówi Grzegorz Dąbrowski z Muzeum Kresów, pokazując fragment obwarowań średniowiecznego grodu. Roman Kijanka
Archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia, które już jest określane jako "podkarpacki Biskupin".

Pozostałości wału drewniano-ziemnego okalającego podgrodzie, tysiące fragmentów wczesnośredniowiecznych naczyń ceramicznych, prawie 50 fragmentów bransoletek szklanych, grzebienie z kości zwierzęcych. To tylko część z olbrzymiej liczby zabytków wykopanych na miejscu niedawnego parkingu w Lubaczowie.

Odkrycia nas zaskoczyły. Bale stanowiące element wału są w takim stanie, że będzie można je datować analizując słoje. Pod względem wielokolorowych szklane bransolet i pierścionków pochodzących z wczesnego średniowiecza Lubaczów zaczyna przodować na ziemiach polskich. Wyprzedza go tylko Przemyśl - mówi kierujący badaniami Marcin Piotrowski z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.

Relikwiarz z XI wieku

Biskupin położony koło Żnina w woj. kujawsko-pomorskim jest najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym. Starożytna osada kultury łużyckiej została odkryta w 1933 r. Dzisiaj odtworzony gród z przełomu epoki brązu i żelaza (750-600 lat p.n.e) zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków.

Szczególnym znaleziskiem jest brązowy enkolpion - relikwiarz w kształcie krzyża pochodzący z XI-XIII wieku. W Polsce znaleziono do tej pory tylko dwa podobne. Jeden w Przemyślu, drugi w Czermnie na lubelszczyźnie. Najprawdopodobniej pod skorodowaną warstwą znajdują się w nim relikwie z początków chrześcijaństwa w Polsce.

Biała plama dla archeologów

Aż trudno pomyśleć, że tak ważny ośrodek wczesnośredniowieczny nie został gruntownie przebadany przez archeologów - dziwi się Piotrowski. Najpewniej położenie ziemi lubaczowskiej sprawiało, że była traktowana jako "ziemia niczyja" przez archeologów.

Wszystko wskazuje, że w Lubaczowie i okolicach otwiera się raj dla poszukiwaczy dawnych kultur. Jest o tym przekonany Grzegorz Dąbrowski, pracownik lubaczowskiego Muzeum Kresów.

Szansy dla miasta upatruje w tym burmistrz: - Liczymy na rozwój Lubaczowa. Nowe przejście graniczne w Budomierzu oraz odkrycia średniowiecznej historii miasta mogą tylko w tym pomóc - mówi Jerzy Zając.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24