Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatni przewoźnicy zastąpią MPK Rzeszów?

Bartosz Gubernat
Do przetargu wystartuje m.in. Alfred Szostek ze Straszydla. W Rzeszowie jego autobusy jeżdżą na liniach 123 i 126.
Do przetargu wystartuje m.in. Alfred Szostek ze Straszydla. W Rzeszowie jego autobusy jeżdżą na liniach 123 i 126. Fot. Wojciech Zatwarnicki
W tym roku oprócz MPK linie autobusowe w Rzeszowie będą mogli obsługiwać prywatni przewoźnicy.

Niewykluczone, że do przetargów staną też zagraniczni właściciele firm transportowych.

W tej chwili MPK obsługuje 25 linii miejskich i 21 podmiejskich. Prywatne autobusy jeżdżą tylko na liniach 123 i 126.

Konkurencja lekarstwem na kłopoty

Niebawem wzorem innych dużych polskich miast w Rzeszowie pasażerowie będą mogli korzystać także z usług innych przewoźników. Takie rozwiązania zastosowano już np. w Gdyni i Lublinie.

Usługi prywatnych przewoźników cieszą się tam olbrzymim zainteresowaniem, a bilety są nawet o jedną czwartą tańsze niż u miejskiego przewoźnika. W Lublinie jednorazowy bilet kosztuje 1,5 zł. Nieoficjalnie mówi się, że w Rzeszowie oprócz MPK pasażerów chcą wozić firmy Veolia, Arriva i Alfred Szostek ze Straszydla.

- Zaczniemy od przetargu na nową linię autobusową z ulicy Dębickiej do Lwowskiej - mówi Grzegorz Dyś, główny specjalista do spraw transportu w Urzędzie Miasta Rzeszowa. - Przygotowujemy już kolejne przetargi na inne linie. Wygra ten przewoźnik, który po pierwsze spełni wszystkie warunki, a po drugie zaoferuje najniższą cenę biletów - dodaje.

Obsługą linii autobusowych w Rzeszowie oprócz MPK i firmy Alfreda Szostka zainteresowane są także francuska Veolia i brytyjska Arriva. Ta pierwsza komunikację miejską obsługuje m.in. w Tczewie i niewiele większej od Rzeszowa Gdyni. W Polsce działa od 8 lat. Arriva to przewoźnik działający w 10 krajach Europy. Obsługuje zarówno autobusowe przewozy miejskie i międzymiastowe jak i transport kolejowy. Działa m.in. w Czechach i Danii. W Polsce od niedawna Arriva jest obecna w woj. kujawsko - pomorskim.

Co na to MPK?

Marek Filip, zast. dyr. MPK Rzeszów nie boi się konkurencji.

- Nie mamy wpływu na decyzję władz miasta. Jeśli zdecydują się ogłosić przetarg na obsługę linii, my też w nim wystartujemy - przekonuje.

Znacznie większym problemem dla MPK są teraz kłopoty finansowe. Dzisiaj rada miasta zadecyduje, czy udzielić firmie kolejnej pożyczki na bieżącą działalność. A decyzja nie będzie łatwa, bo jeszcze podczas październikowej sesji część radnych zgodę uzależniała od stanowiska załogi w sprawie programu oszczędności w firmie.

Ponieważ załoga go nie zaakceptowała, a w piątkowym referendum dodatkowo opowiedziała się za strajkiem, dzisiaj radni mogą nie przyznać przewoźnikowi kolejnych 700 tys. zł.

Niewykluczone, że wówczas powtórzy się sytuacja z października, kiedy firma nie miała za co zapłacić bieżących rachunków i pensji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24