O czym mówią paznokcie

Dodano: 22 października 2008, 0:25 Autor:

Białe plamki na paznokciach dłoni spotykane u ludzi zdrowych nie muszą świadczyć o niedostatku witamin, minerałów lub chorobie.
Paznokcie u rąk rosną o wiele szybciej niż u nóg. Cały paznokieć stopy - zależnie od wieku i przebytych chorób - potrzebuje od pół roku do roku czasu na urośnięcie. U rąk paznokcie rosną przez cały czas, przeciętnie 1 mm tygodniowo.

Paznokcie u rąk rosną o wiele szybciej niż u nóg. Cały paznokieć stopy - zależnie od wieku i przebytych chorób - potrzebuje od pół roku do roku czasu na urośnięcie. U rąk paznokcie rosną przez cały czas, przeciętnie 1 mm tygodniowo. (fot. Fot. Krystyna Baranowska)

Są to po prostu drobniutkie pęcherzyki powietrza.

Wygląd paznokci, kolor, kształt, grubość, niesie sporo informacji o naszym zdrowiu. Zadbane podkreślają piękno dłoni, obgryzione dowodzą nie tyle przykrego przyzwyczajenia, lecz raczej nadmiernej nerwowości i lęków. Warto porozmawiać o tym z psychologiem.

Zdaniem Alicji Franczyk, prowadzącej rzeszowski Gabinet Kosmetyki "Afrodyta” (pracujący pod patronatem Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi”), na wygląd i kształt paznokci u dłoni mogą wpływać zaburzenia odżywiania, niedobory pokarmowe, choroby przemiany materii i narządów wewnętrznych, a niekiedy czynniki zewnętrzne jak wilgoć i temperatura.

Co jeść, by mieć piękne paznokcie

Alicja Franczyk, kosmetyczka: - Chcąc mieć piękne paznokcie nie zapominajmy o diecie bogatej w białko (białko jaja, mleko, ser, ryż), w wapń (mleko, sery, żółtko jaja), w żelazo (natka pietruszki), w krzem (świeże warzywa, owoce, skrzyp), w magnez (kakao, czekolada, migdały), cynk (buraki, kapusta, kiełki pszenicy). Czasem warto skorzystać z suplementów diety zawierających potrzebne paznokciom składniki odżywcze.

Ciało wysyła sygnały

Paznokcie są przydatkami skóry, którymi zakończone są palce stóp i rąk. Bardzo często ciało, właśnie poprzez nie wysyła sygnały o zdrowiu lub chorobie.

- Bruzdy podłużne na paznokciach, które wyglądają tak, jakby przełamywał się paznokieć, mogą świadczyć o niedoborach witamin z grupy B. Blada płytka paznokciowa może sugerować niedokrwistość (anemię). Jeśli anemia utrzymuje się długo, paznokcie mogą zacząć się łamać, zmieniać kształt, stają się zupełnie płaskie. Przyczyną białych plamek na płytce może być brak cynku.

Niebieskawe wręcz sine najczęściej świadczą o niedotlenieniu krwi, którego przyczyną jest niewydolność serca lub przewlekła choroba płuc. Wyraźne dołki na paznokciach występują u osób dotkniętych łysieniem plackowatym, łuszczycą, zapaleniami skóry, a także grzybicą.

Gładkie i błyszczące

Alicja Franczyk uczula na wygląd paznokci wyjaśniając, że zdrowe mają być gładkie, błyszczące i lekko zaróżowione. Jeśli u podstawy płytki nie ma obłączka, czyli jaśniejszego fragmentu przypominającego półksiężyc, wtedy możemy przypuszczać, że niedomaga przysadka mózgowa. A to niewielki gruczoł dokrewny w mózgu wpływający na funkcjonowanie innych gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Wątroba również wysyła sygnały poprzez przydatki skóry. Kiedy nie widzimy obłączka, a paznokcie są zbielałe u nasady coś niedobrego się z nią dzieje.

- Wszelkie odchylenia od barwy i struktury płytki paznokciowej powinny skłonić nas do wizyty u lekarza dermatologa lub doświadczonej kosmetyczki - sugeruje pani Alicja - zwłaszcza, kiedy na paznokciu pojawi się ciemnoniebieskie przebarwienie, które przechodzi z czasem w czarne, bo może to świadczyć o niegroźnym niedożywieniu, niedomaganiu tarczycy, ale też niebezpiecznym czerniaku.

- Kiedy paznokcie są suche, łamliwie, pokryte bruzdami, to znaczy, że bardzo brakuje im witaminy H, czyli biotyny, niezbędnej do prawidłowej budowy płytki -mówi kosmetyczka.

Przy czym wyjaśnia, że wygląd paznokci bardzo zależy od naszego odżywiania. Bo np. niedobór witaminy C i kwasu foliowego mogą być jedną z przyczyn zanokcicy, czyli zapalenia wału paznokciowego (otacza płytkę). Zanokcicę może wywołać też zakażenie gronkowcem, paciorkowcem, zakażenia bakteryjne i grzybicze. W tych sytuacjach trzeba szybko wkroczyć z leczeniem, aby nie doszło do deformacji paznokcia, zahamowania jego wzrostu, żółknięcia, odchodzenia od łożyska.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.