Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ prostaty

Stanisław Siwak
Dr Dariusz Sobieraj
Dr Dariusz Sobieraj Fot. Janusz Pawlak
Na pytania odpowiadał dr Dariusz Sobieraj, wojewódzki konsultant ds. urologii, ordynator oddziału urologii Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.

- Co to jest prostata?

- To gruczoł zlokalizowany pod pęcherzem moczowym przez który przechodzi cewka moczowa wyprowadzająca mocz na zewnątrz organizmu. Przerost tego gruczołu daje objawy utrudnionego oddawania moczu, zwężenia jego strumienia, częstego oddawania moczu w nocy i w dzień oraz całkowitego zatrzymania moczu, które doprowadzić może do niewydolności nerek.

- Jaki choroba ma przebieg?

- W schorzeniach prostaty możemy wyróżnić dwa stany chorobowe. Pierwszy - to łagodny rozrost stercza, czyli prostaty. Drugi - to rak prostaty. Nie można na podstawie samej dolegliwości jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z chorobą łagodną czy złośliwą. Konieczne jest badanie urologiczne, włącznie z badaniem per rectum, oznaczeniem PSA oraz wykonaniem USG przez odbytnicę. Rozróżnienie tych dwóch stanów ma zasadnicze znaczenie dla leczenia, gdyż wcześnie rozpoznany rak prostaty jest wyleczalny. Dlatego ważne jest aby poddać się badaniu w celu wczesnego wykrycia schorzenia. Wskaźniki epidemiologiczne mówią, że zachorowalność na raka prostaty wzrasta.

- Wstaję w nocy trzy razy z moczem. Powinienem przystąpić do usuwania prostaty?

- Generalnie nie. Przede wszystkim chodzi o stwierdzenie czy chory ma zatrzymania moczu i jaki jest przepływ moczu. W tym celu muszą być wykonane wstępne badania. Jeśli są objawy zatrzymania moczu lub zalegania moczu to prawdopodobnie potrzebny będzie zabieg.

- Czy w naszym województwie można leczyć prostatę metodą laserową?

- Można. Mamy laser w Krośnie. Metoda polega na wyparowaniu stercza, tej jego części, która uciska na cewkę moczową i utrudnia oddawanie moczu.

- Zwiększają się moje kłopoty z oddawaniem moczu. Byłem operowany z tego powodu przed 20 laty. Czy przerost prostaty nadal następuje nadal i będzie potrzebna następna operacja?

- U około 10 proc. pacjentów po zabiegu tzw. klasycznym konieczna jest reperacja w okresie 10 lat. Obecnie dysponujemy mało inwazyjnymi metodami zabiegowymi, które są obarczone mniejszą ilością powikłań i stanowią mniejsze zagrożenia dla życia pacjentów.

- Jakie są pierwsze objawy prostaty?

- Zwężenie strumienia moczu, częstsze oddawanie moczu w dzień i w nocy, nagłe parcie na pęcherz moczowy, całkowite zatrzymanie moczu. Te objawy wymagają wykonania badań, szczególnie u mężczyzn powyżej 50 roku życia.

- Jak należy leczyć schorzenie. Kiedy wystarczy farmakologicznie a kiedy potrzebny jest zabieg?

- Jeżeli występuje całkowite zatrzymanie moczu, kamica pęcherza moczowego, uchyłki pęcherza moczowego, zaleganie moczu powyżej 100 mililitrów lub znaczące ograniczenie przepływu moczu, kwalifikujemy pacjenta do leczenia zabiegowego. W chwili obecnej w leczeniu łagodnego rozrostu stercza zalecane są następujące metody: klasyczne usuniecie prostaty metoda otwartą, elektroresekcja przezcewkowa prostaty, laseroterapia prostaty. Inne metody mają mniejsze znaczenia.

W leczeniu raka prostaty w fazie początkowej najlepszymi metodami są radykalne usunięcie prostaty lub radykalna radioterapia.

- Od kilku lat leczę się na prostatę. Czy to prawda, że jedną z najnowocześniejszych metod leczenia prostaty jest laseroterapia?

- Owszem. Jest to metoda, którą stosujemy w Oddziale Urologii w Krośnie od października 2007 roku. Metoda polega na przezcewkowym odparowaniu tkanki gruczołu krokowego blokującego prawidłowy odpływ moczu. Metoda ta jest obarczona niewielką ilością komplikacji śród- i pooperacyjnych, szczególnie zalecana pacjentom obarczonym dużym ryzykiem operacyjnym, z niewydolnością krążenia, po zawałach, udarach mózgu oraz tych, którzy muszą przyjmować doustne leki przeciwkrzepliwe. Ze znanych i dostępnych metod jest obarczona jest najmniejsza ilością powikłań. U młodych pacjentów metoda ta pozwala na zachowanie potencji i trzymanie moczu.

Obecnie wprowadziliśmy również w Krośnie inny typ lasera tzw. neodymowo -yagowy, służący do kruszenia złogów w nerkach, moczowodach i pęcherzu moczowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24