Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Krośnie buduje bibliotekę

Ewa Gorczyca
Kanclerz Franciszek Tereszkiewicz: - Długo czekaliśmy na rozpoczęcie tej budowy. Mamy nadzieję, że biblioteka ruszy w roku akademickim 2010/2011
Kanclerz Franciszek Tereszkiewicz: - Długo czekaliśmy na rozpoczęcie tej budowy. Mamy nadzieję, że biblioteka ruszy w roku akademickim 2010/2011 FOT. TOMASZ JEFIMOW
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa rozpoczęła budowę biblioteki uczelnianej u zbiegu Rynku i ul. Blich.

- Będą z niej korzystać nie tylko studenci, ale także mieszkańcy - obiecuje kanclerz Franciszek Tereszkiewicz.

PWSZ na lokalizację biblioteki wybrał miejsce u zbiegu Rynku i ul. Blich. Za kamienicami nr 1 i nr 2 (krośnianom znanej jako kamienica "pod Zegarem", dawna siedziba magistratu). Obie są teraz własnością uczelni, w jednej z nich mieści się rektorat. Na ich zapleczu są dwie działki. To właśnie miejsce na budynek uczelnianej biblioteki.

Prace już się zaczęły. Na czas przebudowy rektorat przeniesiono na drugą stronę Rynku, do budynków przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Inwestycja zakłada remont zabytkowych kamienic (wymiana dachów, stropów, stolarki, wzmocnienie konstrukcji) i budowę nowego obiektu - z tyłu, nad skarpą widoczną od ul. Legionów. Razem stworzą zwarty i kolorystycznie dopasowany do zabudowy staromiejskiej zespół budynków, gdzie pomieści się uczelniana biblioteka i administracja PWSZ.
[obrazek2] (fot. FOT. ARCHIWUM)- Architektonicznie dostosowaliśmy się do zaleceń konserwatora zabytków, bo inwestycja to ingerencja w zabytkową zabudowę Rynku - mówi kanclerz Tereszkiewicz. - Sama biblioteka będzie zorganizowana w nowoczesny sposób, z centrum informatycznym, oczywiście skomputeryzowana, ale i z wolnym dostępem do półek. Otwarta nie tylko dla samych studentów. Ale i dla mieszkańców. Chcemy, by stała się centrum naukowo-kulturalnym miasta.

Z działki trzeba jeszcze usunąć dwie przeszkody. Pierwsza to wybudowana na dziko budowla, jest w złym stanie technicznym, więc jedyne wyjście to jej wyburzenie. Druga - to stacja trafo, zasilająca część obiektów w Rynku.

- Zostanie przeniesiona w inne miejsce, u podnóża skarpy. Inwestor musi też poczekać na wyniki prac archeologicznych. Archeolodzy sprawdzają, czy na zwieńczeniu skarpy nie zachowały się ślady muru obronnego miasta.

Koszt inwestycji to ok. 11 milionów złotych. Udaje się ją realizować dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej.

Cały projekt, który znalazł się na liście indykatywnej to nie tylko budowa biblioteki głównej PWSZ, ale i campusu uczelnianego w Suchodole, gdzie PWSZ dostał od miasta duży teren i budynki po dawnym Zespole Szkół Rolniczych.

- Planujemy tam urządzanie laboratoriów i Instytutu Politechnicznego - mówi Franciszek Tereszkiewicz. - Koszt tego przedsięwzięcia to 14 mln zł.

Krośnieńska PWSZ włączyła się do projektu Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego w Krośnie. Od nowego roku w Instytucie Politechnicznym kształcić będzie na nowej specjalności: mechanika lotnicza i pilotaż.

Piotr Lenik, wykładowca PWSZ:

- Nowoczesna Biblioteka Główna to bardzo potrzebna uczelni inwestycja. PWSZ pełni ważną rolę dla rozwoju miasta. 4,5 tysiąca jej studentów to blisko 10 procent liczby mieszkańców Krosna.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24