Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkola w gminie Sanok nie będą zamknięte

Dorota Mękarska
Dzieci, które w zeszłym roku chodziły do przedszkola w Trepczy na pewno ucieszą się na wieść, że już niedługo powrócą do swoich ulubionych zajęć.
Dzieci, które w zeszłym roku chodziły do przedszkola w Trepczy na pewno ucieszą się na wieść, że już niedługo powrócą do swoich ulubionych zajęć. Archiwum
Najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu ruszą przedszkola alternatywne w gminie wiejskiej Sanok, choć wisiała nad nimi groźba zamknięcia.

O likwidacji tych przedszkoli pisaliśmy trzy miesiące temu. Przeciwko takiej decyzji władz gminy protestowali wówczas rodzice przedszkolaków.

Na garnuszku gminy

Pięć alternatywnych oddziałów przedszkolnych na terenie gminy Sanok powołała w 2007 r. Fundacja Ekologiczna Wychowanie i Sztuka "Elementarz" na podstawie pilotażowego programu. 1 kwietnia br. zostały one zamknięte, choć zgodnie z umową, po roku finansowania przez fundację, miały przejść na garnuszek gminy. Jednostka samorządowa miała przejąć zespoły wychowania przedszkolnego wraz z całym bogatym wyposażeniem, też sfinansowanym przez fundację. Władze gminy tłumaczyły wówczas swoją decyzję przepisami prawnymi, które uniemożliwiają gminie kontynuowanie dzieła fundacji.

Nauka i zabawa

Groźba zamknięcia oddziałów zbulwersowała rodziców przedszkolaków, bardzo zadowolonych z wysokiego poziomu opieki nad dziećmi. Dzięki alternatywnym przedszkolom dzieci w wieku od 3 do 5 lat z Trepczy, Srogowa Górnego, Czerteża i Kostarowiec, przez 4 - 5 dni w tygodniu, spotykały się ze swoimi rówieśnikami i uczestniczyły w programie edukacyjnym opracowanym przez fundację. Spędzały w oddziałach 18 godzin tygodniowo. W ramach pobytu były dożywiane, gdyż fundacja opłacała im jeden posiłek.

Niedawno okazało się jednak, że gminie Sanok udało się pokonać trudności.

- Od początku zamierzaliśmy kontynuować to przedsięwzięcie, ale napotkaliśmy na problemy natury formalno - prawnej - mówi Anna Hałas, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w gminie Sanok.

Mniej o 6 godzin

Te problemy to decyzja sanepidu i Straży Pożarnej o dopuszczeniu obiektów do funkcjonowania. Pierwszą z nich, pozytywną, udało się już uzyskać. Z drugą opinią nie powinno być problemu, gdyż budynki przedszkolne spełniają wymagania ochrony przeciwpożarowej.

- W czerwcu Rada Gminy podjęła uchwałę o powołaniu zespołów wychowania przedszkolnego, które będą funkcjonować 12 godzin w tygodniu. Teraz czekamy aż ukaże się ona w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Gdy tylko uchwała stanie się prawomocna, będziemy otwierać zespoły - dodaje Anna Hałas. - Być może stanie się to nawet w sierpniu. Szacujemy, że będzie uczęszczać do nich około setka dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24