Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Preferencyjne kredyty dla studentów

Józef Lonczak
Każdy student ma prawo wziąć kredyt preferencyjny.
Każdy student ma prawo wziąć kredyt preferencyjny. Fot. Krystyna Baranowska
Część studentów myśli już o piaszczystych plażach, chłodnej wodzie, żaglach, górskich szlakach. Każdy ma prawo wziąć kredyt preferencyjny. Tylko, za co?

Studenci z rodzin o niższych dochodach mogą uzyskać kredyt przez cały okres nauki w wysokości od 400 do 600 zł miesięcznie.

- Takie kredytowanie studiów to całkiem niezła rzecz! Dostaję pieniążki niżej oprocentowane od zwykłej pożyczki - twierdzi Dominika, studentka prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Gwarancją praca

Ale doceniany przez młodzież akademicką kredyt ma podstawową wadę. Jest wypłacany tylko przez 10 miesięcy, tyle, ile ich jest w roku akademickim. A za co student ma spędzić wakacje? Wniosek jest prosty, musi na nie zapracować!

- Zgoda, ale co zrobić, jeśli mam załatwioną robotę na sierpień i wrzesień, a teraz muszę załatwić kasę na lipiec! - martwi się Paweł, student politologii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Oferta karty

Paweł Majtkowski, analityk produktów finansowych w spółce Expander: - Karty kredytowe stabilizują studentów finansowo, bo zazwyczaj mają oni dochody nieregularne. Umożliwiają także uzyskanie dobrej historii kredytowej, gdy po zakończeniu studiów absolwent będzie wnioskował o normalną kartę. Każdy jej posiadacz, a szczególnie młody, musi jednak pamiętać, by z kart korzystać rozsądnie.

Studenci, nawet bez pieniędzy to w przyszłości dla banków atrakcyjna grupa klientów. Dlatego do nich coraz chętniej kierują one ofertę kart kredytowych, mimo że studenci nie mają stałych dochodów. Ale rokują nadzieję na stałe zarobki w przyszłości.

- Banki oferują studentom karty kredytowe licząc, że w przyszłości student jako dobrze zarabiający absolwent dalej będzie korzystał z ich usług - wyjaśnia Paweł Majtkowski, analityk produktów finansowych w spółce Expander, która ma swój oddział w Rzeszowie. - Ponad to wielu studentów autentycznie ma spore dochody, ale o charakterze nieregularnym, a to w procedurze bankowej często nie wystarcza do uzyskania karty kredytowej.

Karta kredytowa przydaje się każdemu studentowi, bo m.in. umożliwia korzystanie z bezpłatnego kredytu zaciągniętego na 45 do 56 dni. Kredyt taki jest całkowicie bezpłatny, pod warunkiem, że jego spłata nastąpi przed końcem okresu wyznaczonego przez bank. Taka karta może więc służyć studentowi jeśli zabraknie mu pieniędzy na wakacje.

Potrzebna legitymacja

Prawie wszystkie banki wydające karty studentom stawiają podobne warunki: Trzeba uczyć się dowolnej wyższej szkole i nie mieć ukończonych 26 lat. Są jednak wyjątki od tej reguły np. Multibank wydaje karty studentom tych uczelni, które są na specjalnej liście stworzonej przez niego.

Banki wymagają przy składaniu wniosku o kartę legitymacji studenckiej oraz zaświadczenia z uczelni. Dodatkowo mBank wymaga na zaświadczeniu potwierdzenia wysokości średniej ocen studenta. Chcąc w nim otrzymać kartę trzeba mieć średnią ocen co najmniej 3,5.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24