Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ultradźwięki ratują przed zaćmą

Grażyna Woźniak
- Nie ma skutecznych sposobów na uniknięcie zaćmy. Jedynym sposobem jej usunięcia jest zabieg - twierdzi lek. med. Mariusz Spyra.
- Nie ma skutecznych sposobów na uniknięcie zaćmy. Jedynym sposobem jej usunięcia jest zabieg - twierdzi lek. med. Mariusz Spyra. Fot. Krystyna Baranowska
Zaćma, popularnie zwana kataraktą, to schorzenie oczu, które każdego roku daje o sobie znać sporej ilości ludzi.

Skutecznie też utrudnia normalne funkcjonowanie.

Jeszcze kilka lat temu zaatakowane zaćmą oko operowane było starą metodą. Zabieg ten łączył się z długotrwałą i uciążliwą rekonwalescencją.

- Dziś usuwana jest poprzez ultradźwięki. Czas powrotu do normalnej egzystencji ma błyskawiczny nieomal przebieg - informuje lek. med. Mariusz Spyra, specjalista chorób oczu.

Kiedy operować?

Jeszcze dzisiaj funkcjonuje mylne przekonanie, że zaćma dojrzeć musi do zabiegu. Zdecydowanie lepiej usuwać ją we wcześniejszym stadium. Warunkiem wykonania zabiegu jest przekonanie, że poprawi on jakość widzenia pacjenta.

Istnieje możliwość usunięcia zaćmy z obu oczu jednocześnie Robi się to jednak w wyjątkowych przypadkach. Praktykowane jest to niekiedy u ludzi obłożnie chorych, kiedy szansa na poddanie się drugiej operacji jest niewielka.

W normalnym trybie, zabieg przeprowadza się rutynowo, na każdym oku z osobna. Wtedy, bowiem ryzyko ewentualnych powikłań jest znacznie mniejsze.

Praktycznie o zabiegu

Czas zabiegu to około 15 - 20 minut Przy dobrze dobranej soczewce i prawidłowo przeprowadzonym zabiegu efekt jest trwały, tzn. do końca życia. Operacja zaćmy przestaje być zabiegiem wymagającym hospitalizacji, a staje się zabiegiem ambulatoryjnym. Pacjent, godzinę po operacji, udaje się do domu.

Alkohol, seks i łzy

Pacjenci, po opuszczeniu sali operacyjnej chcą błyskawicznie powrócić do normalnej egzystencji. Wielu pyta, czy konieczne jest zachowanie abstynencji seksualnej, czy rezygnacja z życia towarzyskiego.

Seks jest dopuszczalny, o ile nie wiąże się on bezpośrednio z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Bezpieczniej, więc jeśli przejmiemy rolę tej biernej strony, aktywność przekazując partnerowi.

Procentowe trunki można spożywać w niewielkich ilościach. Jeżeli nie potrafimy zachować umiarkowania, lepiej zafundować sobie wstrzemięźliwość. Płakanie po zabiegu, jeżeli jest efektem stanu emocjonalnego podziała oczyszczająco na oko. Martwić powinniśmy się wówczas, gdy pojawiające się łzy to efekt stanu zapalnego

Olśnienie, dobra rzecz

Generalnie, po usunięciu, zaćmy pacjent dostaje olśnienia z powodu nadmiernej ilości wpadających promieni słonecznych do oka. Trzeba, bowiem pamiętać, że zaćma powstaje powoli. Oko przyzwyczaja się stopniowo do zmieniających się warunków oświetlania.

Po jej usunięciu, co odbywa się w ciągu jednej doby, oko atakowane jest zwiększoną ilością promieni słonecznych. Pacjenci często skarżą się na zbyt jaskrawe światło, pomimo że. większość soczewek wszczepialnych wyposażona jest w filtr przeciw promieniowaniu, UV, Standardem jest wyposażanie pacjentów zaraz po operacji w okulary, p/słoneczne z filtrem UV.

Na tropiki okulary

Wysiłek fizyczny po zabiegu jest niewskazany, bywa zgubny w skutkach Mycie głowy, kąpiel są dopuszczalne, o ile zrobi się to umiejętnie tzn. nie pozwoli na dostanie się do oka czynników mogących podrażnić oko, lub go zabrudzić, np. można szczelnie zakleić oko na czas kąpieli.

Wakacyjny wyjazd np. w tropiki także jest możliwy. W taką podróż nie wyruszajmy jednak bez okularów, o dużej powierzchni ochronnej z filtrem UV, oraz zaaplikowanych przez lekarza kropli do oczu. Z jazdą na rowerze warto poczekać, przynajmniej dwa tygodnie po zabiegu.

Oko nie będzie narażone na nadmierne wstrząsy i urazy. Zmotoryzowani rekonwalescenci, zanim wyjadą na trasę powinni wcześniej potrenować na placu parkingowym, czy manewrowym. Może się, bowiem zdarzyć, że będą mieli trudności z właściwą ocena odległości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24