Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapalenie wyrostka ma podłoże bakteryjne

Grażyna Woźniak
Dla Tytusa Zborowskiego, chirurga z wieloletnim doświadczeniem rozpoznanie zapalenia wyrostka nie jest problemem.
Dla Tytusa Zborowskiego, chirurga z wieloletnim doświadczeniem rozpoznanie zapalenia wyrostka nie jest problemem. Fot. Dariusz Danek
Wyrostek potocznie nazywany jest ślepą kiszką. Wiedza na jego temat, z reguły czerpana jest z drugiej ręki i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Skonfrontowaliśmy ją z opinią Tytusa Zborowskiego, chirurga z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Jest mały, niepozorny, a przysporzyć nam może sporo kłopotu. Tak do końca też nie wiemy, czy jego obecność w organiźmie jest potrzebna. Na wszelki wypadek, każdy z nas ma w zanadrzu cały zestaw sposobów na uniknięcie stanów zapalnych, ze "ślepą kiszką" w roli głównej.

Unikamy więc przypadkowego, choćby połknięcia łupinki z jajka. Wszelkiego rodzaju pestki z owoców, przezornie też usuwamy z jabłek, czy kawonów. Te, bowiem mogą podrażnić wyrostek. Tak przynajmniej uważa większość laików, którzy wiedzę medyczną zdobywają, studiując zdrowotne poradniki.

A co na to medycy

Tak naprawdę zapalenie wyrostka ma podłoże bakteryjne. Trudno jednoznacznie określić, kiedy i z jakiego powodu się pojawi - informuje lek. med. Tytus Zborowski, specjalista chirurg z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Zdaniem laika

Na ból w podbrzuszu, utrzymujący się przez dłuższy okres czasu, oblewamy się zimnym potem. To dla wielu najbardziej charakterystyczny znak, że ich wyrostek uaktywnił się niespodziewanie.

Zdaniem medyka

Nie ma jednakowych i jednoznacznych objawów zapalenia. Każdy z nas ma inny wyrostek, o różnej długości, kształcie i położeniu. Z tego też względu, przy stanie zapalnym, może boleć np nogą,

Zdaniem laika

Bardzo często, przy zapaleniu występuje biegunka, wymioty, czy stan podgorączkowy.

Zdaniem medyka

Może, lecz nie musi. Bywa, że w początkowej fazie przebieg ten jest bezobjawowy. Każdy przypadek jest indywidualny i też indywidualnie należy go rozpatrywać.

Zdaniem laika

Bardziej przezorni osobnicy, którzy bez zbędnej paniki reagują na widok strzykawki, czy skalpela usuwają wyrostek, tak na wszelki wypadek. Opinia, czy spełnia on jakąkolwiek funkcję w naszym organiźmie, w dalszym ciągu nie jest jednoznaczna.

Zdaniem medyka

Wielu z nas funkcjonuje bezproblemowo, mimo że przeszli zabieg wycięcia wyrostka. Warto pamiętać, że na jego usuniecie warto decydować się tylko w razie konieczności. Każda interwencja chirurgiczna nie jest obojętna dla naszego organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24