Jesteś tu: Strona główna DODATKI Auto Artykuł

Jak zdobyć prawo jazdy na motor?

Dodano: 12 czerwca 2008, 0:25 Autor:

Drogi zaroiły się od motocyklistów. Rozpoczęła się najlepsza pora do przejażdżek rowerem, a także jazdy motorowerem i motocyklem.
Do kierowania takim jednośladem potrzebne jest prawo jazdy. Koszt egzaminu - 92 zł.

Do kierowania takim jednośladem potrzebne jest prawo jazdy. Koszt egzaminu - 92 zł. (fot. Fot. Tadeusz Poźniak)

Czytelnicy interesują się więc możliwościami zdobycia uprawnień do kierowania jednośladami.

- Czy karta rowerowa upoważnia mnie do jazdy motorowerem?

- Dokumentem dopuszczającym do prowadzenia motoroweru jest karta motorowerowa. Dokument ten wydaje dyrektor szkoły. Wcześniej, jednak kandydat powinien zostać przeszkolony w zakresie przepisów ruchu drogowego. Sprawdzenia kwalifikacji i umiejętności prowadzenia takiego pojazdu mogą dokonywać uprawnieni przez dyrektora szkoły nauczyciele wychowania komunikacyjnego, policjanci, lub egzaminatorzy z WORD.

- 10 letni syn chce jeździć skuterem. Czy w tym wieku ma do tego prawo?

- Osoba, która chce uzyskać kartę motorowerową musi mieć ukończone 13 - lat. Młodsze dzieciaki mają możliwość starania się o kartę rowerową, o ile ukończyły one 10 lat.

- Jakie koszty związane są z uzyskaniem karty na motorower?

- Jest ona wydawana nieodpłatnie, podobnie jak karta rowerowa.

- W jakim wieku mogę uzyskać prawo jazdy na motocykl?

- Zależy to od pojemności i mocy silnika pojazdu. W wieku 16 lat można starać się o prawo jazdy kategorii A 1. Upoważnia ono do kierowania motocyklem, o pojemności skokowej do 125 cm sześciennych i mocy do 11 kW. Do prowadzenia mocniejszych maszyn wymagany jest wiek 18 lat i prawo jazdy kategorii A.
Powtórki mogą być

- Jak wygląda egzamin na motorowe prawo jazdy?

- Kandydat na kierowcę musi zdać w WORD egzamin teoretyczny w formie testu komputerowego. Na 18 pytań, dopuszczalne jest zrobienie maksymalnie dwóch błędów. W trakcie egzaminu praktycznego, już na wstępie, trzeba wykazać się umiejętnością sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Na placu manewrowym sprawdzona zostanie umiejętność m.in. płynnego ruszania na wzniesieniu, jazdy po łukach w kształcie liczby osiem i dwukrotnego przejazdu pomiędzy pięcioma pachołkami, bez podpierania się nogami. W finale trzeba będzie wykazać się opanowaniem jazdy w ruchu drogowym.

Nasz ekspert
Na pytania Czytelników, w trakcie redakcyjnego dyżuru odpowiadał JAN KIDA, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Nasz ekspert Na pytania Czytelników, w trakcie redakcyjnego dyżuru odpowiadał JAN KIDA, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie. (fot. Fot. Krzysztof Łokaj)

- Jak długo trwa egzamin?

- Na placu manewrowym limitu czasowego nie ma, W przypadku popełnienia błędu przy konkretnym zadaniu, egzaminowany ma prawo do jednej, dodatkowej powtórki, o ile jego zachowanie nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwu. W ruchu drogowym jazda nie może trwać krócej niż 25 minut. Trasa jest ściśle wyznaczona. Jej graficzny przebieg wywieszony jest w siedzibie rzeszowskiego WORD.

Dobrze hamuj, jedź slalomem

- Jakie błędy najczęściej popełniane są w trakcie egzaminu?

- Na placu manewrowym grzechem głównym i niestety powszechnym, jest brak umiejętności awaryjnego hamowania, przy minimalnej prędkości 50 km na godzinę. To właśnie staje się powodem częstych wywrotek, nierzadko tez bolesnych potłuczeń. Równie często, przyszli kierowcy nie radzą sobie ze slalomami.

Na trasie spore trudności sprawia skręcanie w lewo na skrzyżowaniach, nie ustępując pierwszeństwa jadącym z naprzeciwka, wymuszanie pierwszeństwa, przy zmianie pasa ruchu oraz nie zajmowanie prawidłowego pasa ruchu przy skręcie w lewo, na drodze jednokierunkowej.

Warto również pamiętać, że warunkiem przystąpienia do egzaminu na każdą kategorię prawa jazdy, jest posiadanie przy sobie ważnego dowodu osobistego, lub paszportu, albo karty stałego pobytu. Żaden inny dokument nie może być uwzględniony. Bywa i to nierzadko, że nie dochodzi do egzaminu z braku okularów, lub szkieł kontaktowych, jeśli są one wpisane w orzeczeniu lekarskim.

- Ile kosztuje egzamin na motocykl?

- Za część teoretyczną zapłacimy 22 zł, za praktyczną zaś 70 zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.