Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym ciąć, kształtować i pielęgnować rośliny?

Józef Lonczak
Bardzo pomocne do kształtowania roślin są nożyce akumulatorowe. Pozwalają na swobodną pracę w ogrodzie przez nawet 1,5 godziny - zapewnia Piotr Pietruszek, szef sprzedaży w z Centrum Ogrodniczo-Zoologicznym RES-GAL w Rzeszowie.
Bardzo pomocne do kształtowania roślin są nożyce akumulatorowe. Pozwalają na swobodną pracę w ogrodzie przez nawet 1,5 godziny - zapewnia Piotr Pietruszek, szef sprzedaży w z Centrum Ogrodniczo-Zoologicznym RES-GAL w Rzeszowie. Fot. Krystyna Baronowska
Nawet najlepszy ogrodnik nie będzie w stanie i pielęgnować ogrodu samymi rękami.

Jednak na dobór odpowiednich narzędzi ogrodniczych wcale nie jest łatwy.

Wiele osób w początkowym okresie "zakładania ogrodu" nie przywiązuje zbyt wielkiej uwagi do odpowiednich narzędzi.

- To dlatego, że mają wiele więcej pilnych potrzeb i wydatków, jak meble, wyposażenie wnętrza, a nawet zakup ubrań. Dopiero po pewnym czasie zauważają, że pielęgnacja roślin wymaga jednak właściwychch narzędzi - wyjaśnia doświadczony ogrodnik.

Co jest niezbędne?

Okazuje się, że nie ma jednej uniwersalnej listy narzędzi do prac ogrodowych. Dobór odpowiednich "pomocników" zależy, bowiem od wielkości ogrodu i rodzaju roślin jakie chcemy posiadać. Niemal w każdym ogrodzie rośnie trawa, a na rabatce np. młode drzewka, krzewy czy kwiaty. Dlatego, zawsze przydadzą się narzędzia do koszenia, przycinania, kopania. Teraz tylko należy wybrać te odpowiednie.

Najpierw jakość, użyteczność, a potem cena

Przed podjęciem decyzji o wyborze, warto wziąć pod uwagę jakość sprzętu. Z punktu widzenia użytkownika ma to duże znaczenie, bo od tego zależy, jak długo sprzęt będzie nam służyć i czy będziemy go musieli naprawiać, jeśli już, to jak często - mówi doświadczony ogrodnik.

- Z reguły dobra jakość urządzeń ogrodniczych wiąże się ze sprawdzonymi rozwiązaniami jak ergonomiczne kształty, dzięki którym w praca jest wydajniejsza i mniej nużąca. Tak samo ważne jest bezpieczeństwo zwłaszcza w przypadku narzędzi z napędem elektrycznym lub spalinowym - tłumaczy Piotr Pietraszek, szef sprzedaży w z Centrum Ogrodniczo-Zoologicznym RES-GAL w Rzeszowie.

Natomiast zakup najtańszych narzędzi nie musi być dobrym rozwiązaniem. Mogą one nam nieźle służyć, ale mogą też się często psuć lub praktycznie nie naddawać się do prac w ogródku.

Z czym do trawnika

- Teraz jest ostatni moment na pierwsze ich nawożenie trawy w tym sezonie. Najlepiej zrobić to nawozem za pomocą specjalnego wózka firmy Gardena. Zapewnia on równomierne zasilenie całego trawnika. Ponadto to urządzenie świetnie też służy do dosiewania nasion trawy - odpowiada Katarzyna Wolska-Pociask, projektant ogrodów z firmy RES-GAL w Rzeszowie.

Do utrzymania pięknego trawnika jest niezbędna jest dobra kosiarka - koniecznie, o dobrze naostrzonych nożach.

- Zawsze powtarzam, by nie kosić tępymi nożami. Trawa jest wtedy wystrzępiona na końcach, które zasychają i szpecą trawnik. Do małych ogrodów wystarczy kosiarka z napędem na koła, przy większych kosiarka elektryczna, a przy dużych kilkudziesięcioarowych mały traktorek do koszenia - podpowiada pani Katarzyna.

Do pielęgnacji trawnika potrzebne są także nożyce do ścinania trawy w miejscach niedostępnych dla kosiarek.

A jeśli już jesteśmy przy trawnikach, to warto zrobić też napowietrzanie, czyli areację, co poprawi kondycję trawy. Areatory ręczne w formie zaostrzonych grabi, dobrze wyczesują suchą trawę i są przydatne raczej na nieduże działki. Gdy trawnik jest większy, trzeba zastosować areator mechaniczny zwany wertykulatorem.

Wyrywamy czy pryskamy

Jeśli w trawniku pojawiły się tu i ówdzie chwasty, to możemy je usunąć specjalnymi wycinakami do chwastów lub specjalnymi urządzeniami do ich wyrywania. Z ich pomocą zrobimy skuteczniej to niż gołymi rękoma.

Jeśli chwastów jest dużo, to z reguły zastosujmy herbicyd. Przy mniejszym trawniku wystarczy ręczny opryskiwacz np. Kwazara. Warto przy tym zastosować osłonę herbicydową na lancę, co zapobiega przypadkowemu opryskaniu roślin, rosnących na rabatach obok trawnika.

Do kopania i spulchniania

Każdy ogrodnik powinien mieć też narzędzia do uprawy ogródka. Wśród nich szpadel z ostrą krawędzią i wygodnym uchwytem - najlepiej dopasowanym do wzrostu. Szpadlem możemy też przerzucać ziemię i kompost, ale lepiej zrobić to szuflą.

Widły ogrodowe mają podobne zastosowanie jak szpadel, ale są niezastąpione na działkach kamienistych i gliniastych. Poza tym przy pomocy wideł szybciej usuniemy z ziemi korzenie chwastów wieloletnich. W ogrodzie potrzebne są też grabie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24