Aksamitkami obsadzaj rabaty

Dodano: 13 maja 2008, 0:25 Autor:

Kocankę zasuszymy na zimowy bukiet, aksamitkami obsadzimy rabaty, a ściętymi cyniami długo ozdobimy mieszkanie.
Jolanta Nycz z "Zielonego Klombu” mówi, że śmierdziuchy są niewymagające, rosną w każdych warunkach. Warto obsadzać nimi rabaty.

Jolanta Nycz z "Zielonego Klombu” mówi, że śmierdziuchy są niewymagające, rosną w każdych warunkach. Warto obsadzać nimi rabaty. (fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)

Powszechnie lubianej aksamitki o żółtych, pomarańczowych i brązowo-czerwonych kwiatach nie może zabraknąć w tradycyjnym ogrodzie o rustykalnej aranżacji. Śmierdziuchy, jak powszechnie nazywamy aksamitki, są niezawodne w uprawie, radzą sobie w każdych warunkach, dobrze znoszą różnego rodzaju gleby, deszcz i suszę. Można wysiewać je w skrzynkach, a potem pikować lub wysiewać nasiona wprost do gruntu na stałe miejsca.

- Gęsto posadzone lub zasiane tworzą jednolite, barwne dywany nie przepuszczając chwastów - mówi Elżbieta Kosydar, ogrodniczka z Ropczyc, która hoduje aksamitki pod szkłem, by osadzać nimi rabaty i klomby.

Oryginalnie prezentują się w ogródku kanny, które wokół obramujemy śmierdziuchami.

Dobrze też wiedzieć, że aksamitki z rozsady mają lepiej rozrośnięty system korzeniowy, łatwiej się przyjmują i szybciej kwitną.

Cynie sadź w słońcu

Cynie, rośliny jednoroczne pochodzące z Ameryki Środkowej, kochają słoneczne miejsca i żyzną ziemię. Wczesną wiosną można wysiewać je do skrzynek, a potem pikować albo w maju wrzucać nasionka bezpośrednio do ziemi. Aby mieć w ogródku cynie na kwiaty cięte wybierzmy gatunki wysokie (do 80 cm), które długo utrzymują się w wazonie. Przed wstawieniem do wody usuńmy liście, aby nie gniły i nie brudziły wody sprzyjając namnażaniu się drobnoustrojów, bo wówczas kwiaty szybciej więdną.

- W kwiatowych bukietach łączmy cynie z białą gipsówką, która przyda im lekkości - podpowiada pani Elżbieta, radząc też, aby w ogrodach wiejskich aranżować rabaty z niskimi, karłowymi odmianami cynii kwitnących przez całe lato i jesień aż do pierwszych przymrozków, barwiących ogród na czerwono, różowo, kremowo. Aby pobudzać zawiązywanie pąków przez całe laty usuwajmy zwiędłe kwiaty.

Susz nieśmiertelniki

Kocanki wysiane w maju do gruntu zaczną kwitnąć w połowie lipca. Wyrosną na każdej glebie, ale lepiej rozwijają się w ziemi lekkiej, piaszczystej, byle miejsce w ogródku było dobrze nasłonecznione.

- Kiedy kocanki zwane nieśmiertelnikami wzejdą przerzedźmy je, aby miały miejsce do porządnego ukorzenienia się - radzi Jolanta Nycz, ogrodniczka z rzeszowskiego "Zielonego Klombu”.

I dodaje, aby kocanki podczas wegetacji podlewać, odchwaszczać, zrywać zwiędłe kwiaty, a odmiany wysokie przywiązywać do podpór.

Kocanki są roślinami jednorocznymi, więc jeśli chcemy, aby szybciej zakwitały (z końcem czerwca) wysiejmy nasiona już w marcu do skrzynki, następnie siewki przepikujmy do doniczek. Kiedy nieco podrosną hartujmy je wynosząc w cieplejsze dni na powietrze.

Jak suszyć?

Chcąc wypróbować własne umiejętności kompozycyjne z traw i roślin warto zasuszyć wiązkę kocanek. Tym bardziej, że mają kwiaty pełne i pojedyncze o ciekawych barwach przechodzących przez wszystkie odcienie żółtego, pomarańczowego, różowego, fioletowego i białego.

Uwaga! Do suszenia ścinamy pędy przed całkowitym rozwinięciem się kwiatów. Ścięte rośliny wiążemy w pęczki i zawieszamy, skierowane koszyczkami ku dołowi, w ciemnym, suchym, ale przewiewnym miejscu. Kiedy dobrze zaschną usuwamy z pędów suche liście, a kwiaty zawijamy w papier, aby się nie pokrywały kurzem zanim włączymy je do kompozycji. Zawiniętą wiązkę wieszamy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.