Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może skorzystać z ulgi

Stanisław Siwak
Na podstawie uchwały Rady Miasta w Rzeszowie z bezpłatnych przejazdów korzystają m. in. osoby, które ukończyły 70 lat i dzieci z ubogich rodzin dojeżdżające do szkół. Emerytom przysługują bilety ulgowe, ale muszą mieć legitymacje wydane przez przewoźnika.
Na podstawie uchwały Rady Miasta w Rzeszowie z bezpłatnych przejazdów korzystają m. in. osoby, które ukończyły 70 lat i dzieci z ubogich rodzin dojeżdżające do szkół. Emerytom przysługują bilety ulgowe, ale muszą mieć legitymacje wydane przez przewoźnika. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Kiedy wybierasz się w podróż, chcesz wyrobić paszport albo kupujesz leki powinieneś wiedzieć czy możesz skorzystać z ulgi.

Najczęściej jest tak, że jeśli chcesz skorzystać z należnej ulgi musisz posiadać dokument poświadczający uprawnienie do niej.

Gdy wsiadasz do pociągu

Niektóre ulgi PKP (tylko w przejazdach klasy drugiej):

- Posłowie i senatorowie - za darmo w każdym pociągu; nauczyciele - 37 proc. na pociągi osobowe; studenci do ukończenia 26. roku życia 37 proc. na pociągi osobowe, pospieszne i ekspresowe oraz 49 proc. ulgi na bilety imienne miesięczne.

- Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji - 49 proc. na pociągi osobowe 37 proc na pozostałe.

- Emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierany jest zasiłek rodzinny - 2 -przejazdy w roku 37 proc. na pociągi osobowe, pospieszne ekspresowe.

- Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci będący inwalidami wojennymi zaliczonymi do I grupy inwalidzkiej - 78 proc. na pociągi osobowe i pospieszne, 37 proc. na pozostałe pociągi w klasie dowolnej.

- Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne do ukończenia 24 roku życia wyłącznie przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do szkoły - 78 proc. na wszystkie rodzaje pociągów.

- Dzieci w wieku do 4 lat - (wszystkie ulgi kolejowe tu wymienione tylko w przejazdach klasy drugiej).

W autobusach miejskich

- Czerwonym autobusem bezpłatnie możesz pojechać, jeśli jesteś posłem, senatorem, inwalidą wojennym i wojskowym, uczniem, który pobiera naukę w szkole specjalnej albo jego opiekunem.

- Rada Miasta Rzeszowa dodatkowo objęła bezpłatnymi przejazdami dzieci do lat 4. osoby, które ukończyły 70. lat oraz dzieci dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawnością oraz ich opiekunów podczas przejazdu.

- Do przejazdów ulgowych uprawnieni są niepracujący emeryci, kombatanci i studenci szkól wyższych. Samorząd daje również przejazdy ulgowe m. in. dzieciom od lat 5-7, uczniom dziennych szkól publicznych. Podstawą do skorzystania z ulgi jest posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów potwierdzających to prawo.

Komunikacja samochodowa

- Posłowie i senatorowie - 100 proc.; dzieci niepełnosprawne wraz z opiekunami - 78 proc; inwalidzi wojenni z I grupa inwalidzką - 78 proc natomiast pozostali inwalidzi - 37 proc.; opiekun inwalidy - 95 proc.; żołnierze zasadniczej służby wojskowej - 78 proc.

- Osoby niesamodzielne - inwalidzi I grupy, niezdolni do samodzielnej egzystencji i o znacznym stopniu niepełnosprawności - 49 proc. w komunikacji zwykłej i 37 proc. w przyspieszonej i pośpiesznej oraz ich pełnoletni opiekunowie - 95 proc.

- Dzieci do lat 4 - 100 proc, gdy nie zajmują miejsca siedzącego i 78 proc. w przypadku zajmowania go; dzieci w wieku od 4 do 6 lat - 37 proc.- Dodatkowo przysługują również ulgi w imiennych biletach miesięcznych. Młodzież i studenci mogą korzystać z 49. proc. zniżki, nauczyciele 37 proc., dzieci niepełnosprawne 78 proc oraz osoby niewidome 37 proc.

Ulgowo w urzędach

- Z 50-proc. ulgi przy zakupie znaczków skarbowych niezbędnych do rejestracji samochodu mogą korzystać kombatanci wojenni. Niepełnosprawnym przysługuje 50 proc. ulga - przy opłacaniu podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego oraz samochodu.

- Uczniowie, studenci, kombatanci, emeryci, renciści oraz inwalidzi mają 50-proc zniżkę za wydanie paszportu. Z takiego trawa mogą również skorzystać osoby, które pobierają stałe zasiłki w ośrodkach pomocy społecznej.

- W aptekach z ulg przy zakupie leków mogą korzystać inwalidzi wojenni i wojskowi.

- W muzeach państwowych przysługują ulgi dla niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24