Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się chrapania?

Wanda Mołoń
Nocne koncerty urządza, co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta, chrapie 8 mln Polaków - mówi Paweł Eberhardt, specjalista laryngolog.
Nocne koncerty urządza, co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta, chrapie 8 mln Polaków - mówi Paweł Eberhardt, specjalista laryngolog. Fot. Krystyna Baranowska
Chrapanie - zmora twoja i bliskich dzielących z tobą sypialnię. Wydawane dźwięki sięgają nawet 90 decybeli. Ich natężenie równa się sile młotu pneumatycznego.

Czemu chrapiemy? Hałaśliwe dźwięki powstają w wyniku drgań podniebienia miękkiego na skutek częściowego zamknięcia dróg oddechowych, związanego ze zmniejszeniem napięcia mięśni gardła i podstawy języka.

Bywa, że przyczyną chrapania są ograniczenia w przepływie powietrza przez nos (przy obrzęku śluzówki nosa). Częściej zakłócają innym sen ludzie o krótkiej i grubej szyi, otyli.

Lek. med. Paweł Eberhardt, specjalista laryngolog z Centrum Medycznego "Medyk" w Rzeszowie, dowodzi, że chrapanie może pojawić się podczas infekcji górnych dróg oddechowych, powiększonych migdałkach, polipach w nosie, skrzywionej przegrodzie, zażywaniu środków nasennych lub leków przeciwalergicznych.

Można usuwać przyczyny "nocnej muzyki" korygując przegrodę nosa, usuwając migdałki, czy też nadmiar błony śluzowej bocznych ścian gardła i łuków podniebiennych.

Głośny sen po wódce

Hałaśliwe spanie może cechować nadużywających mocnych trunków, ponieważ alkohol rozluźnia tkanki gardła zwiększając ich wibracje. Dwukrotnie częściej chrapią palacze, ponieważ palenie drażni tylną część gardła.

Nocne koncerty urządza, co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta (chrapie 8 mln Polaków). Uciążliwe dźwięki mogą towarzyszyć snom tęższym paniom po pięćdziesiątce i z nadciśnieniem. Przypadłość nie omija małych dzieci zwłaszcza maluchów narażonych na alergie i ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi). Z powodu chrapania bardziej cierpi otoczenie niż delikwent.

Unikajmy sypania na wznak. Można wszyć (specjaliści żartują z "babcinych" sposobów, ale...) w plecach piżamy dwie, trzy piłeczki pingpongowe, które skutecznie wymuszą układanie się na boku.

Niedotleniony i zmęczony

- Chrapanie odbija się na zdrowiu - mówi doktor Eberhardt - bo organizm jest słabiej dotleniony, ponieważ wielokrotnie, podświadomie budzimy się w nocy z powodu braku tlenu. A to z kolei prowadzi do ogólnego osłabienia, porannych bólów głowy, zmęczenia, przygnębienia. Rankiem budzimy się zmęczeni.

Z czasem mogą pojawić się kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem, senność, zaś w skrajnych przypadkach depresja.

Chrapanie w większości przypadków nie jest groźne, ale może świadczyć o niebezpiecznej chorobie - obturacyjnym bezdechu sennym. Dolegliwość objawia się bardzo głośnym, nieregularnym chrapaniem, z przerwami zatrzymywania oddechu.

Bezdech może prowadzić do głębokiego niedotlenienia organizmu, kołatania serca, a długotrwałe niedotlenienie podczas snu prowadzi do zagrożenia układu sercowo-naczyniowego, a nawet zawału.

Nie dopuszczaj do sporej nadwagi, zrezygnuj z sutych kolacji i alkoholu przed snem. Staraj się zasypiać bez sięgania po tabletki nasenne (lepiej idź na spacer, wypij szklankę ciepłego mleka, obejrzyj komedię zamiast horroru).

Przespać do rana

Przed laty leczono chrapanie chirurgicznie usuwając tkanki zwężające kanał nosogardła i gardła. Zostawały blizny, a także, co bardziej dyskomfortowe mogło dojść do powikłań skutkujących tym, że, pokarm przedostawał się do nosa. Wprawdzie efekt leczenia był bardzo dobry - przez pewien czas chrapanie znacznie zmniejszało się albo ustawało - jednak po czasie wszystko wracało do stanu sprzed zabiegu.

Współczesne leczenie ciężkich przypadków chrapania polega na zastosowaniu urządzeń wytwarzających większe ciśnienie w drogach oddechowych, co zapobiega ich zapadaniu się. Specjalny aparat tzw. CPAP pozwala choremu podczas snu na normalne oddychanie przeciwdziałając zapadaniu się dróg oddechowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24