Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Jak pozbyć się chrapania?

Dodano: 5 maja 2008, 0:25 Autor:

Chrapanie - zmora twoja i bliskich dzielących z tobą sypialnię. Wydawane dźwięki sięgają nawet 90 decybeli. Ich natężenie równa się sile młotu pneumatycznego.
Nocne koncerty urządza, co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta, chrapie 8 mln Polaków - mówi Paweł Eberhardt, specjalista laryngolog.

Nocne koncerty urządza, co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta, chrapie 8 mln Polaków - mówi Paweł Eberhardt, specjalista laryngolog. (fot. Fot. Krystyna Baranowska)

Czemu chrapiemy? Hałaśliwe dźwięki powstają w wyniku drgań podniebienia miękkiego na skutek częściowego zamknięcia dróg oddechowych, związanego ze zmniejszeniem napięcia mięśni gardła i podstawy języka.

Bywa, że przyczyną chrapania są ograniczenia w przepływie powietrza przez nos (przy obrzęku śluzówki nosa). Częściej zakłócają innym sen ludzie o krótkiej i grubej szyi, otyli.

Lek. med. Paweł Eberhardt, specjalista laryngolog z Centrum Medycznego "Medyk” w Rzeszowie, dowodzi, że chrapanie może pojawić się podczas infekcji górnych dróg oddechowych, powiększonych migdałkach, polipach w nosie, skrzywionej przegrodzie, zażywaniu środków nasennych lub leków przeciwalergicznych.

Można usuwać przyczyny "nocnej muzyki” korygując przegrodę nosa, usuwając migdałki, czy też nadmiar błony śluzowej bocznych ścian gardła i łuków podniebiennych.

Głośny sen po wódce

Hałaśliwe spanie może cechować nadużywających mocnych trunków, ponieważ alkohol rozluźnia tkanki gardła zwiększając ich wibracje. Dwukrotnie częściej chrapią palacze, ponieważ palenie drażni tylną część gardła.

Nocne koncerty urządza, co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta (chrapie 8 mln Polaków). Uciążliwe dźwięki mogą towarzyszyć snom tęższym paniom po pięćdziesiątce i z nadciśnieniem. Przypadłość nie omija małych dzieci zwłaszcza maluchów narażonych na alergie i ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi). Z powodu chrapania bardziej cierpi otoczenie niż delikwent.

Unikajmy sypania na wznak. Można wszyć (specjaliści żartują z "babcinych” sposobów, ale...) w plecach piżamy dwie, trzy piłeczki pingpongowe, które skutecznie wymuszą układanie się na boku.

Niedotleniony i zmęczony

- Chrapanie odbija się na zdrowiu - mówi doktor Eberhardt - bo organizm jest słabiej dotleniony, ponieważ wielokrotnie, podświadomie budzimy się w nocy z powodu braku tlenu. A to z kolei prowadzi do ogólnego osłabienia, porannych bólów głowy, zmęczenia, przygnębienia. Rankiem budzimy się zmęczeni.

Z czasem mogą pojawić się kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem, senność, zaś w skrajnych przypadkach depresja.

Chrapanie w większości przypadków nie jest groźne, ale może świadczyć o niebezpiecznej chorobie - obturacyjnym bezdechu sennym. Dolegliwość objawia się bardzo głośnym, nieregularnym chrapaniem, z przerwami zatrzymywania oddechu.

Bezdech może prowadzić do głębokiego niedotlenienia organizmu, kołatania serca, a długotrwałe niedotlenienie podczas snu prowadzi do zagrożenia układu sercowo-naczyniowego, a nawet zawału.

Nie dopuszczaj do sporej nadwagi, zrezygnuj z sutych kolacji i alkoholu przed snem. Staraj się zasypiać bez sięgania po tabletki nasenne (lepiej idź na spacer, wypij szklankę ciepłego mleka, obejrzyj komedię zamiast horroru).

Przespać do rana

Przed laty leczono chrapanie chirurgicznie usuwając tkanki zwężające kanał nosogardła i gardła. Zostawały blizny, a także, co bardziej dyskomfortowe mogło dojść do powikłań skutkujących tym, że, pokarm przedostawał się do nosa. Wprawdzie efekt leczenia był bardzo dobry - przez pewien czas chrapanie znacznie zmniejszało się albo ustawało - jednak po czasie wszystko wracało do stanu sprzed zabiegu.

Współczesne leczenie ciężkich przypadków chrapania polega na zastosowaniu urządzeń wytwarzających większe ciśnienie w drogach oddechowych, co zapobiega ich zapadaniu się. Specjalny aparat tzw. CPAP pozwala choremu podczas snu na normalne oddychanie przeciwdziałając zapadaniu się dróg oddechowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.