Znicz Jarosław nie awansował do ekstraklasy

Jerzy Mielniczuk
Mimo kontuzji Pawła Pydycha Sokołow Znicz Jarosław nie potrafił awansować wczoraj do ektraklasy.

STAL STALOWA WOLA - ZNICZ JAROSŁAW 60:72 (17:25, 14:20, 18:19, 11:8) i 81:72 (18:11, 15:18, 24:15, 24:28).

STAN RYWALIZACJI PALY-OFF 2-2
STAL: Partyka 17 (4x3) i 13 (1x3), Prawica 11 (1x3) i 20 (3x3), Szczepaniak 11 (1x3)i 22 (1x3), Nikiel 10 i 8, Pydych 6 (1x3), Szewczyk 4 i 8, Grzyb 1 i 9, Maj 0 i 1.
ZNICZ: Celej 18 (3x3) i 11 (3x3), Ecka 13 (2x3) i 13 (1x3), Miszczuk 12 (2x3) i 20 (3x3), Mikołajko 11 (2x3) i 7 (1x3), Fortuna 5 (1x3)n i 11 (1x3), Sikora 11 (1x3) i 10, Szczotka 2 i 0, Dryjański 0 i 0.

SĘDZIOWALI: Adam Krasucki (Katowice), Krzysztof Puchałka (Bielsko-Biała) i Andrzej Bartocha (Kielce) - Marek Bąba (Wrocław), Piotr Kustosz (Gdynia) i Damian Ottenburger (Gdynia). WIDZÓW 1800 (200 z jarosławia) i 1500 (100 z Jarosławia).

Tylko jedna wygrana kwarta i jedno krótkie prowadzenie w całym meczu - to wszystko, na co było w sobotę stać Stal. Trenerowi Leszkowi Kaczmarskiemu całkiem rozsypał się zespół. W piątek, na ostatnim treningu, kontuzję złapał Jacek Jarecki. W sobotę było jeszcze gorzej. W drugiej kwarcie Paweł Pydych przy ataku na kosz, upadł na parkiet i został zniesiony przez kolegów. Stal straciła swój uderzeniowy atut.

Znicz jechał jak walec

ROMAN PRAWICA (skrzydłowy Stali)
Łatwo nie było, ale to są najważniejsze mecze i wszyscy zawodnicy dają z siebie maksa. Zagraliśmy dzisiaj chyba na 200 proc. normy. Już nie pamiętam, kiedy ostatni raz grałem przez pełne 40 min. Udało się dotrwać do końca, a to budzi nadzieje.

MAREK JARECKI (prezes ZKS Stal) Ten mecz pokazał cały urok sportu. Padły wszelkie kalkulacje. Okazało się, że chłopcy, którzy zwykle siedzą na ławce, mają spory potencjał, a głównie wielkie marzenia. To trzeba docenić i do Jarosławia jedziemy po zwycięstwo.

Znicz nie mógł zmarnować takiej okazji. Niesiony jak na skrzydłach dopingiem sporej grupy kibiców w żółtych trykotach, grał jak w transie. Tomasz Celej punktował niemiłosiernie skutecznie, a obrońców gospodarzy dobijał wysoki Marek Miszczuk. Dokładał punkty jeszcze Marcin Ecka, a "Stalowcy" nie mogli ich upilnować. Ecka i Celej zdobyli pierwsze punkty w meczu, lecz Stal zdołała się ocknąć, a nawet, za sprawą Pydycha, wyjść w 3. min. na prowadzenie 11:10.

Zaraz jednak przypomniał o sobie Ecka i goście nie oddali już prowadzenia do końca spotkania.

Największą przewagę jarosławianie mieli w 33. min., kiedy to po trafieniu Miszczuka, na tablicy zaświecił się wynik 49:66. Kto by wtedy przypuszczał, że Stali będzie się chciało jeszcze grać.

Cudowna odmiana

Na drugi dzień do Stalowej Woli przyjechały kamery TVP, a w rolę komentatora wcielił się trener Bogusław Wołoszyn. Gdy wcześniej przyjmował w Stalowej Woli tę rolę, Stal zawsze wygrywała. Czyżby i teraz?

Stal zaczęła bez kompleksów. Miejscowi wyraźnie wygrali pierwszą kwartę i wtedy goście się ocknęli. W drugiej była już wymiana ciosów, ale "Stalowcy" nie oddawali prowadzenia. Nawet wtedy, gdy pod koniec pierwszej połowy punktowali pod rząd: Celej, Ecka i Fortuna.

Gospodarze schodzili na kwadrans przerwy prowadząc 33:29.
Po zmianie stron, Zniczowi udało się dojść stalowowolan. W 25. min., po trafieniu Miszczuka było 35:35. Jednak Stal szybciej się pozbierała. Goście popełnili wtedy masę błędów i nie pomagały czasy brane przez trenera Stanisława Gierczaka. W ostatniej kwarcie Stal pozwalała Zniczowi zbliżać się najwyżej na 6 "oczek", a potem odskakiwała.

Ciekawostką tego meczu może być to, że trzech zawodników Stali (Prawica, Partyka i Szczepaniak), grało przez pełnych 40 min.