Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy szef może zmienić warunki zatrudnienia

Stanisław Siwak
Porozumienie jest najwygodniejszym dla obu stron sposobem zmiany warunków pracy i płacy.
Porozumienie jest najwygodniejszym dla obu stron sposobem zmiany warunków pracy i płacy. Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Pracodawca chce powierzyć ci nowe obowiązki, podwyższyć albo obniżyć zarobki? Musi ściśle przestrzegać określonych prawem zasad postępowania.

Porozumienie jest najwygodniejszym dla obu stron sposobem zmiany warunków pracy i płacy. Jednak jest ono możliwie, gdy zarówno pracodawca jak i pracownik, uzyskują pełna zgodność poglądów w tej sprawie.

Najpierw porozumienie

Okazuje się, że porozumienie można zastosować do każdego typu umowy o pracę, bez konieczności podawania przyczyn zmian. Porozumienie zmieniające powinno być zawarte na piśmie i określać dokładnie, które warunki ulęgają zmianie, propozycje nowych oraz datę wejścia ich w życie.

Kiedy natomiast szef firmy chce zmienić warunki na twoją korzyść, wówczas wystarczy, że poinformuje cię w formie ustnej, że daje ci podwyżkę. W takim przypadku przepisy dopuszczają domniemanie zgody. Każdy, z natury rzeczy, chce zarabiać więcej a nie mniej.

Jednak eksperci radzą, by nawet w tak korzystnej dla pracownika sytuacji domagać się pisma dotyczącego tej zmiany, czyli aneksu do umowy o pracę, porozumienia zamieniającego lub nowego angażu.

Gdy się nie zgadzasz

Pamiętaj, że…

- Najlepszym dla szefa i podwładnego sposobem zmiany warunków pracy i płacy jest porozumienie stron.

- Wystarczy, gdy szef poinformuje cię ustnie o podwyżce. Domagaj się jednak potwierdzenia decyzji na piśmie.

- Praca na innym stanowisku wyznaczonym przez pracodawcę nie może trwać dłużej niż trzy miesiące w roku kalendarzowym.

- Przy zmianie warunków pracy na mniej korzystne dla podwładnego szef ma obowiązek stosować takie same terminy, jakie obowiązują przy wypowiadaniu umów o pracę.

Jeśli nie odpowiadają ci nowe, mniej korzystne warunki, szef musi wręczyć tzw. wypowiedzenie zmieniające, czyli pisemne jednostronne oświadczenie o zmianie warunków pracy i płacy. Pamiętaj jednak, że nie wolno mu tego zrobić, jeśli należysz do pracowników chronionych przed wypowiedzeniem. Przykładowo - jesteś w ciąży, przebywasz na urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim.

W wypowiedzeniu pracodawca musi podać przyczynę zmian, informację o zmianie dotychczasowych warunków zatrudnienia, propozycję nowych, a także informację, co możesz w takiej sytuacji zrobić.

Sam fakt wręczenia wypowiedzenia zmieniającego nie znaczy, że od razu zmieniają się twoje warunki pracy i płacy. Pracodawca ma obowiązek zastosować terminy, jakie obowiązują przy wypowiadaniu umów o pracę: 2 tygodnie, gdy byłeś zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, miesiąc, kiedy gdy pracowałeś 6 miesięcy i 3 miesiące, jeśli byłeś zatrudniony minimum 3 lata.

Jeśli uważasz, że nowe warunki zaproponowane przez pracodawcę są dla ciebie krzywdzące albo przyczyna ich zmiany nie jest zgodna z prawdą, wówczas możesz odwołać się do sądu pracy. Masz na to 7 dni od momentu wręczenia wypowiedzenia zamieniającego.

Kiedy nie możesz odmówić

Ekspert ma głos

Dawid Baran, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu pracy w Rzeszowie: - Przed wypowiedzeniem chronione są kobiety w ciąży i na urlopie macierzyńskim oraz pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim. Chronieni są także pracownicy mający cztery lata do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego.

Pracodawca w sytuacjach uzasadnionych potrzebami firmy ma prawo powierzyć ci inną prace aniżeli ta, którą masz określoną w umowie. Nie może ona jednak wiązać się ze zmniejszeniem wynagrodzenia i musi odpowiadać twoim kwalifikacjom. Szef może ci zmienić godziny pracy, jeżeli nie spowoduje to konieczności pracy w porze nocnej.

Pracodawca nie może zlecić podwładnemu wykonywania dodatkowej pracy. Najpierw musi go zwolnić z dotychczasowych obowiązków a później powierzyć inne. Praca na innym stanowisku może trwać nie dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.

Nie możesz szefowi odmówić. Jeśli nie godzisz się na wykonywanie nowych obowiązków, możesz spodziewać się wypowiedzenia umowy o pracę, lub nawet zwolnienia dyscyplinarnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24