Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

W Zarzeczu otwarto Muzeum Dzieduszyckich

Dodano: 27 kwietnia 2008, 18:30 Autor:

W sobotę w pałacu w Zarzeczu otwarto muzeum rodu Dzieduszyckich. Jarosławskie muzeum przekazało ponad 100 cennych eksponatów.
Izabela Dzieduszycka i Wiesław Kubicki, wójt Zarzecza gospodarze pałacu w Zarzeczu.

Izabela Dzieduszycka i Wiesław Kubicki, wójt Zarzecza gospodarze pałacu w Zarzeczu. (fot. ROMAN KIJANKA)

Otwarte w sobotę muzeum rodu Dzieduszyckich w pałacu w Zarzeczu jest wynikiem unikalnej w skali kraju inicjatywy spadkobierców dawnych właścicieli i lokalnego samorządu. W zabytkowych wnętrzach pałacowych zebrano pamiątki rodowe, meble i dzieła sztuki.

- Przekazaliśmy ponad sto cennych eksponatów związanych z rodem Dzieduszyckich. Pokazują one zamiłowanie do sztuki i patriotyzm dawnych właścicieli pałacu stworzonego 190 lat temu przez Magdalenę z Dzieduszyckich Morską - mówi Krystyna Kieferling, starszy kustosz jarosławskiego muzeum. Wiele pamiątek przekazała tez rodzina Dzieduszyckich.

Powstanie muzeum było wynikiem podpisania porozumienia między reprezentującym całą rodzinę Związkiem Rodowym Dzieduszyckich a samorządem. Przed dwoma laty Związek zrzekł się roszczeń do zespołu pałacowo-parkowego w Zarzeczu, a samorząd zobowiązał się do stworzenia tam muzeum, centrum edukacyjnego i ośrodka spotkań międzynarodowych.

Podpisanie aktu notarialnego było możliwe dzięki staraniom Izabeli Dzieduszyckiej, żonie nieżyjącego już Tadeusza, ostatniego z rodu mieszkańca pałacu w Zarzeczu. Jej dążenia, by powstało tam centrum kulturalne dla mieszkańców służące rozwojowi regionu poparł samorząd. Na uroczystość otwarcia przyjechało wielu przedstawicieli rodu. Przygotowali ją mieszkańcy Zarzecza utrzymujący od zawsze dobre kontakty z rodziną Dzieduszyckich.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Szlak Chasydzki ominął Rzeszów

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.