Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Chasydzki ominął Rzeszów

Antoni Adamski
Szlak Chasydzki na Podkarpaciu tworzą: Baligród, Cieszanów, Dębica, Dynów, Jarosław, Lesko, Leżajsk, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Ustrzyki Dolne i wieś Wielkie Oczy.
Szlak Chasydzki na Podkarpaciu tworzą: Baligród, Cieszanów, Dębica, Dynów, Jarosław, Lesko, Leżajsk, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Ustrzyki Dolne i wieś Wielkie Oczy. Inf. łukasz Białorucki
Dwa lata temu powstał Szlak Chasydzki. Wśród 12 podkarpackich miast nie ma stolicy Podkarpacia, chociaż są tutaj dwie znane w świecie synagogi i kirkut.

Szlak Chasydzki Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie organizuje razem z miastami i gminami województw lubelskie i podkarpackie.

Dlaczego nie ma Rzeszowa?

- Wystosowaliśmy zaproszenie do wszystkich samorządów, na których terenie znajdują się zabytki żydowskie: synagogi i cmentarze. Odpowiedziało 13 miast i gmin z Podkarpacia. Z Rzeszowa nie mamy żadnej wiadomości - mówi Weronika Litwin, koordynator projektu Szlak Chasydów z ramienia Fundacji.

Miasto twierdzi, że zaproszenie nie dotarło.

- Szlak Chasydów? - pyta zdziwiony Mariusz Sidor dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Rzeszowie.

Kilkakrotnie Nowiny informowały miejski wydział o możliwości bezpłatnej promocji Rzeszowa poprzez szlak. Wystarczyło tylko zgłosić się do fundacji. Ale do tej pory nie ma ze strony miasta żadnego zainteresowania.

Zyskają samorządy

Chasydyzm - ruch religijny, który w XVIII wieku odnowił tradycyjny judaizm. Chasydzi zamieszkiwali do 1939 r. tereny wschodniej Rzeczpospolitej w jej przedwojennych granicach.

Umieszczenie miasta lub wsi na Szlaku Chasydzkim to świetna promocja dla podkarpackich miejscowości. Informacje o nich trafiają do Żydów zamieszkałych na wszystkich kontynentach, do 2 tysięcy instytucji, muzeów (np. Muzeum Holocaustu w USA, Muzeum Diaspory w Izraelu), a także do biur turystycznych organizujących przyjazdy Żydów z całego świata do Polski.

Ponadto samorządy będą mogły pozyskać fundusze unijne na odnowienie zabytków.

- Jarosław, Sanok i Lesko mają najlepszą bazę turystyczną. Będą z niej korzystali turyści żydowscy - mówi Weronika Litwin.

Miejscowości te znajdą się na trzyjęzycznej mapie zabytków dziedzictwa żydowskiego, która ukazała się w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24