Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści napisali egzamin humanistyczny (video)

Ewa Kurzyńska
- Egzamin na zakończenie gimnazjum jest jak próbna matura. Byłyśmy ogromnie zdenerwowane - przyznały Dagmara, Ania i Kasia, uczennice Gimnazjum nr 6 w Rzeszowie.
- Egzamin na zakończenie gimnazjum jest jak próbna matura. Byłyśmy ogromnie zdenerwowane - przyznały Dagmara, Ania i Kasia, uczennice Gimnazjum nr 6 w Rzeszowie. FOT. TADEUSZ POŹNIAK
Wczoraj ponad 30 tys. uczniów z Podkarpacia napisało pierwszą część egzaminu gimnazjalnego.

- Egzamin nie należał do najłatwiejszych - ocenili wczorajszy sprawdzian z wiedzy humanistycznej uczniowie gimnazjów z regionu.

Dziś kolejna próba. Przez dwie godziny będą odpowiadać na pytania z przedmiotów ścisłych.

Na Podkarpaciu egzamin zdaje 31 110 uczniów z III klas gimnazjów. Sprawdzian składa się z dwóch części. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z takich przedmiotów jak np. język polski, sztuka i historia. Dziś zmierzą się z testem z wiedzy matematyczno - przyrodniczej.

Odpytani z dorastania

Pytania wczorajszego egzaminu humanistycznego zbudowano wokół tematu "dorastanie".

- Zadania testowe były dość proste. Zaskoczyło nas natomiast polecenie napisania charakterystyki jednej z postaci "Kamieni na szaniec" lub "Syzyfowych prac". Spodziewaliśmy się raczej rozprawki - nie kryła zdziwienia Dagmara Szela, uczennica Gimnazjum nr 6 w Rzeszowie.

Uczniowie zgodnie przyznawali, że egzamin nie należał do najłatwiejszych.

- Przygotowując się do sprawdzianu rozwiązywałam testy z wcześniejszych lat. Były wśród nich prostsze od naszego - uważa Anna Wnuk, gimnazjalistka z Rzeszowa.

Egzamin gimnazjalny: opinie uczniów

Trzeba zdać

Trzeba zdać

Rozpoczęcie testu matematyczno - przyrodniczej dziś, o godz. 9. Jeżeli uczeń nie przystąpi do egzaminu, musi powtórzyć ostatnią klasę gimnazjum, a sprawdzian czeka go za rok. Egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać.

Zdobyta liczba punktów nie ma wpływu na ukończenie szkoły, ale decyduje o przyjęciu do dobrych szkół. W każdym polskim gimnazjum uczniowie rozwiązują identyczne zadania, a egzamin zaczyna się o tej samej porze. Za rok uczniowie będą zdawać dodatkowo egzamin z języka obcego.

Wspieraj dziecko

Z obu części egzaminu młodzi ludzie mogą zdobyć maksymalnie 100 punktów. Ich zdenerwowanie z powodu egzaminu nie dziwi, bo od uzyskanego wyniku zależy, czy dostaną się do obleganych, renomowanych szkół średnich.

- Taki egzamin to dla ucznia ogromny stres. Ważne, by w chwili próby nastolatek czuł, że ma oparcie w rodzinie. Dziecko musi wiedzieć, że bez względu na wynik sprawdzianu będzie kochane i akceptowane przez rodziców. Wtedy łatwiej upora się z nerwami - radzi Katarzyna Górka, psycholog z Rzeszowa.

Wyniki obu sprawdzianów gimnazjaliści poznają 12 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24