Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak szybko wyremontować mieszkanie?

Józef Lonczak
- Tradycyjne metody nie zawsze są najlepsze, zwłaszcza, jeśli na remont nie ma dużo czasu.
- Tradycyjne metody nie zawsze są najlepsze, zwłaszcza, jeśli na remont nie ma dużo czasu. FOT. ATLAS
Czy w dwa - trzy tygodnie można wyremontować mieszkanie łącznie z wymianą tynków? Okazuje się, że tak, ale nie tradycyjnymi metodami.

- Niedawno z żoną kupiliśmy tanio mieszkanie w starym budynku. Niestety wymaga ono remontu. Denerwuje mnie tynk na ścianach, który się osypuje. Jak można szybko przeprowadzić remont, który nie nadwyręży naszych kieszeni? - pyta pan Piotr z Dębicy. - A pośpiech bierze się stąd, że do narodzin dziecka pozostało ok. trzy3 tygodnie.

Jaki tynk?

- Tradycyjne metody nie zawsze są najlepsze, zwłaszcza, jeśli na remont nie ma dużo czasu. Bowiem położenie tradycyjnego tynku wapienno-cementowego w tym przypadku nie jest możliwe, gdyż jego dojrzewanie trwa 28 dni. Zatem radziłbym, tam gdzie się osypuje stary tynk położyć płyty gipsowo-kartonowe, co łącznie z wykładzeniem można spokojnie zrobić w kilka dni - odpowiada Krzysztof Presak, ekspert z rzeszowskiej firmy BJS.

- Najlepszym rozwiązaniem, czyli skucie całości tynku i położenie przy użyciu agregatu nowego tynku gipsowego, np. Tempo lub Sprint, raczej nie wchodzi w grę - odpowiada Marek Tomasik, doradca techniczny Nowej Doliny Nidy.

- Wymagałoby to jednak znacznych nakładów pracy i czasu, a co się z tym wiąże, także i większych wydatków. W tej sytuacji dobrym i szybkim rozwiązaniem jest położenie tzw. suchego tynku. Jest to technologia prosta, mało brudząca i dająca szybki postęp prac.

[obrazek2] Marek Tomasik, doradca techniczny Nowej Doliny Nidy:

- Wykańczanie ścian wewnętrznych za pomocą tzw. suchych tynków jest technologią coraz bardziej popularną. Przyklejanie płyt gipsowo-kartonowych nie jest skomplikowane, praca jest stosunkowo czysta, ponieważ zminimalizowane zostaje pylenie związane ze szlifowaniem gładzi, a postęp prac - w porównaniu ze stosowaniem technologii mokrych - szybki. Płyty gipsowo kartonowe można przykleić do ściany za pomocą gipsowej zaprawy klejowej lub zamocować na stalowym ruszcie przytwierdzonym wcześniej do podłoża za pomocą wkrętów. Pierwsza metoda stosowana jest częściej W zależności od materiału, z którego zbudowano ścianę oraz jej przeznaczenia, należy wybrać odpowiednią technologię przyklejania: mocowanie na plackach gipsowych albo klejenie płyt na styk do podłoża. Trzeba pamiętać, że nie przykleja się płyt g-k do sufitów. Tam zamiast kleju stosuje się mocowanie na metalowym ruszcie. (fot. FOT. ARCHIWUM)Stabilne podłoże

Okazuje się, że podłoże pod płyty gipsowo-kartonowe musi jednak spełniać określone wymagania: powinno być mocne, suche i stabilne. Zatem stare osypujące tynki trzeba albo wzmocnić, albo skuć.

W większości przypadków, zaprawy klejowe do płyt, jak na przykład Klej Gipsowy T lub Gipsar Mocar T, nanosi się w postaci "placków" w taki sposób, że łączą one płytę gipsowo-kartonową ze ścianą punktowo.

- Dlatego w tym przypadku można ograniczyć skucie tynku ze ściany do tych fragmentów, na które będzie nakładany klej gipsowy. Pamiętać proszę jednak o tym, że stary tynk należy skuć tak, żeby odsłonięte podłoże było umiejscowione co 30-40 cm w pionie i w poziomie, miało średnicę ok. 10 cm oraz grubość od 1,5 do 2 cm. Miejsca te, na które nakładana będzie zaprawa, należy odkurzyć i zagruntować. Jeżeli podłoże jest chłonne, wówczas stosuje się emulsję gruntującą Euro-Grunt lub Atlas Uni-Grunt, natomiast na gładkie i o małej chłonności nanosimy preparat gruntujący Inter-Grunt lub masę Atlas Cerplast radzi Marek Tomasik.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wzmocni i ustabilizuje się powierzchnię do przyklejania płyt g-k.

- Warto pamiętać, że wszystkie odsłonięte elementy stalowe, mogące stykać się z klejem, powinny być zabezpieczone antykorozyjnie. Natomiast puszki rozdzielcze i gniazda elektryczne, przed położeniem płyt, powinny luźno odstawać od ściany - podpowiada doradca.

Mieszamy zaprawę

Do przygotowania zaprawy klejącej można przystąpić po docięciu płyt do wysokości ściany minus 15 mm. Przygotowanie zaprawy jest proste. Wystarczy wsypać klej do wiadra z wodą, (przy zachowaniu odpowiednich proporcji wskazanych na opakowaniu) a następnie wymieszać mieszadłem napędzanym wiertarką do uzyskania jednolitej masy bez grudek.

- Należy przygotować taką ilość kleju, by móc ją wykorzystać w ciągu kilkunastu minut. Zaprawę narzuca się ze znacznym nadmiarem bezpośrednio na ścianę, na przygotowane miejsca. Płyty przykłada się do wystających ze ściany placków zaprawy i lekko uderzając w łatę gumowym młotkiem, wyrównuje się je w kierunku pionowym i poziomym - dodaje M.Tomasik.

Szczeliny muszą być

- Należy pamiętać o podłożeniu pod płyty klinów, tak, aby szczelina dolna miała ok. 10 mm, a górna 5 mm. Ułatwia to wietrzenie pustki powietrznej między ścianą a płytami oraz skraca czas wiązania i schnięcia zaprawy. Przyklejając płyty, proszę pamiętać o pozostawieniu między nimi szczeliny o szerokości około 2 mm. Do ostatniego etapu - wypełnienia spoin na styku płyt - można przystąpic po całkowitym związaniu zaprawy klejowej - wyjaśnia nasz doradca.

Przy spoinowaniu dobrze będzie posłużyć się gipsem szpachlowym. Aby wzmocnić spoiny i zapobiec ewentualnym pęknięciom, należy - w czasie szpachlowania złącza - wkleić taśmę zbrojącą o szerokości 5 cm.

Naroża, utworzone przez stykające się pod kątem płyty g-k, należy dodatkowo wzmocnić specjalnymi kątownikami, zatopionymi w Gipsarze. Potem trzeba je jeszcze zaszpachlować.

Na koniec malowanie

Gdy gładź wyschnie, należy ją delikatnie przeszlifować ręcznie lub za pomocą szlifierki, a następnie wyszlifowane miejsce odpylić. Końcowym etapem jest pomalowanie powierzchni płyt farbą do podłoży gipsowych, po wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni preparatem zalecanym przez producenta farby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24