Jak czyścić skórzane buty

Dodano: 2 kwietnia 2008, 0:25 Autor:

Skórzane obuwie czyść używając ściereczki lub szczotki. Nie nakładaj nowej warstwy pasty na starą.
Pani Renata z Zakładu Usługowo-Handlowego "Agnieszka” uprzedza, aby przed włożeniem nowych butów pokryć je pastą.

Pani Renata z Zakładu Usługowo-Handlowego "Agnieszka” uprzedza, aby przed włożeniem nowych butów pokryć je pastą. (fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)

Odpowiednio utrzymane buty dłużej posłużą. Znający się na konserwacji obuwia doradzają, by zmieniać buty, a nie używać tylko jednej pary. Podobno z "całego życia butów 2/3 czasu powinny one odpoczywać, a tylko 1/3 być na chodzie”.

Zdaniem Wiesława Leniarta z rzeszowskiego Zakładu Usługowo-Handlowego "Agnieszka” konieczny odpoczynek dla obuwia podyktowany jest zdolnościami skóry do wchłaniania i wydalania pary wodnej.

- Podczas chodzenia buty nasiąkają wilgocią, wodą z chodnika, potem wydzielanym przez stopy dlatego skóra trzewika musi mieć czas na wydalenie tej wilgoci dwa razy dłuższy niż potrzebny na wchłonięcie wody.

Przed włożeniem nowych butów skórzanych koniecznie pokryjmy je pastą, a nubuk sprayem. Czytajmy dokładnie (i stosujmy się do nich) ulotki dołączane do obuwia, odnośnie użytych materiałów i sposobu konserwacji.

Unikaj przemoczenia

Starajmy się omijać kałuże by nie przemoczyć butów, zwłaszcza skórzanych. Jeśli już do tego doszło nie suszmy ich pod kaloryferem lub bezpośrednio pod grzejnikiem, suszarką, nagrzewnicą. Postawmy rozsznurowane buty w przewiewnym miejscu wkładając w nie prawidła lub wypchajmy je papierem.

Papier we wnętrzu wilgotnych trzewików, półbucików zapobiega ich deformacji i zmianie kształtu, a poza tym dobrze chłonie wilgoć. Kiedy wyschną wypastujmy je.
Nie próbuj czyścić butów w ... pralce (zdarza się!), bo gorąca woda i deteregnety niszczą klej i nici. Szewcy dowodzą, że pranie w środkach chemicznych bardzo niszczy obuwie, osłabia szyte połączenia, a w przypadku obuwia ze skór typu nubuk i welur mogą je odbarwiać.

Nie wsuwajmy na stopy butów zasznurowanych. Włożywszy je przy rozwiązanych sznurówkach - zasznurujmy dokładnie, bo źle zawiązane mogą ulegać deformacjom podczas chodzenia. Warto wiedzieć, że skóra jest materiałem, który przyzwyczaja się do kształtu stopy więc luźne wiązanie może powodować odkształcenie się obuwia.

Zmyj plamy, wypastuj

Zimowe, białawe plamy (zacieki) z soli koniecznie zmywajmy wodą z niewielkim dodatkiem detergentu. Kiedy buty wyschną wypastujmy je.

- Najlepiej pastą na bazie olejów i składników naturalnych, bo wówczas zabezpieczamy je przed wodą, słońcem, kurzem, brudem - mówi Wiesław Leniart, dodając, żeby obuwie pastować jak najczęściej.

- Pasty i kremy dobieramy do koloru skór licowych. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego koloru sięgnijmy po pasty bezbarwne.

Ograniczmy raczej używanie wszelkich kremów i past w płynie, bo są to raczej farby. Wprawdzie szalenie wygodne, bo łatwe w użyciu, ale bardziej kolorują niż skutecznie chronią przed zabrudzeniami.

Szczotkuj nubuk

Obuwie z nubuku i weluru jest trudniejsze w utrzymaniu. Konserwujemy je używając specjalnego, ochronnego wosku i sprayu. A codzienne czyszczenie ogranicza się do szczotkowania przy pomocy gumowych szczoteczek. Na obuwiu ze skór syntetycznych zabrudzenia usuwamy wilgotną ściereczką lub gąbką.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.