Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergik musi mieć czysty dom

Beata Terczyńska
Wybierając meble do pokoju dziecka chorego na alergię warto kupić takie, które są łatwe w utrzymaniu czystości.
Wybierając meble do pokoju dziecka chorego na alergię warto kupić takie, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Masz alergię na kurz i sierść. Zamiast załamywać ręce, zadbaj, aby twój dom był dla ciebie przyjazny, a nie wrogi.

Zrób wszystko, co możliwe, aby zmniejszyć uczulenie. Twoje mieszkanie musi być czyste. Bardzo czyste.

Alergia na kurz jest jedną z najbardziej dotkliwych, bo trudno pozbyć się roztoczy z otoczenia. Te mikroskopijne pajęczaki żywią się cząstkami organicznymi, głównie złuszczonym naskórkiem ludzkim. Ich odchody są jednym z najsilniejszych alergenów znajdujących się w naszym otoczeniu. Najwięcej roztoczy jest w materacach, pościeli, meblach tapicerskich.

Zamiast wykładzin, zmywalne panele

Uczuleni na roztocza powinni pozbyć się z domów dywanów, wykładzin dywanowych, ciężkich kotar i zasłon, wełnianych i futrzanych narzut oraz mebli tapicerskich (foteli, kanap, wersalek). Gładką podłogę dużo łatwiej domyć. Jeśli wieszamy w oknach firanki - pamiętajmy o ich częstym praniu.

Roztocza najbardziej upodobały sobie nasze sypialnie. W łóżku jest ich 10 razy więcej, niż w kurzu z podłogi. Znakomicie czują się w temp. 22 - 28 stopni C.
Kupując materac, zastanówmy się jaki wybrać. Lekarze podpowiadają, że uczulać mogą wypchane trawą morską, słomą, bawełną i resztkami wełny, lnem lub włóknami palmowymi.

Alergicy muszą zapomnieć o kołdrach i poduchach z pierza. W sklepach nie brakuje specjalnej pościeli antyalergicznej. Przy zakupie poszewek, warto wiedzieć, że na gładkich osadza się mniej kurzu niż na porowatych, np. z kory.

Poduszki do zamrażarki

Alergolodzy radzą, aby pranie robić w temp. 60 st. Bo w mniejszej nie zabijemy roztoczy.

- Dobrym sposobem na pozbycie się żyjątek jest wykładanie pościeli na balkony na słońce lub w mroźne dni, gdy temp. za oknem spada do minus 15 st. C - radzi Monika Derek, alergiczka. - Pomaga też wkładanie raz na jakiś czas poduszek, koców, czy kołder do zamrażarki.

Zamrażanie zabija co prawda roztocza, ale alergen zawarty w ich odchodach pozostaje. Dlatego po wymrożeniu dobrze jest wyprać pościel.

Alergik nie powinien sam sprzątać

Najczęstsze objawy chorób alergicznych

Przy astmie oskrzelowej: świszczący oddech, suchy kaszel, duszność, ucisk w klatce piersiowej. Przy zapaleniu spojówek - swędzenie, łzawienie, przekrwienie, obrzęk oczu. Jeśli objawy dotyczą nosa - napady kichania, świąd, wodnisty wyciek, niedrożność.

Dobrze będzie, jeśli w porządkach, z zwłaszcza odkurzaniu i trzepaniu dywanów pomoże nam domownik, który nie jest uczulony. W trakcie porządków powinniśmy wyjść z mieszkania. Wrócić do domu, co najmniej godzinę po zakończeniu prac.

- Kupiłam odkurzacz z dobrym filtrem, aby kurz w trakcie sprzątania nie fruwał po mieszkaniu - dodaje Monika.

Nie zapominajmy o częstym, nawet codziennym myciu kaloryferów. Między żeberkami gromadzi się mnóstwo kurzu. Ścierajmy wilgotną szmatką kurz z szaf i wysoko zawieszonych półek. Kosz w domu alergika powinien być opróżniany na bieżąco.

Ilość roztoczy w mieszkaniu zależy od pory roku. Rozmnażają się one od maja do sierpnia. Alergeny kurzu domowego uczulają nie tylko drogi oddechowe. Atakują też błony śluzowe przewodu pokarmowego i skórę.

Chomik, kot i pies nie dla alergika

Jeśli wykryto u nas alergię na sierść, nie powinniśmy trzymać w domu zwierzątka. Na pewno jego zakup warto skonsultować z lekarzem. Za jeden z najsilniejszych uznaje się alergen koci. Długo pozostaje w miejscach, w których przebywał kot. W dywanach i materacach może utrzymywać się do kilku lat.

Wśród psów szczególnie niebezpieczne dla alergików są te, które wydzielają duże ilości śliny, np. buldogi, boksery. Dużą zdolność do wywołania uczulenia mają także gryzonie, najsilniejszym jest alergen świnki morskiej. Uczulają także chomiki, szczury, króliki, myszy itp. Głównym źródłem alergenów gryzoni jest ich mocz i ślina. Alergię mogą wywołać także ptaki - popularne papużki i kanarki.

Osoby, które mają akwaria, lepiej niech karmią rybki pokarmem żywym lub mrożonym, a nie suchym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24