Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Bezpłatna mammografia i cytologia

Dodano: 21 lutego 2008, 12:28 Autor:

- Te badania mogą uratować wam życie - apeluje do mieszkanek regionu lek. med. Jerzy Mazurek, radiolog z Rzeszowa.
- Na raka piersi co roku choruje 12 - 16 tys. zł. Polek. Połowa umiera. Wiele z nich dałoby się uratować, gdyby tylko chodziły regularnie na badania.

- Na raka piersi co roku choruje 12 - 16 tys. zł. Polek. Połowa umiera. Wiele z nich dałoby się uratować, gdyby tylko chodziły regularnie na badania. (fot. Krystyna Baranowska)

- Nie wyrzucajcie do kosza zaproszeń na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne, które dostaniecie w marcu od NFZ - dodaje.

Do kobiet z Podkarpacia trafi w marcu ok. 300 tys. zaproszeń na bezpłatne badania wykrywające raka szyjki macicy i piersi. W ub. r. takie listy również były wysyłane, ale skutek był opłakany. Na cytologię zgłosiło się niecałe 3 proc. kobiet z regionu.

Najmniej w Polsce! Na mammografię - nieco ponad 14 proc. Tu też byliśmy na szarym końcu województw.

Uwaga! W środę w naszej redakcji będzie dyżurować Agnieszka Wojtkowiak z podkarpackiego oddziału NFZ. Odpowie na pytania dotyczące bezpłatnych badań.

Nie hodujmy sobie raka

Tymczasem oba badania są niezwykle ważne. Codziennie na raka szyjki macicy umiera 5 Polek. M.in. dlatego, że lekceważyły badania. Cytologia to właściwie jedyny sposób, aby wykryć wcześnie nowotwór.

- Choroba może rozwijać się kilkanaście lat bez żadnych objawów - mówi Witold Skręt, ginekolog i położnik z Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie. - Rak wykryty we wczesnym stadium jest w 100 proc. wyleczalny.

Cytologię powinno się robić raz w roku. Jeżeli 3 kolejne badania wychodzą dobrze, lekarz może pozwolić na 3-letnią przerwę.

Palcami miniguzka nie wyczujesz

Mammografię trzeba robić raz na 2 lata. Jeżeli na raka piersi chorowała mama lub siostra - co rok.

- Guzek o do 1 cm trudno wykryć palcami, często w ogóle jest to niemożliwe. Panie wyczuwają zgrubienie zazwyczaj, gdy ma 2-3 cm, czyli gdy rak jest już

zaawansowany. Wtedy szanse na wyzdrowienie maleją - mówi Jerzy Mazurek., specjalista radiodiagnostyki z NZOZ Maz Med w Rzeszowie. - Może to przekona kobiety do badań.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Archiwum AK-owca znalezione na strychu (video)

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.