Chorzy na raka zamiast pomocy dostali ulotki

Dodano: 5 lutego 2008, 0:25 Autor:

Horror, chamstwo, obłęd - wykrzykiwali chorzy na raka, którzy przyszli wczoraj na chemioterapię do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.
Pacjenci zamiast pomocy onkologów dostawali wczoraj ulotki. Lekarze odeszli z pracy na Szopena, bo nie zgodzili się na warunki umowy.

Pacjenci zamiast pomocy onkologów dostawali wczoraj ulotki. Lekarze odeszli z pracy na Szopena, bo nie zgodzili się na warunki umowy. (fot. Fot. Krzysztof Łokaj)

A w zamian... dostali kartki z adresami ośrodków onkologicznych w regionie.

Wczoraj pisaliśmy, że do odwołania wstrzymane są przyjęcia pacjentów w przychodni onkologicznej w WSS w Rzeszowie. A oddziałowi chemioterapii grozi wygaszenie na 3 miesiące. Lekarze odmówili bowiem podpisania nowych kontraktów i w piątek odeszli z pracy. W poniedziałek w przychodni znów pełno było zdezorientowanych chorych.

Zdezorientowani pacjenci

- Jak można było nas tak zostawić?! - oburzali się. - Co mamy teraz począć, gdzie pójść? Przerwać leczenie? Przecież to wyrok śmierci!

Jedyne, co dostawali na miejscu to ksero kartotek i adresy ośrodków onkologicznych w regionie, które mają podpisane umowy z NFZ. A dalej... niech każdy radzi sobie sam.

- Co mi z tych świstków. To jakiś horror - denerwował się Adam Piotrowski, chory na raka wątroby. - Jestem w trakcie leczenia. Mam o tyle trudną sytuację, że nie mogę się leczyć ambulatoryjnie, a muszę położyć na oddział. Tylko gdzie? Do Brzozowa daleko, a w Przemyślu strajki i los szpitala niepewny. Na razie pójdę za swoim lekarzem do Mruk Medu. Niech mi poradzi, co dalej.

Kogo winili pacjenci? Lekarzy, dyrektora, marszałka. Wszystkich po równo.

- Oni się szarpią, my cierpimy. Wiedzą, że nie pójdziemy pikietować, bo nie dowleczemy się pod urząd - nie kryli żalu.

Wielu pacjentów z Szopena jechało na Langiewicza do Mruk Medu, gdzie odeszła czwórka lekarzy. Ale nie najciężej chorzy. Oni zmuszeni byli szukać pomocy nawet 100 km od domu - w Przemyślu, czy Brzozowie.

- Dlatego, że u doktora Mruka jest tylko dzienna chemioterapia, a nie ma hospitalizacji - tłumaczy Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

W Brzozowie mobilizacja

- Mamy mnóstwo telefonów z Rzeszowa - mówi dr Dariusz Sawka, z-ca dyr. ds. lecznictwa onkologicznego. - Robimy wszystko, aby tak po ludzku pomóc. Staramy się o zagospodarowanie jeszcze jednego pomieszczenia w szpitalu. Będzie nam bardzo trudno przyjąć wszystkich potrzebujących, ale postaramy się. Obecnie chemię bierze ok. 50-70 pacjentów dziennie. Uprzedzam jednak, że kiedy dwukrotnie urośnie nam liczba chorych, będą musieli czekać po kilka godzin w kolejce.

Dziś spotkanie u marszałka

Wczoraj, Bernard Waśko, dyr. WSS w Rzeszowie miał polecieć do Warszawy, spotkać się z dyrektorami ośrodków onkologicznych i ministrem zdrowia. I namówić kogoś na pracę w Rzeszowie. Lot został jednak odwołany. Wczoraj dyrektor był umówiony na telefon z ministerstwem. Czy będzie jeszcze rozmawiał z onkologami?

- Lekarze poprosili o spotkanie z marszałkiem i ze mną we wtorek. Na pewno pójdę - mówi B. Waśko.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według statystyk, co roku w Polsce umiera z powodu tej choroby 85 tys. osób.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Toksyczny dym zagrażał miastu

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.