Jesteś tu: Strona główna AKCJAREDAKCJA Artykuł

Jak się starać o dodatek mieszkaniowy?

Dodano: 22 stycznia 2008, 0:25 Autor:

W zeszłym roku w Rzeszowie z formy pomocy w postaci dodatku mieszkaniowego skorzystało 6 350 rodzin. W Mielcu - 1063.
Bożena Szubart i Elżbieta Kielar  z działu dodatków mieszkaniowych MOPS w Rzeszowie analizują podania mieszkańców.

Bożena Szubart i Elżbieta Kielar z działu dodatków mieszkaniowych MOPS w Rzeszowie analizują podania mieszkańców. (fot. Fot. Tadeusz Poźniak)

Jakie kryteria musisz spełnić

Osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy powinna spełniać następujące warunki: - musi posiadać tytuł prawny do zajmowanego mieszkania. Nie może zalegać z opłatami. Przy ubieganiu się o przyznanie dodatku mieszkaniowego dochód nie może przekroczyć: w gospodarstwie jednoosobowym kwoty 1.045,55 zl brutto, zaś w gospodarstwie wieloosobowym kwoty 746,82 zł brutto na osobę.

- Drastycznie pogorszyła się sytuacja materialna mojej rodzony, bo straciłem pracę a żona przeszła na emeryturę. Mamy na utrzymaniu dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Słyszałem, że mogę uzyskać dopłatę do czynszu. Gdzie mogę się starać o taki dodatek - interweniuje Czytelnik z Rzeszowa.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie zajmuje się wypłatą dodatków mieszkaniowych. Jak informuje Aleksandra Wyspiańska, kierownik działu świadczeń socjalnych w MOPS, osoby ubiegające się o dodatek mieszkaniowy musza spieniać określone kryteria.

Chodzi zarówno o dochód na członka rodziny, a także wielkość zajmowanego lokalu mieszkalnego. W gospodarstwie jednoosobowym powierzchnia nie może przekroczyć 45,5 metra kwadratowego.

- W zeszłym roku w ramach dodatków mieszkaniowych wypłaciliśmy ponad 9 milionów złotych. Dopłatę otrzymuje każdy kto spełnia określone kryteria - informuje kierownik Wyspiańska.

Jakie kryteria musisz spełnić

Osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy powinna spełniać następujące warunki: - musi posiadać tytuł prawny do zajmowanego mieszkania. Nie może zalegać z opłatami. Przy ubieganiu się o przyznanie dodatku mieszkaniowego dochód nie może przekroczyć: w gospodarstwie jednoosobowym kwoty 1.045,55 zl brutto, zaś w gospodarstwie wieloosobowym kwoty 746,82 zł brutto na osobę.

W Mielcu mniej podań

W Mielcu dodatki mieszkaniowe otrzymuje ponad tysiąc rodzin. Janusz Chorodowski, prezydent miasta ocenia, że liczba wniosków o dopłaty do czynszów od kilku lat powoli, ale systematycznie maleje.

Ma to związek ze zmieniającą się na korzyść sytuacją ekonomiczną wielu mieszkańców. Po otwarciu granic, wielu młodych wyjechało za granicę, czyli zmniejszyła się liczba członków rodzin mieszkających w Mielcu. Wieli ludzi znajduje też pracę w firmach funkcjonujących na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

- Ale jest też pewna grupa rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, znajdujących się rzeczywiście w trudnej sytuacji materialnej i tym staramy się pomagać w pierwszej kolejności - dodaje Chrdorowski.

Powierzchnia twojego mieszkania

Powierzchnia mieszkania ubiegającego się o dodatek nie może przekroczyć: w gospodarstwie 1 osobowym - 45,5 metra kwadratowego, w gospodarstwie 2 osobowym - 52 m, 3 - osobowym - 58,5 m, 4-osobowym - 71,5 m, 5-osobowym 84,5 m, 6 - osobowym 91 m.

Nie możesz zalegać z czynszem

Marek Ambroziak, kierownik działu lokalowego Urzędu Miasta w Mielcu wylicza, że w roku ubiegłym na dodatki mieszkaniowe przeznaczono kwotę 1 mln, 650 tys. zł. W roku bieżącym będą się one kształtować na zbliżonym poziomie.

- Jeśli lokator czy najemca mieszkania zalega z czynszem przez dwa miesiące, a powiadomi nas o tym zarządca kamienicy czy spółdzielnia mieszkaniowa, wówczas wstrzymujemy wypłacanie dodatku do czasu wyrównania zaległości. Jeśli lokator przez trzy miesiące nie wyrówna należności czynszowych, to dodatek przepada - tłumaczy kierownik Ambroziak.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.