Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co załatwisz w starostwie a co w urzędzie gminy

Stanisław Siwak
Mieszkaniec powiatu rzeszowskiego (ziemskiego) dowie się z tablicy informacyjnej w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 15 w Rzeszowie, gdzie może załatwić swoją sprawę.
Mieszkaniec powiatu rzeszowskiego (ziemskiego) dowie się z tablicy informacyjnej w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 15 w Rzeszowie, gdzie może załatwić swoją sprawę. Fot. Krystyna Baranowska
Czytelnicy często proszą o informację gdzie można załatwić ważną dla nich, nieraz życiowa sprawę. Podajemy podstawowe informacje.

W starostwie powiatowym

- Pobór do wojska. - Samodzielne stanowisko do spraw obronności ludności (OBL) w każdym starostwie.

- Sprawy dotyczące rejestracji pojazdów, wyrobienia prawa jazdy. - Wydział komunikacji.

- Pozwolenie na budowę (budownictwo indywidualne). - Wydział architektury i budownictwa.

- Zakład, który w procesie produkcji emituje do atmosfery substancje szkodliwe dla środowiska. - Wydział ochrony środowiska w starostwie bada czy substancje te szkodzą środowisku i wydaje stosowne pozwolenie.

- Pozwolenia wodno-prawne. - Wydział ochrony środowiska.

- Gospodarka odpadami, sprawy dotyczące lokalizacji składowisk odpadów. - Wydział ochrony środowiska.

- Mapy do dopłat rolniczych oraz udostępnianie zasobów geodezyjnych i wszystkie sprawy gruntowe. - Wydział geodezji i kartografii.

- Zasiłek dla bezrobotnego, rejestrowanie się jako bezrobotny. - Powiatowy Urząd Pracy, podległy staroście.

W urzędzie gminy

- Wymiana starych dowodów osobistych, wyrobienie pierwszego w życiu dowodu osobistego po ukończeniu 18. roku życia. - Wydział spraw obywatelskich w każdym urzędzie gminy i miasta.

- Sprawy meldunkowe, zameldowanie na stałe, zameldowanie na pobyt czasowy w przypadku wynajmu mieszkania. - Wydział spraw obywatelskich.

- Wyrobienie dowodu rejestracyjnego, wymiana dowodu rejestracyjnego, wyrobienie nowego prawa jazdy. - w mieście Wydział komunikacji UM.

- Rejestracja firmy: rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. - Składa się pisemny wniosek w Wydziału rozwoju gospodarczego w urzędzie gminy albo miasta, który jest wpisywany do ewidencji działalności gospodarczej.

- Metryka urodzenia, akt zgonu. - Urząd Stanu Cywilnego.

- Sprawy podatkowe, starania o umorzenie podatku gruntowego z powodu klęski żywiołowej. - Zgłaszać się do Wydziału podatkowego.

- Pomoc społeczna, staranie się o zapomogę losową. - Gminne oraz miejskie ośrodki pomocy społecznej.

- Rejestrowanie się jako bezrobotny, zasiłek dla bezrobotnych. - Powiatowy Urząd Pracy.

Gdzie się poskarżysz

Gdy chcesz się poskarżyć na wójta czy burmistrza.

- Skarga do przewodniczącego Rady Gminy albo Miasta, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego bądź wojewody.

- Skarga na urzędników urzędu miasta albo gminy. - Składa się ją u wójta (burmistrza) albo przewodniczącego Rady Gminy i Miasta.

- Przyjmowanie obywateli w sprawie skarg, wniosków. - Wójtowie i burmistrzowie wyznaczają dni, w których przyjmują obywateli. Większość z nich twierdzi, że jeśli nie załatwiają spraw na zewnątrz urzędu i nie są w rozjazdach to przyjmują obywateli każdego dnia bez wcześniejszych zapowiedzi.

Opłaty podatkowe i zapomogi losowe

- Opłaty podatkowe - W miastach w kasie Wydziału finansowego UM, w gminach wiejskich można je dodatkowo wpłacić u sołtysa albo przelewem.

- Zapomogi losowe - Przyznają je urzędy gminy albo miasta np. w przypadku pożaru domu, gdy spłonął cały dobytek. Zazwyczaj są one udzielane po wcześniejszej wizji lokalnej w gospodarstwie przeprowadzonej przez przedstawicieli urzędu gminy oraz gminnego ośrodka pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24