Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać prąd, gaz i wodę?

Wanda Mołoń
Z drobnych kropelek-przecieków w kuchni, łazience, toalecie sporo wycieknie z kieszeni.
Z drobnych kropelek-przecieków w kuchni, łazience, toalecie sporo wycieknie z kieszeni. FOT. ARCHIWUM
Warto się zatroszczyć o wszelakie "drobiazgi", które decydują o właściwym zużyciu wody, gazu i energii.

Wtedy masz gwarancje, iż miesięczne rachunki nie będą przyprawiały cię o ból głowy, nawet wówczas gdy ceny pójdą w górę.

Warto więc zatroszczyć się o wszelakie "drobiazgi", które decydują o właściwym zużyciu wody, gazu i energii.

Najpierw prąd

Jeśli pali się czerwona lampka "stand-by" urządzenie pobiera prąd. Wprawdzie niewiele, ale w rocznym rachunku sporo się uzbiera (przy jednym urządzeniu ok. 30 zł).

Zdaniem Ewy Tarkowskiej-Bryg, specjalistki ds. PR RZE Dystrybucja w Rzeszowie, zmniejszymy wydatki za energię zmieniając przyzwyczajenia, modernizując oświetlenie, wymieniając stare urządzenia na energooszczędne.

Najwięcej prądu pożera chłodziarko-zamrażarka, kuchenka elektryczna oraz oświetlenie i drobny sprzęt AGD.

- Tradycyjne żarówki wymieńmy na energooszczędne świetlówki kompaktowe i liniowe, halogeny lub najnowsze białe diody LED.

Lampy halogenowe zużywają około pięć razy mniej energii niż zwykłe żarówki o takiej samej mocy, świecą mocnej i są trwalsze (w zależności od producenta mają 5 - 10 razy dłuższą żywotność niż tradycyjne).

Nie gaś za często, czyść oprawy

Pamiętaj

- zmniejszymy wydatki za energię zmieniając przyzwyczajenia, modernizując oświetlenie, wymieniając stare urządzenia na energooszczędne

- częste włączanie i wyłączanie światła zwiększa zużycie energii, a przy tym skraca żywot żarówki

- wymieniając zużyty czajnik elektryczny lepiej wybierz model z płytą grzewczą, a nie z grzałką spiralną.

- pod prysznicem zużyjemy tylko jedną trzecią wody w porównaniu z wanną

- przy minimalnej strużce w ubikacji rocznie wycieknie 78 metrów sześć. wody.

- nie nagrzewajmy nadmiernie pomieszczeń, ponieważ obniżenie temperatury o 2 stopnie C zmniejsza koszty ogrzewania o ok. 10 proc.

- liczące się oszczędności przynoszą zawory termostatyczne przy grzejnikach, a przy piecach grzewczych sterowniki automatycznie regulujące temperaturę w pomieszczeniach

- uszczelnione okna, odpowiednia izolacja pozwalają na zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 10 proc.

Częste włączanie i wyłączanie światła zwiększa zużycie energii, a przy tym skraca żywot żarówki. Jeśli mamy w domu świetlówki kompaktowe wyłączajmy światło tylko wtedy, kiedy wychodzimy z pokoju na dłużej niż 6 minut, bo częste włączanie skraca trwałość świetlówki.

W pokojach, gdzie ze światła korzystamy przez krótki czas, lepiej zostawić żarówki tradycyjne.

Ściemniaj, jeśli możesz

Ewa Tarkowska-Bryg uczula na regularne czyszczenie opraw oświetleniowych, bo brudne zmniejszają skuteczność oświetlenia od 20-50 proc.

I podpowiada, że jeśli nie chcemy zmieniać żarówek tradycyjnych powinniśmy wiedzieć, że trzy żarówki o mocy 40 W dają tyle samo światła, co jedna o mocy 100 W, a zużywają więcej energii.

Częściej korzystajmy z oświetlenia punktowego - przy fotelu, gdzie czytamy wystarczy lampa nocna, a nie żyrandol u sufitu.

Korzystajmy z regulacji oświetlenia, z różnych sterowników (ściemniacze), opraw z dwoma (wieloma) źródłami światła, zdalnych wyłączników itd.

Pokoje wydają się jaśniejsze i wymagają mniejszej liczby żarówek, jeśli pomalujemy ściany i sufity na jasne kolory.

Podstępny pożeracz

Wychodząc z domu wyłącz komputer, telewizor, wieżę, ładowarki telefoniczne, bo urządzenia nadal pracują nawet, jeśli z nich nie korzystamy.

Tarkowska-Bryg przypomina, że najbardziej podstopnymi pożeraczami prądu są przyciski "stand-by" (to tryb czuwania urządzeń rtv i sprzętu komputerowego).

Czerwona dioda przycisku sygnalizuje, że urządzenie czuwa, a więc cały czas pobiera prąd z sieci.

Wymieniaj worki

Odkurzając nie zapychaj filtrów do granic możliwości (częściej wymień worek) bo odkurzacz będzie słabiej pracował, wydłużysz odkurzanie i zużyjesz więcej prądu.

Odkurzaj powoli, bo wolniejsze przesuwanie końcówki dyszy ssącej np. po dywanie skuteczniej zbierze brud, a ty zaoszczędzisz.

Wymieniając zużyty czajnik elektryczny lepiej wybierz model z płytą grzewczą, a nie z grzałką spiralną. Płyta pozwala na zagotowanie mniejszej ilości wody, chociażby tylko dla jednej osoby.

Zmniejszaj koszty ogrzewania

Krzysztof Biskupski, prezes Rzeszowskiej Gospodarki Komunalnej, nie ukrywa, że najwięcej pieniędzy ucieka nam z ciepłem i wodą.

- Przez nieszczelne okna umyka od 30-40 proc. ciepła. Tracimy je przez niezbyt dobrą izolację dachów i ścian, a także sposób wietrzenia. Uszczelnione okna, odpowiednia izolacja pozwalają na zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 10 proc.

Nie zasłaniajmy grzejników, bo stracimy ok. 5 proc. ciepła. Nie nagrzewajmy nadmiernie pomieszczeń, ponieważ obniżenie temperatury o 2 stopnie C zmniejsza koszty ogrzewania o ok. 10 proc. I wietrzmy mądrze, szeroko otwierając okna na kilkanaście minut (nie zostawiajmy uchylonego okna wychodząc do pracy).

Warto unowocześnić instalację grzewczą, wymienić stare grzejniki na nowe, które szybciej się nagrzewają, pozwalają na regulowanie temperatury w pomieszczeniach.

Liczące się oszczędności przynoszą zawory termostatyczne przy grzejnikach, a przy piecach grzewczych sterowniki automatycznie regulujące temperaturę w pomieszczeniach. Pozwalają one na programowanie temperatury: w dzień cieplej, nocą - chłodniej.

Likwidujmy przecieki

Z drobnych kropelek-przecieków w kuchni, łazience, toalecie sporo wycieknie z kieszeni.

- Z kropelkowania potrafi wypłynąć rocznie kilkadziesiąt metrów sześciennych wody. Przy przeciekających spłuczkach straty są jeszcze większe, bo idą w kilkaset metrów. Przy minimalnej strużce w ubikacji rocznie wycieknie 78 metrów sześć. wody.

Prysznic zamiast kąpieli

- Dla przyjemności bierzmy kąpiel dla oszczędności raczej prysznic - proponuje Bronisław Wiśniewski, wicedyrektor Rzeszowskiej Gospodarki Komunalnej. Pod prysznicem zużyjemy tylko jedną trzecią z tego, co w wannie.

Oszczędzamy wodę kupując zmywarkę, która zużywa znacznie mniej wody i prądu (mycie pod bieżącą wodą zabiera o jedną trzecią wody więcej). Także pralki nowego typu dostosowują pobór wody do ilości prania (wybierajmy modele w najwyższych klasach energetycznych, od A do A++).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24