Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie wziąć rozwód z cudzoziemcem?

Grażyna Woźniak
Generalnie stosuje się przepisy dotyczące małżeńskiej umowy majątkowej kraju, w którym jest ona zawierana. Warto pamiętać, że nie są one jednolite.
Generalnie stosuje się przepisy dotyczące małżeńskiej umowy majątkowej kraju, w którym jest ona zawierana. Warto pamiętać, że nie są one jednolite. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Przed zawarciem małżeństwa z cudzoziemcem warto zadbać o stosowne zabezpieczenie majątkowe - informuje Anna Para, rzeszowski adwokat.

Najbardziej rozpowszechniona formą jest intercyza. Małżonkowie z chwilą wypowiedzenia sakramentalnego 'tak" zachowają swoje odrębne majątki. W momencie ewentualnego rozstania, nadal będą ich własnością.

Przepisy nie są jednolite

Generalnie stosuje się przepisy dotyczące małżeńskiej umowy majątkowej kraju, w którym jest ona zawierana. Warto pamiętać, że nie są one jednolite.

Z tego też względu, wychodząc za mąż np. za Francuza, najlepiej załatwić tego typu formalności w Polsce. Intercyzę, podobnie jak inne umowy majątkowe, możemy równie dobrze spisać po ślubie. Wtedy najlepiej zrobić to w kraju, w którym zdecydowaliśmy się zamieszkać wraz ze współmałżonkiem - obcokrajowcem.

Wówczas, od momentu jej podpisania, każda ze stron nabywa prawa do określonej części majątku. Rozwód zawsze pociąga za sobą rozwiązanie wspólnoty majątkowej.

Obywatelstwo ważna rzecz

Zawarcia małżeństwa z cudzoziemcem nie zawsze wiąże się z otrzymaniem podwójnego obywatelstwa. Jeśli np. wychodząc za mąż za obcokrajowca, nadal pozostajemy tylko i wyłącznie obywatelem polskim, wówczas prawem właściwym do rozstrzygania o naszych stosunkach majątkowych, jest prawo państwa, w którym małżeństwo zamieszkuje. Niekoniecznie musi to być kraj ojczysty współmałżonka.

W przypadku krajów unijnych, prawo rozwodowe i związane z tym przepisy o podziale majątku, różnią się szczegółami.

We Francji np. małżonek, z którego winy orzeczony został rozwód, traci darowizny i przyznane mu przez współmałżonka, przywileje. W Polsce nie jest istotne przy podziale majątku, z czyjej winy orzeka się rozwód.

W Anglii prawo pozwala sądowi, w momencie orzekania rozwodu, nakazać przeniesienie majątku z jednego małżonka na drugiego lub na dziecko obojga małżonków.

We Włoszech, jeżeli dzieci nie osiągnęły jeszcze pełnoletności, to mimo orzeczenia rozwodu, utrzymuje się wspólnotę majątkową. Małżonkowie pochodzący z innych krajów nie tracą obywatelstwa uzyskanego dzięki małżeństwu.

Zdarzają się przypadki, że w trakcie spraw rozwodowych jeden ze współmałżonków dziedziczył majątek po jednym z rodziców. Wówczas taki dziedziczony majątek nie wchodzi do wspólności majątkowej. Stanowi on odrębny majątek współmałżonka, chyba, że spadkodawca przekazał spadek na rzecz obojga małżonków.

Jeżeli w trakcie rozprawy rozwodowej jeden ze współmałżonków zmarł, to strona winna rozkładu pożycia, zostaje wyłączona z kręgu ustawowych spadkobierców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24