Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny: zdaj test matematyczno-przyrodniczy

Beata Terczyńska
Adrian Tomczyk, trzecioklasista z Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie uważa, że warto napisać próbny egzamin.
Adrian Tomczyk, trzecioklasista z Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie uważa, że warto napisać próbny egzamin. KRYSTYNA BARANOWSKA
W rzeszowskich gimnazjach za tydzień próbny egzamin gimnazjalny. Matematycy podpowiadają, co uczniowie powinni powtórzyć.

W tym roku Okręgowa Komisja Egzaminacyjna z Krakowa nie organizuje egzaminu próbnego. Dyrektorzy uznali, że taki sprawdzian jest jednak potrzebny i ustalili, że młodzież 4 i 5 grudnia napisze próbne testy.

Testy analizowane z uczniami

- Wybraliśmy zestawy zadań. Będą identyczne w każdej szkole - mówi Grażyna Lachcik, dyr. Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie. - Potem nauczyciele sprawdzą prace. U nas testy po ocenie są analizowane z uczniami. Są wątpliwości, dlaczego tylko tyle punktów dostałem, co zrobiłem źle. Uczeń powinien zobaczyć swoją pracę, jej plusy i minusy.

Linjka tak, komórka nie

Grażyna Cyran, nauczycielka matematyki w Gimnazjum nr 11 w Rzeszowie uważa, ze próbny egzamin to doskonały sprawdzian wiadomości, ale też umiejętności trzecioklasistów.

- Każdy z uczniów marzy o bardzo dobrym wyniku, który pozwoli na dostanie się do jak najlepszej szkoły średniej - mówi. Próba jest motywacją, by zwiększyć tempo przygotowań.

Grażyna Cyran, nauczycielka matematyki w Gimnazjum nr 11 w Rzeszowie: - Na egzaminie wolno mieć przybory do pisania, linijkę, ekierkę, cyrkiel, kątomierz. Tablice matematyczne są niepotrzebne. Kalkulator zakazany, telefon komórkowy też. Gdyby na egzaminie zadzwoniła komórka - oznacza to przerwanie pracy ucznia.

Kuleje wiedza z fizyki

- Z mojego doświadczenia wynika, że uczniowie mają największe problemy z zadaniami z fizyki - podkreśla Grażyna Cyran. - Wymagają znajomości praw fizycznych, ale również zastosowania matematyki.

Co jeszcze sprawia uczniom problem, nad czym warto usiąść i popracować?

- Młodzież nie radzi sobie, kiedy w jednym zadaniu trzeba zastosować wiedzę z różnych dziedzin. Np., kiedy trzeba zrobić rysunek, wyliczyć brakujące wielkości, a na końcu objętość i pole - zauważają matematycy.

Gimnazjaliści nie lubią złożonych zadań tekstowych, gdzie trzeba ułożyć i rozwiązać równania lub układ równań.

- Jeśli uczeń rozwiąże zadanie inną metodą, np. prób i błędów, ma zaliczone zadanie. To znak, że myśli logicznie - dodaje Grażyna Cyran.

Matematycy radzą, by przed właściwym egzaminem spróbować porozwiązywać przykładowe testy. Nie brakuje ich i na stronach OKE, w internecie i gazetach. Można też kupić w księgarniach zbiory testów z różnych lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24