Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Co pomoże na niskie ciśnienie?

Dodano: 23 listopada 2007, 0:25 Autor:

Czujesz się senny, osłabiony, miewasz zawroty głowy i często popadasz w depresyjny nastrój? Może masz zbyt niskie ciśnienie krwi?
Czytelnikom Nowin radzi dr Jerzy Kuźniar, kardiolog, ordynator Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Czytelnikom Nowin radzi dr Jerzy Kuźniar, kardiolog, ordynator Oddziału Kardiologicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. (fot. Archiwum)

Jeżeli ciśnienie tętnicze krwi spada lub utrzymuje się poniżej 100/60 mm Hg (dolna granica prawidłowego ciśnienia), uznaje się je za hipotonię, czyli niedociśnienie tętnicze. Może ono występować pod trzema postaciami.

Niedociśnienie pierwotne

O samoistnym, czyli pierwotnym niedociśnieniu mówimy, gdy przewlekle utrzymują się niskie wartości ciśnienia, których przyczyny nie udaje się ustalić. Jest to najczęstsza postać niedociśnienia, dotyczy zwykle osób w okresie dojrzewania i w wieku średnim oraz osób szczupłych i wysokich. Często występuje rodzinnie, a czynnikami sprzyjającymi jest mała aktywność ruchowa i stres.

Jak się objawia?

Niedociśnienie może nie dawać żadnych objawów, często jednak osoby takie skarzą się na senność, osłabienie, zaburzenia koncentracji, bóle głowy, zawroty głowy i mroczki przed oczami, szum w uszach, nastroje depresyjne, wewnętrzny niepokój, ziębnięcie rąk i stóp, ból karku w pozycji stojącej.

Jak pomóc przy nagłych omdleniach?

Przy nagłych omdleniach, które mogą często pojawiać się u osób z hipotonią, należy ułożyć pacjenta płasko i unieść jego nogi do góry, co zwiększa napływ krwi do serca i podnosi ciśnienie.

Niedociśnienie ortostatyczne

Powstaje ono w wyniku zaburzeń regulacji ciśnienia przy gwałtownym wstawaniu lub długim staniu. U tych pacjentów dochodzi do zaburzeń regulacji krążenia przy zmianie pozycji ciała. Krew przemieszcza się do naczyń żylnych kończyn dolnych i jamy brzusznej, co zmniejsza ilość krwi tłoczonej przez serce i powoduje spadek ciśnienia. Może wywołać niedokrwienie mózgu być przyczyną omdlenia. Hipotonię ortostatyczną można rozpoznać, gdy zmiana pozycji ciała z leżącej na stojącą powoduje spadek ciśnienia skurczowego o 30mmHg lub ciśnienia rozkurczowego o 10mmHg.

Niedociśnienie wtórne

Jest to niedociśnienie występujące jako powikłanie innych chorób: układu krążenia, niektórych chorób układu nerwowego np. w chorobie Parkinsona, niedoczynności kory nadnerczy i tarczycy, cukrzycy, zmniejszenia ilości krążącej krwi (z powodu krwawienia lub odwodnienia), przedawkowania leków obniżających ciśnienie, nitrogliceryny, leków moczopędnych, podawanych w chorobie Parkinsona lub też w wyniku długotrwałego leżenia u przewlekle chorych,

Niskociśnieniowcy dłużej żyją

Utrzymujące się niskie ciśnienie nie zagraża życiu. Średnia długość życia osoby z hipotonią jest większa niż u chorego z nadciśnieniem. Dolegliwości towarzyszące niedociśnieniu zmniejszają się wraz z wiekiem.

Jak sobie pomóc?

Główny nacisk w łagodzeniu niedociśnienia tętniczego samoistnego kładzie się na postępowanie niefarmakologiczne: - zapewnienie odpowiedniej ilości płynów w ciągu doby (ok. 2-2,5 litra na dobę); zwiększone spożycie soli w diecie; unikanie obfitych posiłków;

zwiększenie aktywności fizycznej - wskazane uprawianie czynnego sportu, np. pływania, dużo ruchu na świeżym powietrzu; masaże i hydroterapia. Codzienna gimnastyka.

W terapii niedociśnienia, zwłaszcza u osób z obrzękami podudzi, można stosować pończochy lub skarpety uciskowe poprawiające krążenie żylne. Spożywanie kawy może dać efekt korzystny (byle nie w nadmiarze - organizm przyzwyczaja się do kofeiny i działa ona mniej pobudzająco), ale picie alkoholu jest w tych przypadkach przeciwwskazane.

Leczenie farmakologiczne stosuje się przy niedociśnieniu ortostatycznym i pierwotnym, gdy postępowanie niefarmakologiczne nie przynosi rezultatów.
Przy niedociśnieniu wtórnym terapia jest zależna od przyczyny lub choroby podstawowej. Pomogą tu regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego, tzw. Holter ciśnieniowy. Metoda ta pozwala precyzyjnie określić wartości ciśnienia tętniczego krwi nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy.

Niskie ciśnienie nie jest samo w sobie wskazaniem do leczenia, lecz dolegliwości z nim związane i pogorszenie jakości życia kwalifikuje do terapii.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.