Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Jak uniknąć żylaków?

Dodano: 31 października 2007, 11:58 Autor:

Aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów to wypróbowane metody na usprawnienie krążenia.
- Rozwój żylaków ma szansę zahamować aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów - doradza chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski.

- Rozwój żylaków ma szansę zahamować aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów - doradza chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski. (fot. Fot. Krystyna Baranowska)

O pojawieniu się żylaków sygnalizuje uczucie ciężkości w nogach. Kiedy już są widoczne, nie tylko je szpecą. Nie leczone, stają się przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych.

- W ekstremalnych przypadkach kończy się na amputacji nogi - nie ukrywa lek. med. Krzysztof Godlewski, chirurg ze szpitala MSWiA w Rzeszowie.

Za dużo siedzimy i stoimy

Liczba ludzi, którzy mają problemy z żylakami sukcesywnie rośnie. Przyczyna? Dziesiątki godzin pracy w biurach i firmach. Z reguły praca taka związana jest z siedzeniem za biurkiem. I wówczas krążenie w nogach nie jest takie, jakie być powinno. Może dojść i nierzadko dochodzi do uszkodzenia zastawek żylnych, które kontrolują przepływ krwi, tak, aby płynęła jednokierunkowo do serca.

Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych. Pojawienie się ich jest sygnałem rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.

W przypadku nieprawidłowego działania zastawek krew pozostaje w nogach i gromadząc się jest przyczyną żylaków. Problemy z prawidłowym krążeniem krwi miewają m.in. chirurdzy, sprzedawcy, czyli przedstawiciele tych zawodów, które skazują ich na wielogodzinne stanie przy stole operacyjnym lub za ladą. Równie zabójcza bywa nadmierna otyłość.

- Siłą faktu, wśród pacjentek z problemem żylaków, które trafiają do mojego gabinetu przeważają kobiety w ciąży, choć ta nadwaga jest akurat nieunikniona - mówi chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski

Rozpoznać i szybko zlikwidować

W początkowej fazie żylaki bywają niewidoczne. O ich istnieniu sygnalizuje coraz bardziej dokuczliwe uczucie ciężkości w nogach. Mogą pojawić się obrzęki, nocne skurcze. Warto już wtedy zapukać do gabinetu lekarza specjalisty, który zaaplikuje nam kuracje pozwalająca na uniknięcie chirurgicznego skalpela.

A ten z pewnością grozi nam, jeśli nie podejmiemy w porę leczenia. Żylaki często nie powodują żadnych powikłań. Niekiedy mogą jednak być przyczyną stanów zapalnych.

Na skórze, pod którą z czasem pojawią się, widoczne gołym okiem zgrubienia żył mogą bolesne pojawić się stwardnienia i zaczerwienienia. Ten stan to zapalenie żył lub ich zamknięcie przez zakrzep. Jego oderwanie się i przemieszczanie wraz z krwią może zakończyć się śmiercią.

Zmiany na skórze spowodowane są nieprawidłowym krążeniem krwi. Brak ingerencji medycznej zafundować nam może bolesne i co gorsza trudne do wyleczenia, owrzodzenia.

Gimnastykuj się i używaj pończoch

- Nie ma skutecznego środka na zlikwidowanie choroby spowodowanej żylakami - nie próbuje pocieszać, chirurg, lek. med. Krzysztof Godlewski.

- Można natomiast, a nawet trzeba stosować środki, które zahamują jej dalszy rozwój. Aktywność fizyczna, masaże nóg, pozbycie się nadmiaru kilogramów to wypróbowane metody na usprawnienie krążenia.

Noszenie leczniczych pończoch uciskowych spowoduje, że zabraknie w żyłach wolnej przestrzeni gdzie gromadzić się może nadmiar krwi. Zaaplikowane przez specjalistę medykamenty wzmocnią ścianki naczyń żylnych, które z wiekiem tracą swą elastyczność. Pojawiające się przebarwienia na skórze, czy obrzęki, to znak, że z naszym układem żylnym dzieje się coś niedobrego.

Zdiagnozowanie w porę choroby spowodowanej żylakami pozwoli na przynajmniej częściowe jej zwalczenie, zahamowanie postępu. W pozostałych przypadkach często pozostaje już tylko operacja.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.