Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitalne oddziały do zamknięcia

Ewa Kurzyńska
Maria Turek z Gorzyc, mama małej Aleksandry, pacjentki oddziału dziecięcego:- Lekarze z tarnobrzeskiego szpitala chcą odejść z pracy? Moja córka leży na oddziale dziecięcym od kilku dni, co roku tutaj trafia, bo jest alergiczką. Nikt mnie nie uprzedzał, że oddział może nagle przestać istnieć.
Maria Turek z Gorzyc, mama małej Aleksandry, pacjentki oddziału dziecięcego:- Lekarze z tarnobrzeskiego szpitala chcą odejść z pracy? Moja córka leży na oddziale dziecięcym od kilku dni, co roku tutaj trafia, bo jest alergiczką. Nikt mnie nie uprzedzał, że oddział może nagle przestać istnieć. Fot. Katarzyna Sobieniewska - Pyłka
Z pracy chce odejść ok. 360 lekarzy. Pacjenci nie będą przyjmowani, chorzy zostaną wypisywani do domów.

Dziś wojewoda roześle do szefów 7 regionalnych szpitali pisma dotyczące wygaszania działalności na oddziałach, z których zwalniają się lekarze.

30 września w życie wejdzie blisko 360 wypowiedzeń umów o pracę, złożonych przez lekarzy z 7 podkarpackich szpitali.

- Jeżeli specjaliści nie zmienią zdania, konieczne będzie wygaszenie pracy niektórych oddziałów w tych szpitalach - nie ukrywa wicewojewoda Dariusz Iwaneczko.

Pacjenci do domu lub innych szpitali

Plan postępowania jest gotowy. Na oddziałach, gdzie może zabraknąć lekarzy, będą ograniczane przyjęcia. Tak, by po 30 września uniknąć ewakuacji chorych do innych lecznic.

- Normalnie pracują m. in. dwa szpitale wojewódzkie w Rzeszowie. Ryzyko szukania miejsc dla pacjentów poza regionem jest minimalne - dodaje Dariusz Iwaneczko.

Szpitale, gdzie lekarze nie wycofali wypowiedzeń: ZOZ w Dębicy, Szpital Wojewódzki w Krośnie, Szpital w Lubaczowie, Szpital Powiatowy w Mielcu, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie, Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu.

Źródło: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

W Mielcu szukają już pracy

Dramatyczna jest sytuacja w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu. Tu z pracy gotowych odejść jest ok. 90 proc. lekarzy. Pertraktacje ze strajkującymi specjalistami mają toczyć się jeszcze w tym tygodniu.

Trudna sytuacja panuje w mieleckim szpitalu. Dotychczasowe rozmowy lekarze - dyrekcja zakończyły się fiaskiem.

- Szukamy sobie już pracy gdzie indziej. Niektórzy koledzy planują wyjazd za granicę, inni zatrudnią się w niepublicznym ZOZ - mówi Stanisław Skowron, jeden ze strajkujących lekarzy.

W Krośnie blisko porozumienia

Blisko końca strajku i wycofania wypowiedzeń jest w Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie.

- Sądzę, że w tym tygodniu podpiszemy porozumienie z lekarzami. Przystaliśmy na podwyżki od 250 do 1500 zł - mówi Mariusz Kocój, szef krośnieńskiej lecznicy, w której wypowiedzenia złożyła większość lekarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24