Jesteś tu: Strona główna Wywiady Artykuł

Leczyć każdą alergię

Dodano: 3 października 2002, 0:25 Autor:

Rozmowa z prof. dr hab. med. ANDRZEJEM STECIWKO, z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Akademii Medycznej we Wrocławiu: - Alergia to zmora współczesności?
Leczyć każdą alergię

(fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)

- Tak. To wynik cywilizacji, czyli coraz większego zanieczyszczenia środowiska oraz wody. Nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo jest tzw. nośników alergenów. Są one nie tylko w kurzu, roztoczu, sierści, pierzu i pyłkach kwiatów. Uczulają nas też substancje chemiczne, zawarte w lekach i kosmetykach. Do tego trzeba dołożyć całą grupę alergenów pokarmowych. Jeżeli tylko organizm jest podatny, istnieje wielka możliwość wytworzenia się u niego alergii.

W Rzeszowie odbyła się konferencja "Alergologia i pulmonologia w praktyce lekarza pierwszego kontaktu". Uczestniczyło w niej ponad 200 lekarzy, różnych specjalizacji.

- Często bagatelizujemy jej objawy. Porady u lekarza szukamy zazwyczaj wtedy, kiedy nasila się katar lub pojawiają się duszności.

- Niektórzy traktują alergię jako przypadłość, skazę genetyczną. Myślą, że tak musi być. Ich jakość życia w związku z tym znacznie się obniża, te osoby cierpią. Powinniśmy leczyć każdą alergię. Dzisiaj wiemy jak zapobiegać, potrafimy diagnozować co nas uczula, a zatem w sposób skuteczny eliminować z naszego otoczenia te substancje.

- Skutki nieleczonej alergii?

- Nieleczona alergia układu oddechowego może prowadzić do astmy, czy przewlekłego odoskrzelowego zapalenia płuc, alergiczny nieżyt nosa może prowadzić do powstawania polipów wewnątrz i krwawień. Alergik jest nerwowy, czasem cierpi na zaburzenia snu. W godzinach nocnych nasila się u niektórych świąd skóry. Uczulenie drażni. Nie tak rzadkie powikłanie to wstrząs anafilaktyczny, który może prowadzić nawet do zgonu.

- Może się zdarzyć, że jesteśmy alergikami choć o tym jeszcze nie wiemy?

- Może, dlatego, że zaawansowanie objawów alergii liczone jest w skali od 1 do 10. Stopnie 1 i 2 dają objawy, takie jak delikatny świąd skóry, pojawienie się zmian skórnych (skóra jest mapą reakcji immunologicznych, lustrem organizmu), katarek, łzawienie z oczu. W związku z tym możemy tych objawów nie kojarzyć z alergią. Umiejętność właściwego rozpoznawania alergii powinno leżeć w gestii lekarzy pierwszego kontaktu

- Objawy mogą się nasilać w pewnym okresie życia?

- Istnieje podatność, predyspozycja genetyczna do wystąpienia reakcji uczuleniowych. Np. ciąża daje bardzo szeroki wachlarz odpowiedzi, gdyż wówczas dochodzi do przestrojenia hormonalnego, zmian funkcjonowania układu odpornościowego. W ciąży mogą więc zobrazować się utajone wcześniej objawy różnych chorób alergicznych. Z doświadczenia klinicznego i zawodowego wiem, że potem najczęściej mijają.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy powiatowe

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

Serwis nowiny24.pl

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.