Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi przewozowe do poprawki

MARIAN STRUŚ
Poprawki dotyczące ulg omijają, nie wiedzieć czemu, PKS-y
Poprawki dotyczące ulg omijają, nie wiedzieć czemu, PKS-y TADEUSZ POŹNIAK
WARSZAWA. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) zapowiada nowelizację ustawy z 21 grudnia 2001 r. o bezpłatnych i ulgowych przejazdach środkami publicznego transportu. Uchwalona przez parlament ustawa spotkała się z ostrą krytyką środowisk najbiedniejszych, głównie z tego powodu, że uderza w osoby niepełnosprawne..

Jolanta Banach, sekretarz stanu w MPiPS przyznała, że w wyniku majstrowania przy ustawie przez parlament, doszło do zróżnicowania uprawnień osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej oraz osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymały prawo do korzystania z ulgowych przejazdów także w pociągach ekspresowych, podczas gdy opiekunowie im towarzyszący uzyskali prawo do bezpłatnych przejazdów.
Tymczasem rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych zachowali uprawnienia do 78 proc. ulgi z wyłączeniem pociągów ekspresowych. To samo dotyczy dzieci niepełnosprawnych, które mają 78 proc. ulgę za przejazd pociągiem, z wyłączeniem ekspresów. Z kolei dorosła osoba niepełnosprawna ma prawo do 37-procentowej ulgi w pociągach ekspresowych, a rodzic dziecka niepełnosprawnego do 78 proc. ulgi, w przeciwieństwie do opiekuna osoby dorosłej niepełnosprawnej, który ma prawo do 100 proc. ulgi. Konia z rzędem temu, kto logicznie potrafi uzasadnić kwestię zróżnicowania praw osób znajdującej się w takiej samej sytuacji. Zdaniem Jolanty Banach, z tą sytuacją trzeba coś zrobić.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało dwa warianty rozwiązania problemu. Pierwszy - przyznanie dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej 78-proc. ulgi także w pociągach ekspresowych. Drugi - przyznanie 100 procent ulgi dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich rodziców, bądź opiekunów. Ulga ta obowiązywałaby również w pociągach ekspresowych.
Wszystkie te propozycje są dobrymi wieściami dla środowisk związanych z osobami niepełnosprawnymi. Niestety, w przymiarkach do nowelizacji ustawy zupełnie nic nie mówi się o zastosowaniu zmian w komunikacji autobusowej. Wynika z tego, że tu wszelkie ulgi nadal dotyczyć będą wyłącznie komunikacji zwykłej. Nie będą natomiast obowiązywać w komunikacji przyśpieszonej, pośpiesznej i ekspresowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24