Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Ford zapłaci

Dodano: 22 lutego 2002, 0:25 Autor:

RZESZÓW. 200 tys. zł zadośćuczynienia otrzyma 10-letnia Monika Wruszak. Dziewczynka została sparaliżowana po wybuchu poduszki powietrznej w fordzie mondeo. W czwartek Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji.

Sąd Okręgowy uznał w ub.r. firmę Res-Motors, dilera Forda w Rzeszowie oraz importera tych aut w Warszawie, winnymi trwałego kalectwa Moniki. Zasądził, że mają solidarnie wpłacić na jej rzecz 200 tys. zł zadościuczynienia, 32 tys. zł. zwrotu kosztów leczenia. Zobowiązał Forda do wypłaty dziewczynce dożywotniej renty w wysokości 1,5 tys. zł.

Andrzej Kiedrzyn, pełnomocnik Forda:

- Nie będę komentował wyroku sądu. Nie mogę powiedzieć, czy wniosę kasację, bo byłby to komentarz.

Strony złożyły apelację. Pełnomocnicy Forda Bolesław Stoecker i Andrzej Kiedrzyn sugerowali, że za wypadek powinien odpowiadać producent aut w USA. Artur Kosturek, pełnomocnik poszkodowanej, ponowił żądanie wypłaty zadościuczynienia wyższego o 300 tys. zł. Nie zgodził się też na obciążenie 10-letniej Moniki w połowie, na równi z Fordem, kosztami procesu. Sąd zażądał aktualnych opinii o stanie zdrowia dziewczynki od neurologa, rehablilitanta i ortodonty. Wynika z nich, że stan zdrowia dziewczynki pogorszył się. - Jeszcze dwa lata temu była nadzieja, że zdrowie Moniki nie pogarszy się. Niestety, wymaga ona opieki medycznej do końca życia, codziennych zabiegów rehabilitacyjnych, masaży - mówił Ryszard Wruszak, jej ojciec.
Sąd Apelacyjny odrzucił wniosek pełnomocnika Forda o ekseprtyzę instytutu naukowego na okoliczność przyczyn wybuchu poduszki. Sędzia Andrzej Palacz uznał nadrzędną wagę skutków.
Od wyroku przysługuje kasacja do Sądu Najwyższego, ale Monika pieniądze ma otrzymać już teraz.

Ryszard Wruszak:

- Pieniądze z zadościuczynienia przeznaczę wyłącznie na potrzeby córki. Kiedyś będzie musiała sobie radzić sama. Zdrowia nic jej nie przywróci.

Do wypadku doszło w grudniu 1998 r. W zaparkowanym fordzie mondeo (na gwarancji) dziewczynka siedziała w fotelu. Nagle poduszka sama się otworzyła. Biegli nie stwierdzili, by powodem jej zadziałania było zachowanie siedzących w aucie pasażerów. Dziewczynka oprócz złamania podstawy czaszki doznała stłuczenia pnia mózgu. Jest częściowo sparaliżowana. Przeszła kilka skomplikowanych operacji głowy i nóg. W kwietniu czeka ją kolejna.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Ulgi przewozowe do poprawki

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.