Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gry planszowe rozwijają intelektualnie

Katarzyna Mularz
K.Kapica
Rozmowa z Wojciechem Sieroniem, nauczycielem informatyki w Zespole Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach, recenzentem gier planszowych, współorganizatorem konferencji "Edukacja na planszy", która dziś odbywa się w Rzeszowie.

Gry planszowe, które przez lata pozostawały w cieniu, wracają do łask. Coraz częściej słyszy się o nich w mediach, coraz więcej jest ich na sklepowych półkach. Zaczyna się nowa moda?

Ta moda chyba już trwa! Widać to po liczbie nowych tytułów w ofertach polskich sklepów, a przede wszystkim po liczbie premier gier polskich autorów.

Z czego wynika ten swoisty renesans gry planszowej w Polsce?

Chyba główną przyczyną jest potrzeba zrównoważenia ilości czasu spędzanego przed mediami elektronicznymi i odrobienia zaległości w kontaktach osobistych. Planszówki są do tego świetną okazją. Nie tylko w ciekawy sposób angażują uczestników, ale przede wszystkim pozostawiają wiele czasu na rozmowy, wspólną radość i rywalizację.

Renesans planszówek rozpoczął się od sprowadzenia do Polski nowoczesnych gier planszowych ok. 10 lat temu. Bez nakładów na promocję, poprzez kontakty towarzyskie, coraz więcej osób poznało i doceniło zmiany jakie zaszły w grach planszowych. Na ten rok polskie wydawnictwa zapowiedziały kilkadziesiąt premier polskich i zagranicznych tytułów!

Czym "nowoczesne" planszówki różnią się od tradycyjnych, wszystkim nam znanych?

Przede wszystkim dość dobrze określonym czasem gry - nie "dłużą się", mają także bardziej wymagające zasady, są różnorodne zarówno pod względem tematyki, jak i sposobu rozgrywki. To wszystko powoduje, że wciąż są ciekawą propozycją dla młodszych, ale przede wszystkim stały się interesującą formą rozrywki dla dorosłych i dojrzałych osób. Wiele gier nawiązuje tematyką do klasyki literatury i filmu np. Władca Pierścieni, Gwiezdne Wojny, Mały Książę, co jest świetną okazją, by zachęcić fanów do przeżycia w innej formie lubianych wątków.

Większość nowoczesnych planszówek opiera się na świetnych, wciągających pomysłach pozwalających na wyrafinowaną zabawę. I może to być zarówno gra zręcznościowa, swoisty turniej wiedzy, czy wreszcie długodystansowa realizacja głębokiego planu. Dla każdego coś miłego, i to w zależności od potrzeb.

Edukacja na planszy, to nazwa konferencji, która dziś odbywa się w Rzeszowie. Jakie walory edukacyjne mają gry planszowe?

Kończąca się gra pomoże zrozumieć i utrwalić szlachetną zasadę: wygrywać bez pychy, przegrywać bez urazy. Co ważne, nauczy także rozumienia i przestrzegania reguł. Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest tu kluczowa. Z moich obserwacji wynika, że uczniowie również nabywają cennej umiejętności - objaśniania reguł innym. To też sztuka zapanować nad rozochoconymi kolegami i precyzyjnie wyłożyć zasady rozgrywki. Mimowolnie uczą także organizacji, zarówno podczas przygotowania obszaru gry, jak i przy końcowym porządkowaniu. Rodzice niejednokrotnie - ze zdziwienie, ale i satysfakcją - dzielili się obserwacjami, że ich dziecko nauczyło się szanować swoje gry, pilnować porządku.

Własną planszówkową pasję przeniósł Pan do szkoły, w której pracuje. Jak to się sprawdza w praktyce szkolnej?

Młodzież (i nie tylko!) lubi rywalizację. Odbywają się zawody sportowe, taneczne, śpiewacze, konkursy przedmiotowe. Mając świadomość zmian jakie przyniósł planszówkowy renesans postanowiłem zaproponować zajęcia dodatkowe właśnie z planszówkami. Stopień akceptacji zaskoczył i mnie. Młodzież i jej opiekunowie z zaciekawieniem i wielkim zaangażowaniem uczestniczą w spotkaniach i turniejach planszówkowych. Zespół Szkół im. ks. dra J. Zwierza i LO im. T. Kościuszki w Ropczycach angażują się w organizację takich konkursów. Liczba uczestników to już tysiące uczniów w czasie ostatnich 4 lat.

Czy za pomocą gier planszowych można uczyć?

Można wskazać bardzo wiele gier kształcących w różnych dziedzinach. Scrabble rozwijają znajomość języka, Fauna pozwala bezboleśnie nabyć wiedzy o kilkudziesięciu gatunkach zwierząt, Chłopska Szkoła Biznesu świetnie wprowadza w podstawy ekonomii, Kolejka pozwala poczuć klimat zjawisk społecznych z lat 80., Mali Powstańcy przypomną o harcerskiej poczcie... Można by wymieniać setki tytułów, które mimochodem uczą. A w rękach świadomego rodzica czy nauczyciela mogą być kapitalnym narzędziem edukacyjnym.

O tej świadomości wiedzą już projektanci. Wiele gier tworzonych jest z myślą o wsparciu rozwoju dzieci i młodzieży w określonych umiejętnościach. Gry wykorzystywane są już w przedszkolach i klasach młodszych, gdzie nauka przez zabawę jest naturalna. Także dla młodzieży i studentów gry nie są już całkiem obce. Dzięki nim można wygodnie zaprezentować negocjacje, symulować różnorodne zjawiska społeczne. A projektanci gier - w odpowiedzi na to zapotrzebowanie - tworzą nowe tytuły.

Fenomenem w planszówkowym świecie są świetnie oceniane gry wydawane przez instytucję państwową - IPN. Podczas konferencji zaprezentowana zostanie ich kolejna nowość - ZnajZnak. Z grą związany jest projekt jej darmowej dystrybucji w szkołach. Czy to faktycznie przydatna pomoc naukowa?

Gra zawiera ponad setkę grafik związanych z naszą historią. Są to symbole, postacie, znaki, daty itp. Każda grafika jest szczegółowo opisana na dużej karcie, którą można wykorzystać w czasie zajęć. Do tego symbole są precyzyjnie oznaczone, co pozwala dobrać odpowiedni zestaw do tematu zajęć (II wojna światowa, mała stabilizacja, czasy Solidarności itp.). W czasie rozgrywki używane są karty z kilkunastoma znakami na każdej, ale tak dobranymi że na dowolnej parze znajdziemy tylko jeden wspólny symbol. Grający muszą jak najszybciej znaleźć ten jeden znak! Ale to nie wszystko, po odnalezieniu należy wyjaśnić co on oznacza. I to jest genialny w swej prostocie pomysł jak "wymusić" nauczenie się kilkudziesięciu dat, portretów, zdarzeń czy inny symboli.

Pakiet pozwala równocześnie grać całej klasie, rozgrywka trwa ok. 10 min. co pozwala rozwinąć temat i skomentować objaśniane znaki.Co ważne, młodzież faktycznie uczy się znaczenia tych symboli.Każdy choć trochę interesujący się historią może i powinien spróbować zagrać, a przekona się, że "coś" jest w tej prostej grze, co nie pozwala jej obojętnie minąć. Wciąga i mobilizuje do rozpoznania znaków polskiej
historii najnowszej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24