Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie La Salette w Dębowcu wyniesione do godności bazyliki

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Sanktuarium Matki Bożej w Dębowcu otrzymało dziś tytuł bazyliki mniejszej Najświętszej Maryi Panny z La Salette.

- Jesteśmy dla tych, którzy tu przyjeżdżają, żeby szukać wyciszenia, odpowiedzi na życiowe, czasem trudne pytania - podkreśla ks. Roman Grądalski, misjonarz saletyn, kustosz sanktuarium.

To druga na świecie, po sanktuarium we francuskich Alpach, świątynia z tytułem bazyliki mniejszej Najświętszej Maryi Panny z La Salette. Uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Akt nadania tytułu odczytał ks. bp. Edward Białogłowski. Było to zwieńczenie kilkuletniej procedury, zakończonej podpisaniem dekretu przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie. Potwierdza on, że dębowiecka świątynia, gdzie od stu lat saletyni rozwijają kult Matki Bożej, jest kościołem o szczególnym znaczeniu, połączonym z Wiecznym Miastem.

- Każda diecezja może mieć trzy bazyliki. Tą trzecią, po sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej i kościele pw. NMP w Gorlicach, został właśnie nasz Dębowiec - mówi ks. Bohdan Dutko, wiceprowincjał Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów w Polsce.
Niedzielna msza była kulminacyjnym punktem uroczystości odpustowych, które rozpoczęły się już w piątek. Pierwsze dwa dni miały szczególne znaczenie dla zakonników zgromadzenia, przeżywających ważne ceremonie: złożenia ślubów wieczystych, udzielenia sakramentu święceń i jubileuszu 25-lecia kapłaństwa.

W sobotni wieczór plac sanktuarium wypełniła młodzież: dla niej był program ewangelizacyjny i koncert krakowskiego zespołu "Daj spokój", którego liderem jest pochodzący z Rzeszowa ks. Grzegorz Szczygieł.

- Dębowiec w wyjątkowy sposób przyciąga młodych ludzi - przyznaje ks. Piotr Szweda MS.

Co roku w Dębowcu odbywają się Międzynarodowe Saletyńskie Spotkania Młodzieży. Na ostatnie przyjechało prawie 2700 osób.

- Przez sześć dni modlili się, słuchali, tańczyli, tworzyli wielką rodzinę - mówi ks. Szweda. - To potwierdzenie, że młodzież wbrew temu, co nam się wydaje, poszukuje czegoś głębszego, rady jak żyć. Gdy widzę, jak przeżywają spowiedzi, często nawrócenia, myślę, że to zasługa także Matki Bożej Saletyńskiej i Jej orędzia, które w prostych słowach mówi o sprawach zwykłego człowieka.

Saletyni w Dębowcu są obecni od ponad stu lat. Tu zbudowali swój pierwszy klasztor i kościół. Szczególnym kultem wierni otaczają figurę Matki Bożej Płaczącej, której rzeźba (kopia figury z La Salette) znajduje się w bocznym ołtarzu sanktuarium. Rocznie pielgrzymuje do niej kilkadziesiąt tysięcy osób.

Figura "Saletyńskiej Pani" podczas niedzielnej sumy odpustowej została umieszczona na ołtarzu na placu celebry, wypełnionym przez tłum wiernych.

- Trudno wyliczyć, ilu wysłuchała modlitw i błagań, ilu łez była świadkiem, ile pokrzepiła serc - mówił w homilii kardynał Stanisław Dziwisz.

Witając obecnych w Dębowcu nawiązał do Jana Pawła II, który odwiedził sanktuarium przed 40 laty.

- Był wrażliwy na piękno i kochał to miejsce - powiedział.

Mówił też o m.in. o znaczeniu pojednania i roli Kościoła, otwartego dla wszystkich poszukujących.

Uroczystość była wielkim wydarzeniem nie tylko dla społeczności Dębowca. Zgromadziła tysiące wiernych z wielu miejscowości, także spoza Podkarpacia.

- Mam nadzieję, że to nie będzie jednorazowa akcja, która zakończy się z ostatnim błogosławieństwem. Wierzymy, że to będzie jak przejście Jezusa, który nas wszystkich uzdrowi, pozwoli uwierzyć w sens życia, nawet, jeśli wydaje się nam, ze już nie można nic z nim zrobić - mówi ks. Dutko.

- Tytuł bazyliki to wielkie wyróżnienie dla naszego regionu - mówi starosta jasielski Adam Kmiecik. - Do sanktuarium przyjeżdżają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Teraz z pewnością będzie ich jeszcze więcej.

Dzisiejsze uroczystości zakończą się późnym wieczorem, Apelem Maryjnym. Wcześniej o godz. 20 odbędzie się premiera Oratorium "Maryjo nie płacz już".

Polskie La Salette odwiedza rocznie ponad 700 zorganizowanych grup pielgrzymkowych. Saletyni nie tylko szerzą kult Maryi z La Salette, prowadzą także intensywną pracę duszpasterską. Od 2008 roku działa Centrum Pojednania, organizujące rekolekcje na różne tematy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24