18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
89 z 99
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
OSP Sietesz...

Strażacy Podkarpacia | Zobacz galerię zgłoszonych Jednostek OSP

OSP Sietesz
SMS pod nr 72355 o treści NDRU.870

Ochotnicza Straż Pożarna w Sieteszy powstała w 1896 roku.
Przez te lata zmieniała się jednostka, zmieniali się strażacy, zmieniały się ich zadania. Strażaków wzywa się nie tylko do zwalczania pożarów, ale upatruje się w nich rękę niosącą pomoc we wszystkich niebezpieczeństwach i klęskach.
W czasie tak długiego okresu funkcjonowania przez szeregi OSP przewinęło się wiele pokoleń druhów zamiłowanych do strażackiej profesji ( obecnie 107 osób ). Pierwsi tworzyli zręby i dawali podwaliny jej istnienia. Kolejne rzesze ochotników, w różnych uwarunkowaniach politycznych, społecznych i prawnych tworzyły organizacyjny jej rozwój, aż po obecne pokolenie, które może cieszyć się z obecnego wizerunku jednostki

Pierwsza wzmianka historyczna dotycząca Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieteszy pochodzi z 24 maja 1896r.
Pierwszy skład Zarządu był następujący:
 Jan Zięba – Naczelnik
 Antoni Kochmański – Z-ca naczelnika
 Paweł Wrona – Komendant
 Ludwik Płachta – Z-ca komendanta
 Jan Świetlik – Komendant
 Franciszek Ryznar – Z-ca komendanta
13 maja 1929r. rozpoczęto budowę pomnika – patrona straży pożarnej Św. Floriana. Jego poświęcenie odbyło się 28 stycznia 1931r.
W 1965 r. powstała pierwsza drużyna OSP w składzie: Maria Wiglusz, Elżbieta Dźwierzyńska, Maria Szlęk, Anna Wolano, Zofia Kot, Maria Rożek, Aurelia Płaza, Zofia Basista, Maria Więcław.
27 września 1965r. zakupiono działkę pod budowę Domu Strażaka. W dwa lata później rozpoczęto jego budowę- oddano do użytku 6 września 1970r.
Decyzja Walnego Zebrania OSP w roku 1978 wzięto pod patronat Szkołę Podstawową w Sieteszy.
Decyzją Komendant Główny PSP z dniem 19.01.2000r. jednostkę OSP Sietesz została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Pierwszy sprzęt w postaci sikawki ręcznej taczkowej zakupiono ze składek mieszkańców i użyto po raz pierwszy podczas gaszenia pożaru w lutym 1906 r. ( Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku )
Kolejnym zakupem pochodzącym z ofiarności społeczeństwa była ręczna sikawka wozowa. 25 czerwca 1910 r. odbyło się jej poświęcenie. ( przed budynkiem remizy OSP)
W roku 1912 zakupiono m.in. 25 szt. hełmów strażackich (ozdobnych), 1 szablę naczelnika straży i 1 trąbkę sygnałową.
Pierwsza motopompa została zakupiona w 1945 r. Jej mechanikiem został druh Władysław Nycz. W rok później zakupiono drugą motopompę produkcji niemieckiej, która służyła przez okres 15 lat.
W 1960 r. w Jednostce Wojskowej w Łańcucie zakupiono samochód marki „Dodge ¾”, który przystosowano na potrzeby straży. Kierowcą wozu oraz mechanikiem motopompy został druh Władysław Wiglusz.
W 1971 r. OSP w Sieteszy otrzymała wóz bojowy „Star 25”.
13 października 1987 r. Komenda Rejonowa w Przeworsku przekazała wóz bojowy marki „Star 244”
18 stycznia 1999r. dzięki staraniom p. sołtys Danuty Wrona OSP Sietesz otrzymała od firmy Wawrzaszek z Bielska Białej – agregat prądotwórczy na przyczepce.
Komenda Główna PSP w dniu 16 grudnia 2001r. przyznała dla OSP Sietesz wojskowy samochód ciężarowy STAR 266. Ze składek mieszkańców Sieteszy wóz ten został przystosowany na wóz bojowy. W dniu 11 sierpnia 2002r. został poświęcony.
5 marca 2008 r. uzyskano z Urzędu Miasta i Gminy Kańczuga samochód Ford Transit, który został dostosowany na samochód strażacki.
14 grudzień 2015r. zakup średniego wozu bojowego MAN TGM 13.290 wraz
pełnym wyposażeniem gaśniczym, ratowniczym i technicznym.
Nasza jednostka to również działalność kulturalna i Strażacka Orkiestra Dęta OSP w Sieteszy, kilka słów o jej historii.

W roku 1943 z inicjatywy byłego naczelnika OSP Bolesława Rudnickiego i księdza Józefa Szlęka zorganizowano orkiestrę dętą. Członkowie organizacji strażackiej chodzili po domach zbierając datki na zakup instrumentów.
Na ogłoszenie naboru do orkiestry odpowiedziało wielu kandydatów z których kilku zadeklarowało kupno instrumentów na własny koszt. W sierpniu 1943 r. zwołano zebranie informacyjne wybranych kandydatów na którym ustalono miejsce przeprowadzenia prób oraz odczytano regulamin orkiestry. Równocześnie podjęto decyzję o rozdaniu instrumentów członkom orkiestry do domów z obawy przed ich utratą w przypadku łącznego przechowywania. W związku z obowiązującymi rygorami okresu wojennego o zakazie gromadzenia się, próby orkiestry odbywały się przy wystawianych „czujkach”. Pierwszym nauczycielem i kapelmistrzem został współorganizator orkiestry KSIĄDZ Józef Szlęk. Inauguracyjny występ odbył się w 1943 r. w kościele parafialnym w Sieteszy. Podczas licznych występów artystycznych na przeglądach, powiatowych i wojewódzkich nasza orkiestra zajmowała czołowe miejsca. Obecnie orkiestra liczy 44 muzyków.
Działalność charytatywna to Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża
„Strażacka Krwinka” przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieteszy

Dla uczczenia Światowego Dnia Zdrowia, przypadającego 7 kwietnia druhowie z naszej jednostki OSP założyli Klub Honorowych Dawców Krwi PCK.
Od początku powstania idei krwiodawstwa na świecie i w Polsce takie cechy jak: altruizm, bezinteresowność i non profit charakteryzuje każdego człowieka, który oddaje krew dla ratowania ludzkiego życia.
Taka idea przyświecała również nam działaczom krwiodawstwa w Sieteszy. W dniu 24 marca 2012 r. powstał Klub HDK PCK „Strażacka krwinka” przy OSP w Sieteszy, liczący 34 osoby
Dnia 09.10.2015 r. nasza organizacja przyczynił się do wznowienia pracy Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Przeworsku. Od 2015 r. Włączyliśmy się również do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020,
w ramach którego rozdawaliśmy żywność dla osób najbardziej potrzebujących z naszej Gminy.

Zobacz więcej materiałów ze strony Ochotnicza Straż Pożarna w Sieteszy logując się na Facebooka


Zobacz również

Młyny Stoisław Koszalin - MKS Urbis Gniezno 32:31

Młyny Stoisław Koszalin - MKS Urbis Gniezno 32:31

Ogród Botaniczny w Kielcach zachwyca kwiatami. Kiedy otwarcie? WIADOMOŚCI

Ogród Botaniczny w Kielcach zachwyca kwiatami. Kiedy otwarcie? WIADOMOŚCI

Polecamy

Tajemnicza grota z muszli. Nie uwierzysz w to, jak wygląda wewnątrz!

Tajemnicza grota z muszli. Nie uwierzysz w to, jak wygląda wewnątrz!

Spółka Makarony Polskie SA poszerza linię produktów prozdrowotnych

Spółka Makarony Polskie SA poszerza linię produktów prozdrowotnych

Będzie zmiana na pozycji wiceliderki rankingu? To ona teraz najbardziej zagraża Idze!

Będzie zmiana na pozycji wiceliderki rankingu? To ona teraz najbardziej zagraża Idze!