18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
87 z 99
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
OSP Pruchnik 3...

Strażacy Podkarpacia | Zobacz galerię zgłoszonych Jednostek OSP

OSP Pruchnik 3


W roku 1932 na zebraniu wiejskim zorganizowanym przez sołtysa Franciszka Winiarza na wniosek radnego Franciszka Kędziora zorganizowano sekcję straży pożarnej w Pruchniku Górnym. Do tej sekcji wstąpiło 12-tu strażaków. Na Naczelnika straży wybrano Stanisława Foltę. Oddział został wyposażony w sikawkę ręczną, którą przechowywano
w stodole Stanisława Wojtowicza. Oddział bardzo prężnie działał i w 1934 roku zdobył
I miejsce na zawodach rejonowych, a w 1936 roku oddział zdobywa I miejsce na zawodach powiatowych. Jednak w niedługim czasie pojawiły się problemy finansowe i sprzętowe. Brak pomocy ze strony Komendy Powiatowej w Jarosławiu był przyczyną do podjęcia decyzji przez zebranie strażackie o rozwiązaniu sekcji. Po dwudziestu latach od rozwiązania sekcji straży, dokładnie 14 kwietnia 1956 roku, odbyło się zebranie wiejskie, w którym uczestniczył przedstawiciel Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Jarosławiu Tomasz Wrzuszczak i wówczas ponownie utworzono oddział straży - Ochotniczą Straż Pożarną Nr 3 w Pruchniku. Wpisało się do niej 23 członków. Byli to między innymi: Budziński Józef, Czaja Jan, Czaja Tomasz, Jasiłek Marcin, Kubas Antoni, Kubas Michał, Moskwa Jan, Mróz Bronisław, Olejarz Stanisław, Szkoła Jan s. Marcina, Szkoła Jan s. Stanisława, Szkoła Franciszek syn Stanisława, Wilk Jan, Wojdyło Aleksander, Tuleja Józef, Urban Władysław.
Na zebraniu tym dokonano wyboru Zarządu w składzie:
Kubas Antoni – Prezes OSP
Mróz Bronisław – Naczelnik OSP
Budziński Józef – Sekretarz OSP
Czaja Jan – skarbnik OSP
Jesienią tego samego roku po wyjściu z wojska do straży wstępuje Szkoła Zdzisław, który od chwili wstąpienia do OSP pełni funkcję zastępcy naczelnika. Kolejną ważną datą w historii Jednostki OSP nr 3 w Pruchniku jest rok 1961, kiedy to zostaje utworzona drużyna kobieca
w składzie: Krzyżanowska Maria, Kos Adela, Krzywonos Aniela, Szkoła Maria, Jarosz Janina, Szkoła Anna, Szkoła Helena, Kubas Janina, Rzym Aleksandra. Drużyna ta po kilku latach funkcjonowania rozwiązała się. W roku 1968 odbyły się wybory nowego Zarządu jednostki. Skład Zarządu wybrany w roku 1968 przedstawia się następująco:
Moskwa Henryk – Prezes OSP
Winiarz Józef – Naczelnik OSP
Szkoła Jan s. Marcina – Wiceprezes OSP
Szkoła Zdzisław – Sekretarz OSP
Długosz Józef – Skarbnik OSP
Szkoła Franciszek - Gospodarz OSP
Jednostka ciągle borykała się z problemami lokalowymi, sprzętowymi i brakiem wody do gaszenia pożarów. Dlatego też podejmuje różnego rodzaju działania jak; budowa zbiorników wodnych, starania o budowę nowej remizy, zakupy wyposażenia, działania prewencyjne zapobiegające pożarom. Jednostce przewodzi hasło „Tam straż najlepsza, gdzie pożarów mało”. W 1972 roku odbyły się kolejne wybory Zarządu, który przedstawia się następująco:
Tuleja Stanisław – Prezes OSP
Winiarz Józef – Naczelnik OSP
Szkoła Jan s. Marcina – Wiceprezes OSP
Moskwa Józef – Skarbnik OSP
Szkoła Zdzisław – Sekretarz OSP
Szkoła Franciszek - Gospodarz OSP
Jednostka przy tym składzie Zarządu dokonała bardzo dużo i rozwinęła się. Przekonano nadrzędne władze co do potrzeby budowy nowego Domu Strażaka, uzyskano zapewnienie pomocy finansowej z Urzędu Gminy i innych jednostek nadrzędnych, uzyskano stosowne dokumentacje i pozwolenia. 12.03.1974 r. rozpoczęto zwózkę materiałów i potem budowę Domu Strażaka. Budynek budowano przy bardzo dużym zaangażowaniu strażaków ochotników. Był to jeden z najbardziej okazałych na owe czasy obiektów strażackich
w okolicy. Jedną z ważniejszych dat w historii OSP nr 3 w Pruchniku jest 24.07.1976 roku, kiedy to odbyło się oddanie do użytku wymarzonego Domu Strażaka. Było to wielkie osiągnięcie jednostki i zorganizowano wówczas święto na dużą skalę, o którym wielu pamięta do dzisiaj.
W roku 1981 podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego powołano Zarząd w składzie:
Szkoła Wacław – Prezes OSP
Winiarz Józef – Naczelnik OSP
Szkoła Marian – Wiceprezes OSP
Tuleja Marian – Sekretarz OSP
Tuleja Tadeusz – Skarbnik OSP
Olejarz Józef – Gospodarz OSP
Jednostka prowadzi bieżąca działalność skupioną na udoskonalaniu otoczenia Domu Strażaka i jego wnętrz. Wybudowano podłogę na wolnym powietrzu, ogrodzenie z metalowych elementów, dokonano zakupu umundurowania i sprzętu bojowego.
Od roku 1990 do dnia dzisiejszego to dla OSP nr 3 w Pruchniku czas rozwoju i dużych osiągnięć, zarówno na płaszczyźnie sportowej, jak i gospodarczej. Jednak na wstępie trzeba wspomnieć o zarządzie jednostki, bez którego nie byłoby sukcesów. W latach 1990-1995 Prezesem został Krzysztof Szkoła, który swoją funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Naczelnikiem jednostki do roku 1995 był Bronisław Mróz, którego później zastąpił Stanisław Szkoła. Od 1995 roku obserwowany jest znaczny rozwój jednostki, która doskonali się pod względem przygotowania bojowego i fizycznego, czego najlepszym dowodem jest trzykrotne zwycięstwo z rzędu w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Warte podkreślenia jest, to że OSP Pruchnik nr 3 pozostaje jedyną jednostką w gminie Pruchnik, która wygrywała przez trzy kolejne lata w tych zawodach. Zarząd działa również prężnie na gałęzi gospodarczej i czyni starania o ciężki samochód gaśniczy, gdyż stary żuk najlepsze lata ma już dawno za sobą. Cel udaje się zrealizować w 1996, kiedy do jednostki trafia skarasowany samochód Star 244.
Na początku 2006 roku władze jednostki wyznaczają sobie kolejny cel, jakim jest modernizacja Domu Strażaka w Pruchniku Górnym. Po dwóch latach starań udaje się wreszcie rozpocząć prace modernizacyjne. 12 czerwca 2010 roku odbywa się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku Domu Strażaka. Jednostka ciągle wzbogaca się o nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy. W ostatnich pięciu latach udało się wyposażyć jednostkę
w: agregaty prądotwórcze, pompę szlamową, pilarkę, najnowocześniejszą pompę na rynku firmy Tohatsu oraz drugi samochód bojowy Nissan Navara. W styczniu 2016 roku do jednostki trafił nowy samochód bojowy - Star 266, który zastąpił wysłużone auto gaśnicze-Star 244.
Zarząd jednostki widząc spore zainteresowanie sportem, a szczególnie tenisem stołowym mieszkańców Pruchnika Górnego, postanowił założyć w 2013 roku Klub Tenisa Stołowego ,,Strażak” Pruchnik, który stał się jednym z najszybciej rozwijających się klubów w województwie, ponieważ już po 3 latach istnienia klub występuje w rozgrywkach III ligi tenisa stołowego.
Z perspektywy upływającego czasu można zauważyć, że jednostka stale się rozwija, wyposaża się w coraz nowocześniejszy sprzęt ratowniczo-gaśniczy, strażacy systematycznie przechodzą szkolenia, co roku do jednostki chętnie przybywają nowi członkowie.

Zobacz również

Podlaskie dla dzieci. Gdzie warto spędzić czas z milusińskimi? Sprawdź te atrakcje!

Podlaskie dla dzieci. Gdzie warto spędzić czas z milusińskimi? Sprawdź te atrakcje!

Tutaj Tatry widać jak na dłoni. Wieża na Malniku to obowiązkowy punkt do odwiedzenia

Tutaj Tatry widać jak na dłoni. Wieża na Malniku to obowiązkowy punkt do odwiedzenia

Polecamy

Konrad Fijołek podsumował swoją kampanię prezydencką

Konrad Fijołek podsumował swoją kampanię prezydencką

Leczenie medyczną marihuaną ograniczone. Masz jedną z tych chorób? Nie sięgaj po lek

Leczenie medyczną marihuaną ograniczone. Masz jedną z tych chorób? Nie sięgaj po lek

29. kolejka Ekstraklasy: Kto nie zagra? Kontuzje, pauzy

29. kolejka Ekstraklasy: Kto nie zagra? Kontuzje, pauzy