18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
48 z 99
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
OSP Wadowice Dolne...

Strażacy Podkarpacia | Zobacz galerię zgłoszonych Jednostek OSP

OSP Wadowice Dolne

Ochotnicza Straż Pożarna w Wadowicach Dolnych do dziś oficjalnie nie potwierdziła daty powstania. Wstępnie przyjęto rok 1947, lecz w 2010 roku odnaleziono dokument, który poświadcza, że jednostka istniała już w 1925 roku (kopia dokumentu znajduje się
w archiwum OSP). Rok 1947, jak podawali starsi druhowie, mógł być więc datą reaktywacji jednostki po II wojnie światowej. Z opowiadań mieszkańców gminy dowiadujemy się bowiem, że jednostka istniała już przed II wojną światową. Do dnia dzisiejszego nie zostały jednak odnalezione żadne ewidencje osobowe czy mienie wykorzystywane w początkowej działalności jednostki. Najstarsze dokumenty znajdujące się obecnie w posiadaniu OSP Wadowice Dolne pochodzą z lat 1970 – 1980.
Z inicjatywy Władysława Kuśnierza jednostka została reaktywowana po II wojnie światowej a druh Władysław Kuśnierz był jej długoletnim prezesem. Z ustnych przekazów starszych druhów pada również nazwisko Piotra Krawca, który pełnił funkcję prezesa w okolicach roku 1957. Wymieniane są również nazwiska: Jan Pięta – jako Komendant OSP, Piotr Bednarz – Prezes OSP, Czesław Pietras - Naczelnik OSP, Korzeń Stanisław – Sekretarz OSP, Mazgaj Jan – Skarbnik OSP.
Wyżej wymienione osoby pełniły naczelne funkcje w powojennej działalności OSP Wadowice Dolne, jednak z braku dokumentacji, nie jest dokładnie znane w jakich latach pełnili wspomniane funkcje.
Z opowiadań mieszkańców wiadomo, że zanim jeszcze OSP doposażone zostały
w elektryczne syreny alarmowe, druh Władysław Kuśnierz jeżdżąc konno przez wieś alarmował strażaków trąbką o zaistniałych pożarach. Trąbka niestety do dziś nie została odnaleziona.
W 1952 roku jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej z Mielca ręczną sikawkę czterokołową, która na początku przechowywana była w zabudowaniach gospodarczych druha Władysława Kuśnierza. Jej los niestety również do dziś nie jest znany.
W 1955 roku strażacy wybudowali strażnicę – murowany garaż, który zlokalizowany był pomiędzy budynkiem Szkoły Podstawowej a drogą prowadzącą na cmentarz parafialny. W remizie przechowywany był sprzęt gaśniczy (zdjęcie starej remizy znajduje się
w archiwum Pana Jana Działo z Wadowic Dolnych a kopia w kronice OSP). Syrena alarmowa elektryczna umieszczona była wówczas na dachu Szkoły Podstawowej.
W latach 1970 – 2000 naczelne funkcje pełnili druhowie: Kawa Mieczysław – Prezes OSP, Kowal Marian – Naczelnik OSP, Gwóźdź Jan – Gospodarz OSP, Pięta Fryderyk i Sroka Ryszard – Naczelnicy OSP, Korzeń Stanisław – Skarbnik, Sekretarz.
Nie jest do końca wiadomo w którym roku jednostka otrzymała spalinową motopompę PO3 – rok produkcji 1965 (sprawna do dziś), która do 1991 roku przewożona była na przyczepie ciągnikowej.
W 1991 r. jednostka doposażona została w samochód marki „Nysa”, który w 1996 roku przekazany został do OSP w Izbiskach.
W 1992 roku siedziba OSP przeniesiona została do budynku Gminnego Ośrodka Kultury, przy budowie którego druhowie z Wadowic Dolnych mieli swój udział i w tymże budynku otrzymali nowy boks garażowy (wstępnie miał się znajdować w miejscu obecnej jadalni). Stara remiza natomiast została rozebrana.
W 1996 roku przy udziale ówczesnego naczelnika Ryszarda Sroki zakupiony został od WSK – PZL Mielec samochód marki „Jelcz” (cysterna tankująca samoloty, rok produkcji 1974). Środki na zakup pozyskane zostały z Zarządu Głównego ZOSP RP za pośrednictwem Leszka Deptuły lokalnego działacza i samorządowca. Samochód dostosowany został do potrzeb OSP przez Komendę Powiatową PSP w Dąbrowie Tarnowskiej ( GCBAM7,5/32). Etatowym kierowcą został druh Stanisław Kagan.
W 1997 roku OSP brała udział w obronie terenów Gminy Wadowice Górne przed wielką powodzią.
Wiadomo już dokładnie, że funkcję Prezesa OSP Wadowice Dolne przed 2001 rokiem pełnił druh Kazimierz Pietras a funkcję naczelnika druh Krzysztof Gwóźdź.
W 2001 roku funkcję Prezesa OSP objął druh Bogdan Bednarz, natomiast funkcję naczelnika OSP druh Stanisław Początek, funkcję Skarbnika przejął druh Miga Wacław.
W 2004 roku rozbudowany został istniejący boks garażowy. Garaż gruntownie zmodernizowano, około dwa lata wcześniej jednostka doposażona została w system selektywnego alarmowania.
W roku 2005 z inicjatywy druha Marcina Augustyna założona została kronika,
w której dokumentowane są najważniejsze wydarzenia w działalności OSP.
W 2006 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrany został nowy Zarząd w składzie: Prezes – Augustyn Marcin, Naczelnik – Początek Stanisław, Wiceprezes – Gwóźdź Krzysztof, Sekretarz – Kagan Stanisław, Skarbnik – Bednarz Bogdan, Zastępca naczelnika – Sroka Ryszard, Członek Zarządu – Miga Wacław.
W 2006 r. Rada Sołecka i mieszkańcy Wadowic Dolnych ufundowali sztandar dla jednostki.
Dnia 26 sierpnia 2006 roku jednostka uczestniczyła z jeszcze nie poświęconym sztandarem
w uroczystościach przekazania sztandaru dla Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego na Placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
21 października 2006 roku OSP Wadowice Dolne była gospodarzem uroczystego zjazdu Powiatowego ZOSP RP w Mielcu. W tym samym roku nasz druh Stefan Rysak urzędujący Wójt Gminy Wadowice Górne odznaczony został medalem honorowym im. Bolesława Chomicza, za zasługi dla rozwoju i umacniania związku OSP oraz potrójny przypadek uratowania życia człowieka.
Ważnym dniem w dla jednostki był 22 lipca 2007 roku. W tym dniu poświęcony został sztandar jednostki przez ks. Jacka Naleźnego i nadany jednostce przez Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie druha Władysława Tabasza. Relacja
i zdjęcia z uroczystości znajdują się w kronice OSP.
3 sierpnia 2008 roku jednostka otrzymała nowy samochód marki „ Jelcz”, rok produkcji 1992, karosowany w roku 2008 przez firmę Osiny ( GCBA/32). Samochód został zakupiony ze środków MSWiA, PZU, WFOŚiGW w Rzeszowie, Urzędu Gminy Wadowice Górne, przy dużym zaangażowaniu posła Leszka Deptuły – Honorowego Członka OSP Wadowice Dolne i Wójta Gminy Wadowice Górne druha Stefana Rysaka.
9 maja 2009 roku dzięki zaangażowaniu druhny Magdaleny Bednarz w szeregi jednostki wstąpiły pierwsze kobiety, tworząc Kobiecą Drużynę Pożarniczą.
Rok 2010 zapisał się w historii OSP Wadowice Dolne jako jeden
z najtragiczniejszych. 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął druh Leszek Deptuła, następnie w maju i czerwcu gminę nawiedziła wielka powódź, zalewając dwukrotnie miejscowość Zabrnie. Druhowie z Wadowic Dolnych wiele dni walczyli
z żywiołem.
W latach 2010-2011 OSP Wadowice Dolne doposażona została w wiele drobnego sprzętu, miedzy innymi ponton z silnikiem, wydajne pompy szlamowe – przekazane przez KP PSP w Mielcu. Również Fundacja WOŚP przekazała jednostce pompę szlamową WT40X. Od tego czasu jednostka czynnie angażuje się w pomoc Fundacji, będąc organizatorem finałów WOŚP.
W 2011 roku OSP otrzymała w użyczenie pomieszczenie świetlicy w budynku Gminnego Ośrodka Kultury oraz doposażono jednostkę w system powiadamiania SMS.
W 2013 roku OSP Wadowice Dolne doposażona została w nowoczesna pompę pożarniczą TOHATSU M8/8.
W 2014 roku powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ( chłopięca) w której skład weszło około 15 druhów, 6 września 2015 roku drużyna debiutowała na Powiatowych zawodach drużyn młodzieżowych systemem CTIF w Padwi Narodowej zajmując 6 miejsce.
W roku 2015 odnaleziono dokument „Monitor Polski” z 3 lutego 1936 roku w którym widnieje zapis o rejestrze stowarzyszeń OSP Wojewody Krakowskiego. W rejestrze tym widnieje , iż w dniu 10.X.1935r. istniała już jednostka OSP w Wadowicach Dolnych, powiat Mielec.
Pod koniec roku 2016 dzięki ofiarności mieszkańców, druhen i druhów oraz okolicznych sponsorów(Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie oddział Wadowice Górne) OSP w Wadowicach Dolnych zakupiła nową łódź ratowniczą z silnikiem spalinowym.
W chwili obecnej jednostka zrzesza około 70 druhów i 20 druhen, którzy biorą czynny udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych, szkoleniach oraz zawodach sportowo-pożarniczych. OSP podtrzymuje dawne tradycje warty przy Bożym Grobie oraz czynnie angażuje się w życie swojej miejscowości i gminy.

Zarząd OSP Wadowice Dolne ( 2016-2021 )
Prezes – Marcin Augustyn
Naczelnik – Stanisław Początek
Wiceprezes – Krzysztof Gwóźdź
Wiceprezes – Stefan Rysak
Skarbnik – Magdalena Bednarz
Z-ca Naczelnika – Stanisław Kagan
Sekretarz – Bogdan Bednarz
Kronikarz – Sylwia Działo
Członek zarządu (gospodarz) – Ryszard Sroka"

Zobacz również

Terytorialsi zapraszają na wakacje z WOT

Terytorialsi zapraszają na wakacje z WOT

Kilometry dla Jakuba Małoszyckiego z Lęborka. To 6 edycja akcji Powiatu i Farm Frites

NOWE
Kilometry dla Jakuba Małoszyckiego z Lęborka. To 6 edycja akcji Powiatu i Farm Frites

Polecamy

Ewakuacja 650 uczniów szkoły podstawowej

Ewakuacja 650 uczniów szkoły podstawowej

W czwartek startują mistrzostwa Europy i olimpijskie kwalifikacje w wioślarstwie

W czwartek startują mistrzostwa Europy i olimpijskie kwalifikacje w wioślarstwie

Władze Krosna przymierzają się do modernizacji basenu przy ul. Sportowej

Władze Krosna przymierzają się do modernizacji basenu przy ul. Sportowej