Bieszczady > Nie daj się nabrać na "borsuczy" smalec

Bieszczady > Nie daj się nabrać na "borsuczy" smalec

KP

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Borsuczy smalec warto w domu mieć, ale coraz częściej sprzedający wciskają nam podróbki.
Idzie zima, a wraz z nią zapotrzebowanie na sadło z borsuka. Internet pełen jest ofert o sprzedaży smalcu z tego zwierzęcia. Czy wiemy, co kupujemy?

Wystarczy wpisać hasło: sadło z borsuka. Momentalnie wyskoczy nam na ekranie cała gama ofert. W każdej zachwalane są lecznicze właściwości smalcu: "Najlepsze na zapalenie płuc", "Nieocenione na infekcje górnych dróg oddechowych".
Ceny? Od 35 do 60 zł za 100 dkg.

- Jeśli rzeczywiście mamy szansę dostać oryginalny smalec, warto go mieć -mówi lekarz internista, który nie godzi się na podanie personaliów.

- Można go bez obawy stosować zewnętrznie do nacierania klatki piersiowej, a także podawać doustnie w niewielkich ilościach. Nie oznacza to oczywiście, że zawsze obejdzie się bez farmakologii.

Jak sprawdzić, że mamy do czynienia z prawdziwym sadłem z borsuka? - Taki smalec nie jest biały, lecz słomkowy -wyjaśnia doświadczony myśliwy. - W lodówce szybko gęstnieje, a w pokojowej temperaturze robi się lejący.

Oszustów nie brakuje. Zamiast borsuczego próbują wciskać klientom sadło z psa. Kilka dni telewizja pokazała wstrząsający materiał o zabijaniu psów w woj. małopolskim. Ludzie, którzy się tym trudnią, zarabiają na naiwnych spore sumy. A smalec z psa nie ma takich właściwości jak z borsuka.

Na bazarach i przez Internet można kupić też pochodzący z Ukrainy "Barsuczyj żir". Jednak wątpliwe czy rzeczywiście pochodzi z borsuka.

- Jeśli w Polsce istnieją całe grupy zwyrodnialców mordujących psy dla pozyskania smalcu, to na Ukrainie tym bardziej - przekonują obrońcy zwierząt.


Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo