Zamachy na kościoły w Egipcie: Wybuchy w Tanta i...

  Zamachy na kościoły w Egipcie: Wybuchy w Tanta i Aleksandrii. Zginęło co najmniej 45 osób [ZDJĘCIA]

  Komunikat

  Ostrzegamy, że kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich lub dla nich nieprzeznaczone.

  Oświadczam, że jestem osobą pełnoletnią i nie mam ograniczonej zdolności do czynności prawnych.

  Nie mam 18 lat! Przejdź do artykułu »

  Michał Kurowicki (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Do pierwszego wybuchu doszło w kościele w miejscowości Tanta, na północ od Kairu
  1/14
  przejdź do galerii

  Do pierwszego wybuchu doszło w kościele w miejscowości Tanta, na północ od Kairu ©AFP PHOTO / STRINGER / EAST NEWS

  W niedzielę doszło do dwóch ataków na kościoły w Egipcie. Zginęło w nich co najmniej 45 osób, a 106 zostało rannych. Zaatakowano świątynie w miejscowości Tanta koło Kairu i w Aleksandrii. Do ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie.
  Koszmar rozpoczął się rano, w kościele koptyjskich chrześcijan, w miejscowości Tanta, na północnych przedmieściach Kairu. Nieznani sprawcy podłożyli tam bombę. Jej wybuch spowodował śmierć 21 osób, było wielu rannych.

  Zamach w Egipcie | Wybuch w kościele w Tanta
  W momencie eksplozji wewnątrz znajdowało się wielu wiernych, którzy obchodzili uroczystości związane z przypadającą na dziś Palmową Niedzielą. Wśród nich znajdował się papież Tawadros II, głowa kościoła koptyjskiego, który wyszedł z zamachu cało.

  Naoczny świadek, Nabil Nader, w relacji dla państwowej telewizji al-Ahram, tak relacjonował to, co zobaczył w chwilę po wybuchu: "Widziałem kawałki ludzkich ciał i połamane krzesła. Wokół było mnóstwo krwi. Niektóre ofiary nie miały kawałków swoich ciał, które gdzieś odleciały po eksplozji. Pierwsze trzy rzędy siedzeń zostały kompletnie zniszczone."

  Policja wydała później oświadczenie, w którym poinformowała, że zabezpieczył jeszcze dwa inne ładunki wybuchowe w okolicach kościoła w miejscowości Tanta.

  Zaledwie kilka godzin później, około godz. 13, doszło do kolejnego wybuchu. Tym razem w okolicach kościoła w Aleksandrii. Zginęło 11 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

  Zamach w Egipcie | Eksplozja w Aleksandrii  Źródło: RUPTLY/x-news


  Jak podaje egipska telewizja państwowa, do eksplozji w Aleksandrii nie doszło na szczęście wewnątrz kościoła, tak jak rano w okolicach Kairu. Tym razem materiał wybuchowy został zdetonowany przed wejściem do niego. Dlatego było tam mniej ofiar.

  Większej tragedii w Aleksandrii zapobiegli policjanci, którym udało się zatrzymać zamachowca samobójcę przed wejściem do kościoła, co zmniejszyło liczbę zabitych. Jednak w akcji powstrzymywania zamachowca zginęło czterech poicjantów, w tym jedna policjantka. Do tragedii doszło, ponieważ napastnik pomimo zatrzymania zdołał wysadzić się w powietrze.

  Egipska telewizja podała, że w związku z zamachami, władze zarządziły przeszukanie wszystkich świątyń chrześcijańskich Koptów na terenie Egiptu.

  Zobacz galerię

  Przypomnijmy, że chrześcijanie są bardzo często atakowani w Egipcie. Dzisiejsze wybuchy, przeprowadzone w ważnym dla nich dniu, w palmową niedzielę, są kolejnymi zamachami wymierzonymi w tę grupę religijną.

  Dodajmy, że w grudniu ub. roku w zamachu na koptyjską katedrę w Kairze zginęło 25 osób. Dokonano go w chwili gdy wewnątrz katedry trwały modlitwy i znajdowało się tam wielu wiernych. Wśród ofiar tamtego zamachu było wiele kobiet i dzieci. Został on określony jako jeden z najkrwawszych ataków na chrześcijan w Egipcie od lat.

  Warto dodać, że do zamachów doszło zaledwie kilka tygodni przed planowaną w Egipcie wizytą papieża Franciszka. Głowa kościoła katolickiego zamierza podczas wyjazdu do Egiptu chce wyrazić swoje poparcie dla kościoła koptyjskiego.

  Dzisiejsze dwa ataki mogą okazać się jeszcze bardziej tragiczne w skutkach, ponieważ ciągle nie jest znana ostateczna liczba ich ofiar.

  Rząd Egiptu zarządził trzy dni żałoby w związku z zamachami.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo