Profesor Jerzy Vetulani nie żyje

  Profesor Jerzy Vetulani nie żyje

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Profesor Jerzy Vetulani

  Profesor Jerzy Vetulani ©Andrzej Banas / Polska Press

  Odszedł wybitny psychofarmakolog, neurobiolog i biochemik. Potwierdził to Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Profesor był hospitalizowany po tym jak 2 marca potrącił go samochód podczas spaceru.
  Profesor Jerzy Vetulani

  Profesor Jerzy Vetulani ©Andrzej Banas / Polska Press

  Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem honorowym Indian Academy of Neuroscience, doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, współtwórca hipotezy β-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych.
  W 1983 laureat Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu.


  Popularyzator nauki, przez ponad dwie dekady redaktor naczelny czasopisma "Wszechświat". Zwolennik legalizacji marihuany i ogólnej depenalizacji narkotyków, krytyk represyjnej polityki narkotykowej w Polsce. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Był też osobowością sceniczną, konferansjerem i jednym ze współtwórców Piwnicy pod Baranami (1954–1961). Gwiazda magazynu mówionego „Gadający Pies” (2010–2015). Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, od 1980 członek NSZZ „Solidarność”. Kandydat na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych w 2002 roku.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo