Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9. Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy. Znikające szkło, podróże w czasie i przestrzeni, zorza polarna, oglądanie niewidzialnego

Opr. Ula Sobol
Już 9 czerwca, od godz. 11 odbędzie się 9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. Tegoroczna edycja odbędzie się na terenach przed Budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej ponieważ Politechnika Rzeszowska została Głównym Partnerem Merytorycznym 9. Dnia Odkrywców. Będą liczne atrakcje dla najmłodszych, trochę starszych i zupełnie dorosłych. Wszędzie wstęp wolny!

Lewitacja przedmiotów, wbijanie gwoździa bananem, obserwacje plam słonecznych, ciekły azot wrzący w temperaturze minus 196 stopni Celsjusza – to wszystko już było i będzie, bo to ciągle przykuwające uwagę eksperymenty i zjawiska, które jak dobrze znane bajki powtarzamy chętnie.

Ale co nowego w tym roku na 9. Dniu Odkrywców?

Znikające szkło, podróże w czasie i przestrzeni, zorza polarna, oglądanie niewidzialnego i podsłuchiwanie tego, co w trawie piszczy.

Obszar tegorocznego Dnia Odkrywców podzielony został tradycyjnie na strefy tematyczne.

Znajdziemy więc pełną gamę atrakcji i pasaże: nauki, techniki, kultury i sztuki oraz skwer historii. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, ponieważ przygotowujemy ucztę dla wszystkich.

I dla stałych bywalców, którzy w interaktywnej formie edukacji się rozsmakowali i dobrze wiedzą czego szukać w menu i dla tych, którzy jeszcze nie wiedza jakie przysmaki nauki lubią najbardziej. Inspirować, a nie tylko uczyć to nasza pierwotna dewiza realizowana już prawie dekadę.

Pasaż Nauki.

W tym roku z racji podjętej współpracy z największą uczelnią techniczną w naszym regionie sporo się będzie działo za sprawą kół naukowych, w których pracują i naukę uprawiają studenci Politechniki Rzeszowskiej.

- Spotkacie zatem Koło Naukowe Foton, gdzie będzie można tworzyć chmury, przestrzenne figury z dobrze znanych mydlanych baniek, poznać zjawisko refrakcji, a przy okazji sprawić, że szklany element zwyczajnie zniknie. Będą też eksperymenty wykorzystujące zjawisko napięcia powierzchniowego, tak dobrze znane dużo mniejszym istotom, np. nartnikom, oraz eksperymenty bardzo klasyczne, ale pouczające jak nurkowanie z Kartezjuszem. Do laboratorium hodowli komórek i mikroświata zaprosi Koło Naukowe Biotechnologów Insert, a po sąsiedzku zwiedzić będzie można gospodarstwo stałych bywalców Dnia Odkrywców – Koło Naukowe Studentów Chemii Esprit. Czego można spodziewać się po chemikach? Zachwycą nas magicznymi pokazami i eksperymentami oraz być może zdradzą tajemnicę od wieków budzącą ciekawość, którą historia nauki nazwała transmutacją - opowiadają organizatorzy 9. Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy. - A skoro już o magii mowa, o energii zaklętej w naszej gwieździe dziennej opowiedzą pasjonaci Koła Naukowego HVAC. Już sama nazwa brzmi intrygująco. Możemy tylko powiedzieć, że „H” wzięło się od słowa Heating. Resztę trzeba koniecznie rozszyfrować na miejscu a przy okazji zobaczyć niewidzialne, i to na własne oczy.

- Tradycyjnie w Pasażu Nauki 9. Dnia Odkrywców nie zabraknie burz z piorunami i inne zjawiska wysokonapięciowe rozpętają gromowładni z forum Tesla Coil i Koła Naukowego Megawolt. Zapowiada się naprawdę mega, a i woltów nie powinno zabraknąć. Znacie? To posłuchajcie: transformatory Tesli, drabina Jakuba, lampy plazmowe, generatory Van de Graaffa i inni - wyliczają organizatorzy. - Jeśli dla kogoś w królestwie Peruna będzie zbyt strasznie, to na stoisku Koła Naukowego Informatyków Kod znakomicie się wyciszy w świecie rzeczywistości wirtualnej oraz w strefie retro, gdzie każdy będzie mógł zagrać w gry z lat 80. i 90. przy użyciu oryginalnych urządzeń. Dla niektórych to może być prawdziwa podróż w przeszłość.

A jeśli już o grach i zabawach mowa, to ich sympatycy będą mogli również miło spędzić czas w gościnie u Logistyków i Studenckim Kole Naukowym Brief.

- Ale nie tylko pasjonaci politechniki będą zachęcać i inspirować. W Pasażu Nauki znajdziecie również gości z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W gospodarstwie Wydziału Biologiczno-Rolniczego poznać będzie można tajemniczy świat biochemii, sprawdzić do czego można być przydatna biotechnologia w kuchni, i podsłuchać co w trawie piszczy. A skoro już o kuchni mowa o zdrowych przekąskach i owocowej wodzie opowiedzą studenci Koła Naukowego Dietetyków UR, dodatkowo na ich stoisku chętni będą mogli zbadać analizę składu ciała, własnego albo cudzego - moówią organizatorzy.

O filtracji, flotacji i koagulacji wody opowiedzą studenci inżynierii środowiska, a o profilaktykę zdrowotną zadba eLearningJourneys.

Gośćmi Pasażu Nauki będą również szkoły podstawowe z Rzeszowa i Małopolski z własnoręcznie zbudowanymi przez uczniów eksponatami naukowymi z fizyki i elektroniki.

Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogrody Lema z królewskiego miasta Krakowa przywiozą nie mniej królewskie danie interaktywnej kuchni popularno-naukowej. Będzie można zobaczyć m. in. jaką siła nacisku dysponuje ciśnienie atmosferyczne, które działa na nas i przedmioty każdego dnia, a z działania którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Żyjemy przecież na dnie powietrznego oceanu.

To tyle, a może aż tyle w wielkim skrócie o Pasażu Nauki. O kolejnych sektorach tematycznych opowiemy w kolejnym felietonie.

O zweryfikowanie treści z rzeczywistością powinien pokusić się każdy osobiście, najlepiej odwiedzając 9. Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
9. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie
Piknik Nauki EKSPLORACJE w Rzeszowie
2. Koncert Muzyki Filmowej w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24