MKTG SR - pasek na kartach artykułów

30 miliardów euro na pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw to za mało

Alina Bosak [email protected]
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw zapewnia w krajach Unii 100 milionów miejsc pracy. Tymczasem wciąż napotyka szereg biurokratycznych przeszkód.

 

Europie daleko pod tym względem do gospodarczej swobody USA. Dlatego Parlament Europejski przyjłął wczoraj rezolucję, w której podkreśla potrzebę pełnego poparcia przez państwa członkowskie wdrożenia przepisów Karty Małych Przedsiębiorstw - nowych rozwiązań legislacyjnych, które mają ułatwić prowadzenie biznesu.

Jak podkreślają posłowie w przyjętej rezolucji, konieczność uwzględnienia potrzeb MŚP oraz skutecznego wdrożenia przepisów zawartych w KMP unaocznił obecny kryzys rynków finansowych. PE wzywa Radę do potwierdzenia zamiaru formalnego zatwierdzenia KMP podczas posiedzenia Rady Europejskiej i przyjęcia jej w formie prawnie wiążących przepisów.

 

Pożyczka to za mało

 

Parlament apeluje do Komisji i państw członkowskich o udzielanie konkretnego wsparcia MŚP i gwarancji dostępu do finansowania. Z zadowoleniem przyjmuje nowy pakiet Europejskiego Banku Inwestycyjnego przewidujący 30 miliardów euro na pożyczki dla MŚP, choć wyraża pogląd, że kwota ta nie wystarczy do rozwiązania bieżących problemów związanych z finansowaniem MŚP.

 

5 razy gorzej niż w Ameryce

 

Unijne MŚP wciąż odnotowują niższą produktywność i wolniejszy wzrost niż ich odpowiedniki w Stanach Zjednoczonych. W Stanach Zjednoczonych przedsiębiorstwa pozostające na rynku średnio zwiększają zatrudnienie o 60 proc. w ciągu pierwszych siedmiu lat, natomiast w Europie odsetek ten wynosi ok. 10–20 proc. MŚP nadal borykają się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu rynku, które utrudniają im warunki prowadzenia działalności oraz konkurowania w takich obszarach jak finanse (zwłaszcza kapitał venture), badania, innowacje i ochrona środowiska. Innowacje europejskich MŚP rzadziej kończą się powodzeniem niż w przypadku dużych przedsiębiorstw. Sytuację tę pogarszają jeszcze trudności strukturalne, takie jak braki związane z zarządzaniem i umiejętnościami technicznymi, a także pozostałe braki elastyczności rynku pracy na poziomie krajowym.

 

 

Czego dotyczy Karta Małych Przedsiębiorstw

 

Karta Małych Przedsiębiorstw wprowadza po raz pierwszy kompleksowe ramy polityki wobec MSP poprzez sformułowanie 10 zasad, które gwarantują równorzędne warunki dla MŚP oraz zmierzają do poprawy ich otoczenia prawnego i administracyjnego w Unii Europejskiej.

Program zapowiada także cztery propozycje legislacyjne, takie jak rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych dotyczące pomocy państwa (GBER), rozporządzenie ustanawiające statut europejskiej spółki prywatnej, dyrektywa w sprawie obniżonych stawek VAT oraz zmiana dyrektywy 2000/35/WE w sprawie opóźnień w płatnościach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24