Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

26 mln zł na remont Pałacu Myśliwskiego w Julinie. W 2027 roku ma powstać w nim Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
Projekt powstania Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa w Julinie (gm. Rakszawa) znalazł się na liście rekomendowanych przez Zarząd Województwa projektów do uzyskania unijnego dofinasowania.

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął 28 lutego harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie dla programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. W harmonogramie znalazł się przygotowany przez Muzeum Zamek w Łańcucie projekt "Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowe, konserwatorskie oraz przebudowę i wykreowanie przestrzeni ekspozycyjnych w Pałacyku Myśliwskim w Julinie”. Na ten cel Muzeum otrzyma 26 mln 562 tys. zł.

- Projekt zakłada powstanie Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa w Julinie. Założenia dotyczą tylko pałacu. Pozostała substancja zabytkowa wymaga odrębnego opracowania. Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na 2027 r. – mówi Nowinom Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum Zamku w Łańcucie.

Zobacz zdjęcia pałacu:

Pałac Myśliwski w Julinie zostanie wyremontowany [ZDJĘCIA]

Modrzewiowy pałacyk myśliwski został wzniesiony w 1880 roku w stylu szwajcarskim w niewielkiej odległości od folwarku Julcin (obecna nazwa Julin), wchodzącego w skład dóbr ordynacji Potockich z Łańcuta. Wzniesiono także pozostałe budynki zespołu: służbówkę, zwaną „dyrektorówką”, kuchnię z pokojami dla służby i lodownię. W nowo ukończonym pałacyku drugi ordynat, hrabia Alfred Potocki gościł austrowęgierskiego następcę tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. W latach 1923-1924 r. założono stawy i zbudowano ujęcie wody z oryginalną, samoczynną pompą wodną, tzw. „baranem”. W 1925 roku wybudowano elektrownię i hydrofornię. Pałacyk rozbudowano w 1927 r., a kuchnię i „dyrektorówkę” w 1928 roku. Po II wojnie światowej zespół został znacjonalizowany i przejęty przez Lasy Państwowe. Kolejny właściciel, Huta Stalowa Wola, po 1956 r. zaadaptowała go na ośrodek wypoczynkowy. Dobudowano wtedy do budynku kuchni pawilon mieszczący jadalnię, w pn. części parku wzniesiono zespół współczesnych pawilonów mieszkalnych, a na zach. od pałacu boisko sportowe i basen kąpielowy, będący także zbiornikiem p.poż.

W 1997 roku zespół przejęło Muzeum Zamek w Łańcucie. Obecnie wykorzystywana jest jedynie „dyrektorówka”, w której urządzono mieszkanie dla dozorcy. Pozostałe budynki wymagają remontu i są nieużytkowane. Całość jest zamknięta na cztery spusty.

Pałacyk otoczony jest lasami Nadleśnictwa Leżajsk. W jego pobliżu biegną szlaki turystyczne, m.in. rowerowy Green Velo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24